Za miedzą

Raport Pekao S.A.: Nastroje firm na Pomorzu nadal pozytywne, chociaż mniej optymistyczne

Dziewiąty opublikowany przez Bank Pekao S.A. raport na temat sytuacji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw pokazał, że firmy te uznały 2018 rok za wyjątkowo udany.

Oceny przedsiębiorców z sektora MŚP z województwa pomorskiego w większości są powyżej średniej krajowej, choć pogorszyły się nieznacznie w porównaniu z zeszłym rokiem. Na Pomorzu znajduje się także najwięcej firm eksportujących i inwestujących w innowacje.

W województwie pomorskim przebadano na potrzeby raportu 519 firm. W całym kraju do ankiety przystąpiło prawie 7500 mikro, małych i średnich firm. Dzięki tak dużej próbie nie tylko ogólnopolskie wyniki są wiarygodne, ale również te z regionów i podregionów. Na potrzeby raportu województwo pomorskie zostało podzielone na pięć podregionów: słupski, gdański, trójmiejski, starogardzki i chojnicki.

Głównym miernikiem nastrojów przedsiębiorców badanym w raporcie Banku Pekao jest ogólny wskaźnik koniunktury firm, który stanowi średnią ocen ostatnich i kolejnych 12 miesięcy. Mierzony jest on w skali od 50 do 150 punktów z neutralnym poziomem 100 punktów.

Na Pomorzu wskaźnik ten wyniósł 100,9 punktu, zaliczając spadek w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy sięgnął 102,3 punktu. Podobnie jak w poprzednim badaniu był jednak powyżej średniej krajowej (100,4 punktu).

Warto dodać, że ogólnokrajowy wskaźnik był powyżej neutralnego poziomu (100) dopiero po raz drugi w historii raportu, co świadczy o bardzo dobrym roku 2018 i relatywnie pozytywnych ocenach kolejnych miesięcy. Najlepszy wskaźnik na Pomorzu osiągnął region słupski, który znalazł się znacznie powyżej średniej krajowej z wynikiem na poziomie 103,7. Na drugim biegunie jest region starogardzki, gdzie średnia ocen ostatnich i kolejnych 12 miesięcy to 98,9.

W porównaniu z poprzednim badaniem nastroje pomorskich firm uległy pogorszeniu – zaledwie dwa wskaźniki nieznacznie wzrosły w porównaniu z rokiem 2017; reszta zaliczyła spore spadki.

Wzrost odnotowano przy ocenie wyniku finansowego firmy – o 0,3 punktu do 105,2 (średnia krajowa 101,9). Wzrost zaliczyła również ocena przychodów firmy (+0,2 na 104,2; średnia krajowa 102,5). Są to zarazem najwyżej oceniane przez pomorskich przedsiębiorców elementy. Z kolei największe spadki odnotowano w ocenie ogólnej sytuacji gospodarczej
(-5,4 do 95,9, średnia krajowa 97,2), sytuacji branży (-2,1 do 97,7, średnia krajowa 97,8), dostępności zewnętrznego finansowania (-1,6 do 100,1, średnia krajowa 100,9) oraz ocenie zatrudnienia (-1,5 do 101,4, średnia krajowa 101,3).

Jednak niemalże wszystkie wskaźniki w województwie pomorskim znajdują się powyżej średniej krajowej – największą różnicę widać w ocenie wyniku finansowego firmy (105,2 na Pomorzu wobec średniej krajowej 101,9). Mimo spadku oceny większości wskaźników pozostają one nie tylko powyżej średniej krajowej, ale również powyżej neutralnego poziomu 100 punktów. Jedynie trzy wskaźniki uplasowały się poniżej poziomu neutralnego – ocena oczekiwania na zapłatę (98,6), sytuacji branży (97,7) oraz ogólnej sytuacji gospodarczej (95,9). Warto dodać również, że właściciele pomorskich firm dużo krytyczniej niż w poprzednim badaniu ocenili lokalną administrację – spadek ze 108 punktów w 2017 roku do 103 w 2018.

Nastroje pomorskich firm znacznej większości pozostają lepsze niż wyniki na skalę kraju. Co więcej większość wskaźników pozostała powyżej „neutralnego” poziomu 100 punktów, co wskazuje na pozytywne nastroje panujące wśród przedsiębiorców z tego regionu, którzy nie tylko pozytywnie oceniają miniony rok, ale też wciąż pozytywnie patrzą w przyszłość – komentuje Katarzyna Basiewicz dyrektor regionu pomorskiego MŚP w Banku Pekao.

W województwie pomorskim odnotowano najwyższy w Polsce odsetek firm wprowadzających innowacje produktowe. Aż 27 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało wprowadzenie na rynek nowych lub istotnie ulepszonych wyrobów lub usług wobec 20 proc. w skali kraju.

Eksport pomorskich firm

Tematem specjalnym tegorocznego raportu Banku Pekao S.A. jest ekspansja zagraniczna firm sektora MŚP. W 12 miesiącach poprzedzających badanie eksportem na Pomorzu zajmowało się aż 19 proc. firm (średnia krajowa 13 proc.). Jest to najwyższy odnotowany w tegorocznym badaniu wynik. W przypadku województwa pomorskiego nastąpił wzrost udziału eksporterów o 3 p.p. w porównaniu do poprzedniego roku.

********************************************************************************************

Reprezentatywne wyniki Raportu o Sytuacji Mikro, Małych i Średnich Firm Banku Pekao są prezentowane na poziomie krajowym, regionalnym (wojewódzkim) oraz subregionalnym, w podziale na sektory (produkcja, usługi, handel i budownictwo) oraz wielkość firm. Raport porusza między innymi kwestie sytuacji firm, zatrudnienia, inwestycji, eksportu, innowacji, finansowania zewnętrznego, otoczenia biznesowego oraz barier rozwojowych.

Każdego roku wybierany jest temat specjalny raportu. Takim tematem były już fundusze unijne,
e-gospodarka, eksport, innowacje, firmy rozpoczynające działalność gospodarczą i inwestycje. W raporcie prezentowane są także oficjalne dane statystyczne i perspektywy makroekonomiczne dla polskiej gospodarki.

Zachęcamy do lektury raportu: https://www.pekao.com.pl/raport-msp

**********************************************************************************************

Bank Pekao S.A. został założony w 1929 r. i obecnie jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. To polski, międzynarodowy bank uniwersalny, największy bank korporacyjny i lider segmentu private banking w kraju. Pekao S.A. obsługuje ponad 5 milionów klientów, co druga polska firma jest klientem banku. Bank Pekao S.A. należy do grona najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie. W ramach grupy kapitałowej działa kilkanaście spółek należących
do grona krajowych liderów w zakresie działalności maklerskiej, leasingu, faktoringu i inwestycji finansowych. Bank – zatrudniając prawie 15 000 osób – jest jednym z większych pracodawców w Polsce.

Historia Pekao S.A. to historia polskiej bankowości: jako pierwszy bank uruchomił w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie, zastosował w praktyce biometrię w bankowości. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – notowany w ramach indeksu WIG20.

Informacja prasowa

Powiązane tematycznie

Tancerze z całego kraju będą rywalizować w Rumi

Targi Mieszkaniowe Nowy Dom Nowe Mieszkanie

Redakcja

Od czerwca lot z Gdańska do Szwecji za 89 zł

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie