Biznes Morskie sprawy

Przełomowa chwila w Porcie Gdynia

Przełomowa chwila w Porcie Gdynia

Gigantyczna inwestycja, dzięki której Port Gdynia będzie mógł obsługiwać jednostki o parametrach Baltimax uzyskała 273 mln zł dofinansowania.

Podpisana 20 grudnia w obecności Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Małgorzaty Zielińskiej umowa, rozpoczyna kilkuletni proces związany z pracami nad przebudową nabrzeży oraz pogłębieniem toru podejściowego i akwenów wewnętrznych.

Ze strony ZMPG S.A. umowę podpisali: Adam Meller – Prezes Zarządu oraz Piotr Nowak – Wiceprezes Zarządu, natomiast z CUPT umowę sfinalizował Dyrektor Przemysław Gorgol.

Do tej pory ze środków własnych Port Gdynia

zrealizował większą cześć prac dotyczących powiększenia obrotnicy numer 2 do średnicy 480 m w Basenie IX. Oprócz tego, w drodze postępowania przetargowego, wyłoniony został wykonawca na przebudowę nabrzeży Słowackiego i Włoskiego . Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu Spółka będzie mogła dalej rozwijać portową infrastrukturę, a tym samym skutecznie realizować przyjętą przez Zarząd ZMPG S.A. strategię rozwoju oraz Program Rozwoju Polskich Portów Morskich do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku).

-„Do wszystkich prac w ramach inwestycji podchodzimy profesjonalnie i kompleksowo. Możliwość obsługi statków masowych i kontenerowych o maksymalnych parametrach sprawia, że oprócz prac modernizacyjnych i budowlanych, polepszać będziemy również warunki nawigacyjne.”

 – komentuje Adam Meller – prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

-„Chcemy, aby nasz port był bezpieczny, dlatego równolegle dokonywany jest montaż systemu pomiarowego GBAS-RTK, który jest kolejnym krokiem w stronę pełnego wdrożenia najbezpieczniejszego mechanizmu naprowadzania statków na świecie. W ujęciu uniwersalności przeładowywanych towarów, Port Gdynia jest pierwszym w Europie portem z tego rodzaju systemem precyzyjnego wyznaczania pozycji statków z dokładnością do kilku cm.” – dodaje.

Inwestycja realizowana będzie

w Awanporcie i Kanale Portowym na całej długości – od wejścia do portu aż do Nabrzeża Puckiego oraz w Basenach III, IV, V. Wieloetapowy projekt zakłada między innymi: przebudowę wspomnianej wcześniej obrotnicy do średnicy 480 m w Basenie IX i przeprowadzenie robót budowlanych związanych z przeniesieniem doku pływającego Stoczni Marynarki Wojennej. Do -16 m pogłębione zostaną akweny wewnętrzne, a co za tym idzie zmodernizowane i zabezpieczone zostaną nabrzeża wzdłuż Kanału Portowego: Słowackie, Włoskie i Norweskie, jak również nabrzeża przeładunkowe: Helskie i Indyjskie.

Podstawowym celem inwestycji

jest umożliwienie zawijania do Portu Gdynia statków o zanurzeniu do 15 m (obecne maksymalne zanurzenie 13 m), poprawa warunków nawigacyjnych i poprawa stanu bezpieczeństwa budowli hydrotechnicznych.

 fot. Tadeusz Urbaniak / www.port.gdynia.pl

Powiązane tematycznie

Cała Rodzina pod Żaglami

Redakcja Morska

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco zawinęła do Gdyni

Redakcja Morska

Porozumienie na rzecz żeglarstwa polonijnego

Redakcja Morska

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie