Z Gdyni

Przez żołądek do… serc kibiców

Na miejscu znalazła się m.in. kuchnia francuska w słodkim wydaniu, fot. Kamil Złoch

Jak najlepiej poznać bardziej lub mniej egzotyczne państwa, które grają w Gdyni podczas Mistrzostw Świata FIFA do lat 20? Najłatwiej przez kuchnię! W sobotę przed gdyńskim InfoBoksem można było posmakować potraw i deserów charakterystycznych m.in. dla Ekwadoru, Mali, Arabii Saudyjskiej czy Francji.

Duży piłkarski turniej pod znakiem koftów z soczewicy, rolek sushi, gorącej czekolady i guacamole? W Gdyni to możliwe – miasto-gospodarz Mistrzostw Świata U-20 zaprasza do kibicowania zagranicznym reprezentacjom, przybliżając ich charakterystyczne smaki.

W sobotę plac przed InfoBoksem wypełnił się stoiskami znanych i lubianych gdyńskich restauracji, które przygotowały dania charakterystyczne dla wszystkich państw, które podczas młodzieżowego mundialu grają na gdyńskim stadionie. Na początek egzotycznej uczty gdynian powitał wiceprezydent Gdyni, Marek Łucyk.

– Trwa największa impreza piłkarska, którą do tej pory mieliśmy okazję organizować. Dzisiaj oprócz tego, że odbędzie się mecz, zaprosiliśmy też wszystkich mieszkańców Gdyni do tego, żeby poznali wszystkie zespoły które będą grały w Gdyni od strony ich kuchni. Cieszymy się z tego, że każdy kraj jest reprezentowany kulinarnie i będziemy mogli poznać, jak smakują

 – mówił Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Wiceprezydent Marek Łucyk otwierający „Mistrzowskie Smaki Świata”, fot. Kamil Złoch

Było z czego wybierać, bo obok kuchni dobrze znanych i charakterystycznych, jak francuska i włoska znalazły się też propozycje zdecydowanie bardziej egzotyczne: Ekwador, Mali i Arabia Saudyjska. Tak samo wyglądają też zmagania młodzieżowych reprezentacji w Gdyni.

– W pierwszym meczu gościliśmy reprezentacje Włoch oraz Meksyku, już dziś spotkanie Arabii Saudyjskiej z Francją, kolejne mecze to między innymi Meksyk i Japonia, do tego reprezentacje Mali i Ekwadoru. Kolejne spotkania, które odbędą się na stadionie w Gdyni to też 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał i mecz o trzecie miejsce, czyli w sumie dziesięć spotkań – wymieniał Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. – Nic nie trafia tak bezpośrednio, jak właśnie kuchnia i kultura. To nasi lokalni restauratorzy, którzy z wielkim zainteresowaniem odpowiedzieli na naszą propozycję. Pomysł łączy się z innymi inicjatywami, które zorganizowaliśmy, jak chociażby trolejbus z trawą ze stadionu – podsumował.

Mistrzowskie Smaki Świata” na placu przed InfoBoksem, fot. Kamil Złoch
Mistrzowskie Smaki Świata” na placu przed InfoBoksem, fot. Kamil Złoch

Wśród restauracji, które przygotowały kulinarne wizytówki znalazły się m.in. Atelier Smaku, Toko Sushi czy Trafik Jedzenie&Przyjaciele. Kucharze szukali przepisów wyrazistych, ale jednocześnie bardzo oryginalnych w smakach, stąd np. możliwość spróbowania kilku typów meksykańskich taco i różne salsy, czekolada z Ekwadoru czy francuskie desery, na czele z croissantami i cynamonowymi ślimakami.

– Nasze propozycje to coś nowego, bo bazujemy na oryginalnych, francuskich recepturach. Często produkty i potrawy są spolszczane, a to stuprocentowe receptury z Francji – zachęcał Albert Kostecki z Trafik Jedzenie & Przyjaciele.

To nie wszystko – doznania smakowe wspierała muzyka pochodząca z wszystkich krajów przyjeżdżających na mundial U-20 do Gdyni, a ponadto można było spróbować swoich sił w jednej z najpopularniejszych gier piłkarskich – FIFA 19.

Obok Gdyńskiego Centrum Sportu partnerami akcji „Mistrzowskie Smaki Świata” były też Agencja Rozwoju Gdyni, Szlak Kulinarny Centrum Gdyni oraz Trafik Jedzenie&Przyjaciele.

„Mistrzowskie Smaki Świata” na placu przed InfoBoksem, fot. Kamil Złoch
Autor: Kamil Złoch/UM Gdyni

Powiązane tematycznie

„By przerw nie spędzać na graniu i mediach społecznościowych”

Redakcja

Zdolni gdyńscy uczniowie wyróżnieni

Redakcja

I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego RP w Gdyni

Marek Grzybowski

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie