Pytania samorządowców o organizację wyborów
Polityka Za miedzą

Pytania samorządowców o organizację wyborów

W piątek, 20 marca, przedstawiciele Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich, wystosowali pismo do Sylwestra Marciniaka, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Dokument zawiera uwagi jakie problemy napotkają samorządy przy organizacji wyborów prezydenckich jeśli ich termin zostanie utrzymany na dzień 10 maja b.r.

Samorządowcy podkreślili, że wybory to nie tylko kampania i dzień głosowania, ale także szereg wcześniejszych przygotowań i prac organizacyjno – technicznych. Wśród problemów wymieniono, m.in. kompletowanie składów obwodowych komisji wyborczych, gdzie termin na zgłoszenia do Obwodowych Komisji Wyborczych mija 10 kwietnia.

Termin ze względu na obecną sytuację epidemiczną jest nie do dotrzymania. Jeśli jednak udałoby się skompletować komisję, to kolejnym problem są szkolenia przeprowadzane przez urzędników gmin. Obowiązujące obecnie obostrzenia uniemożliwiają przeprowadzenie takich kursów.

Kolejne przeszkody, to zorganizowanie obsługi przy OKW, zabezpieczenie już w dniu wyborów członków komisji oraz samych wyborców, szczególnie osób starszych. Brakuje też informacji jak miałaby być zabezpieczone punkty do głosowania, skoro większość z nich to placówki oświatowe, które obecnie są zamknięte. Kolejny element, to zagwarantowanie głosowania osobom w szpitalach, domach pomocy społecznej, czy osobom poddanym kwarantannie.

Sama ilość urzędników do przygotowania wyborów również nie jest bez znaczenia, obecnie funkcjonowanie urzędów jest ograniczone, co nie tylko utrudni, ale wręcz uniemożliwi wykonanie zadań wyborczych. Sporządzenie spisu wyborców, doręczanie bezpośrednie pakietów wyborczych do głosowania korespondencyjnego osobą niepełnosprawnym oraz wydawanie zaświadczeń do głosowania, które odbierane są osobiście, to kolejne punkty na liście.

Przedstawiciele władz samorządowych pragną poznać stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w powyższych sprawach jest to niezbędne dla prawidłowego przygotowania i przeprowadzenia najbliższych wyborów.

Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie