Reprezentacja Polski na duńskich zawodach wraz z Mansorem, twórcą RaceRunning (na wózku w środku
Reprezentacja Polski na duńskich zawodach wraz z Mansorem, twórcą RaceRunning (na wózku w środku
Redakcja poleca Z kraju Ze Świata

RaceRunning – sport dla osób z niepełnosprawnością

Wielu z nas uprawia sport – amatorsko bądź zawodowo. Wstajemy, ubieramy sportowe obuwie, sięgamy po bidon, plecak i wychodzimy z domu na kolejny trening. Dla osoby zdrowej to proste. Istnieje jednak w społeczeństwie grupa osób, która nie ma gdzie rozwijać swoich pasji i umiejętności. To osoby z niepełnosprawnością.

Tak, osoby z niepełnosprawnością mogą uprawiać sport. Na ich szyi również może zawisnąć medal. Oni także mogą i chcą mieć trenera oraz poprawiać swoje „życiówki”. Jeszcze kilka lat temu osoba z niepełnosprawnością budziła zainteresowanie przechodniów na ulicy, dzisiaj – zwłaszcza dzięki działalności organizacji pozarządowych – niepełnosprawny marzy o czymś więcej niż akceptacja. Marzy o sukcesach, o nagłówkach gazet i podziwie publiki, gdy wchodzi na najwyższy stopień podium.

Za silni na wózek, za słabi na marsz

Z pomocą przyszedł RaceRunning

RaceRunning do Polski przybył z Danii. Racerunning to nic innego jak połączenie sportu i rehabilitacji. To sport dla osób z niepełnosprawnością, niezależnie od wieku oraz rodzaju schorzenia zawodnika. Do Polski przybył dzięki fundacji Złotowianka, która jako pierwsza powołała sekcje i jest producentem mobileRów (polskich rowerów do RaceRunning). Biegacz race używa trójkołowego roweru bez pedałów – porusza się, odpychając od podłoża nogami (lub jedną), opierając tułów na specjalnej podporze. MobileRy najpierw zachwyciły podopiecznych fundacji, a wkrótce po tym, dzięki fundacji, także osoby z niepełnosprawnością na terenie całego kraju. Wreszcie pojawiła się szansa, by i ONI mogli startować, rywalizować, zmęczyć się i biec.

Dzięki działaniom fundacji RaceRunning błyskawicznie rozwija się w naszym kraju, a niepełnosprawni zawodnicy mogą brać udział w najbardziej prestiżowych międzynarodowych zawodach. Startowali między innymi w Danii, gdzie jako jedyni reprezentowali Polskę, Berlinie, Bydgoszczy czy podczas Memoriału Kamilii Skolimowskiej w Chorzowie. W lipcu tego roku nasi zawodnicy po raz czwarty mieli szansę wyjechać na Międzynarodowe Zawody do Danii, skąd wrócili z 10 medalami!

– Wiemy, jak ważny jest dla naszych zawodników ruch. Obserwujemy, jak rozwijają się pod każdym względem. RaceRunning wprowadza w ich życie nie tylko rozwój ciała, to także zwiększona wiara w siebie, nowe znajomości, poczucie sensu, celu. To wszystko sprawia, że osoby, które do tej pory były przede wszystkim niepełnosprawne, stają sią WAŻNE dla innych, a przede wszystkim dla samych siebie – mówi prezes fundacji Złotowianka, Angelika Leszczyńska.

Obecnie fundacja Złotowianka, przy współfinansowaniu PFRON, realizuje projekt „ Organizacja zajęć sportowych dla osób niepełnosprawnych w ramach sekcji RaceRunning i Ogólnorozwojowej”. Dzięki temu możliwe było utworzenie 4 sekcji RaceRunning: w Poznaniu, Wałczu, Pile i Złotowie oraz sekcji ogólnorozwojowej, zajęć na basenie i z psychologiem dla 56 osób z niepełnosprawnością.

wyniki polskich zawodników na RaceRunning Camp & Cup w Kopenhadze (RaceRunning Camp & Cup to największy na świecie event poświęcony RaceRunning. Na tegoroczne zawody przyjechało 112. zawodników reprezentujących 17 krajów, w tym 10 z Polski):

Wystapić w biało-czerwonym stroju to marzenie wielu sportowców

W RaceRunner’s Open Cup 2019:

Miriam Dominikowska – 3 złote medale w biegach na 40, 60 i 200 m (RR1)

Mateusz Szymański-Skonieczny – brązowy medal za bieg na 60 m (RR2)

Patryk Krause – dwukrotnie drugi: w biegu na 200 i 400 m (RR1)

Jakub Matuszczak zajął 1 miejsce w biegu na 200 m (RR3)

 

W CPISRA International Cup 2019:

Jakub Matuszczak zajął dwa razy 1 miejsce w biegach na 100 i 200 m (RR3)

Patryk Krause był 3 razy drugi: w biegu na 200, 400 i 800 m (RR1)

Patrik Niemiec był drugi na 800 m (RR2)

Miriam Dominikowska – złoto na 200 m (RR1)

 

Wyniki biegów RaceRunning podczas World Para Athletics Grand Prix w Bydgoszczy:

mężczyźni – bieg na 100 m RR1

Patryk KRAUSE, RaceRunning Złotowianka

Zbigniew ŻUBRYJ, RaceRunning Złotowianka

 

mężczyźni – bieg na 100 m RR2

Paweł MARSZAŁEK, RR Koźmin Wlkp

Wiktor FLORYS, RaceRunning Złotowianka

Mateusz SZYMAŃSKI, RaceRunning Złotowianka

 

mężczyźni – bieg na 400 m RR3

Przemysław SROŻAK, RaceRunning Złotowianka

Michał NOWOSADOWSKI, Akson Zamość

Kacper OLECH, Akson Zamość

mężczyźni – bieg na 400 m RR1-2

Patrik NIEMIEC, Szóstka Rzeszów

Patryk KRAUSE, RaceRunning Złotowianka

Mateusz SZYMAŃSKI, RaceRunning Złotowianka

 

mężczyźni – bieg na 100 m RR3

Przemysław SROŻAK, RaceRunning Złotowianka

Kacper OLECH, AKSON Zamość

Michał NOWOSADOWSKI, AKSON Zamość

 

mężczyźni – bieg na 800 m 

Przemysław SROŻAK, RaceRunning Złotowianka

Dominik WOJEWÓDKA, RaceRunning Złotowianka

Autor: Martyna Piątkowska 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie