Obraz Henryk Niestrój z Pixabay
koronawirus Polityka Redakcja poleca Z kraju

Pytania o funkcjonowanie Szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie

Według zapowiedzi rządu w środę 28 października ma zostać uruchomiony tymczasowy Szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie. W związku z brakiem rzetelnej informacji o organizacji tego szpitala eksperci medyczni Ruchu Polska 2050 stawiają publicznie pytania. Oczekujemy od rządu jasnych i konkretnych odpowiedzi:

 1. Jakie będą kryteria przyjęcia zakażonego pacjenta do Szpitala na Stadionie Narodowym? Jakich pacjentów covidowych nie przyjmie Szpital na Stadionie Narodowym?
 2. Czy chorzy będą przywożeni karetkami do Szpitala na Stadionie Narodowym bezpośrednio z domów ze względu na pogorszenie stanu ich zdrowia czy będą przewożeni z innych szpitali, gdzie już brakuje miejsc?
 3. Skąd pochodzi personel Szpitala na Stadionie Narodowym? Czy rekrutacja zmierza do uszczuplenia personelu innych placówek medycznych na terenie woj. mazowieckiego?
 4. Ilu lekarzy i pielęgniarek zatrudniono do tej pory w Szpitalu na Stadionie Narodowym, ilu w tej liczbie to anestezjolodzy i pielęgniarki anestezjologiczne? I na jakich umowach będą pracować?
 5. Ilu lekarzy i pielęgniarek będzie pracować na jednej zmianie? Iloma pacjentami będzie opiekować się jeden lekarz, ile pacjentów będzie podlegało opiece jednej pielęgniarki?
 6. Ilu pacjentów będzie pod opieką jednego lekarza na Oddziale Intensywnej Terapii? Iloma pacjentami na Oddziale Intensywnej Terapii będzie zajmować się jedna pielęgniarka? Ilu pacjentów w tej liczbie stanowić będą chorzy z niewydolnością wielonarządową, w tym z terapią technikami pozaustrojowymi?
 7. Ilu lekarzy i pielęgniarek będzie pracować na nocnym dyżurze na planowanych 50 łóżek intensywnej terapii i 500 łóżek na oddziale Covid?
 8. Kto będzie kierował pracą lekarzy na Oddziale Intensywnej Terapii i na oddziale Covid? Kto będzie Naczelną Pielęgniarką?
 9. Czy zaplanowana w Szpitalu na Stadionie Narodowym infrastruktura tlenowa swoją wielkością (10 tonowy zbiornik tlenu) i wykonaniem umożliwi prowadzenie tlenoterapii wszystkich chorych przy założeniu, że dla każdej nich wymagany jest przepływ tlenu w wielkości średnio 10 litrów / minutę, a przy technice tlenoterapii wysoko przepływowej nawet powyżej 50 litrów / minutę?
 10. Czy przewidziany jest dostęp do centralnej próżni niezbędnej dla leczenia powikłań towarzyszących prowadzonej u chorych intensywnej terapii wentylacji zastępczej respiratorem?
 11. Jak będzie zagwarantowany dostęp do badań laboratoryjnych, w tym analizy parametrów krytycznych, a także dostęp i procedury wykonywania diagnostycznie krytycznego badania CT?
 12.  Jaka jest przewidywana wysokość kontraktu Szpitala na Stadionie Narodowym z NFZ? Czy kontrakt z NFZ będzie jedynym źródłem finansowania szpitala?
 13.  Kto poniesie odpowiedzialność cywilną i prawną za funkcjonowanie Szpitala na Stadionie Narodowym?
 14.  Jaki będzie tryb dostaw sprzętu materiałów medycznych i leków do Szpitala na Stadionie Narodowym?
 15. Ile będzie kosztować uruchomienie Szpitala na Stadionie Narodowym oraz jego szacunkowe koszty utrzymania?
Interpelacja poselska Polska 2050 w sprawie szpitala na Stadionie Narodowym

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie