Polityka Ze Świata

Przed eurowyborami ruszyła kampania „Tym razem głosuję”

Parlament Europejski Strasbourg
Parlament Europejski Strasbourg

W akcję zaangażowało się dotąd ponad 100 tys. wolontariuszy z całej UE; ich zadaniem jest przekonać do głosowania kolejne osoby – członków rodziny, sąsiadów, przyjaciół, znajomych.

Kampania jest apolityczna, nie wspiera żadnej partii czy ruchu politycznego ani kandydatów, ale promuje znaczenie wyborów i rolę Parlamentu Europejskiego jako jedynej instytucji Unii Europejskiej wybieranej bezpośrednio przez obywateli.

Jedyny cel akcji to zwiększenie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W Polsce udział ten jest na bardzo niskiem poziomie. Podczas ostatnich wyborów do europarlamentu w 2014 r. frekwencja w naszym kraju wyniosła 23,83 proc. Niższą odnotowano jedynie na Słowacji (13,05 proc.) i w Czechach (18,2 proc.). Dla porównania w całej Unii Europejskiej było to 42,61 proc, a w Belgii 89,64 proc.

Parlament Europejski zachęca wszystkich zainteresowanych propagowaniem nadchodzących wyborów, by zarejestrowali się na stronie akcji tymrazemglosuje.eu! Dotąd zrobiło to ponad 100 tysięcy osób z całej Unii Europejskiej. Zarejestrowani użytkownicy na bieżąco otrzymują informacje o wydarzeniach związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Są to m.in. spotkania informacyjne, na których można poszerzyć swoją wiedzę o procedurze wyboru europarlamentarzystów, rozkładzie miejsc w Parlamencie Europejskim na poszczególne grupy polityczne, kompetencjach PE i jego wpływie na życie obywateli Unii. Wolontariusze uzyskują też praktyczne wskazówki jak przekonywać do głosowania w wyborach, co można zrobić w swoim środowisku. Najbliższe z takich spotkań zaplanowano w piątek 25 stycznia we Wrocławiu.

Rejestracja na stronie tymrazemglosuje.eu generuje też spersonalizowany link, który każdy z użytkowników może udostępniać w mediach społecznościowych, przesyłać mailem lub Messengerem, zachęcając do udziału w wyborach. Na swoim prywatnym profilu na tymrazemglosuje.eu można też na bieżąco śledzić ile osób udało nam się zachęcić do rejestracji.

Organizatorzy kampanii przekonują,

że jako Europejczycy zmagamy się z wieloma wyzwaniami – migracją, zmianą klimatu, bezrobociem młodzieży czy problemami związanymi z prywatnością danych.

„Dlatego teraz – bardziej niż kiedykolwiek – ważne jest, by jak najwięcej z nas głosowało w wyborach do Parlamentu Europejskiego i zdecydowało wspólnie o tym, w którym kierunku ma podążać Europa. Chcesz pomóc w naszych działaniach? Masz pomysł na to, jak przekonywać do głosowania innych? Zarejestruj się na tymrazemglosuje.eu!”

 – zachęcają organizatorzy akcji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się pomiędzy 23, a 26 maja 2019 r.

Kurier PAP

Powiązane tematycznie

Wracamy do Sejmu!

Homo Politicus

Wyniki wyborów do sejmu w okręgu nr 26

Homo Politicus

Gdynia na Expo Real w Monachium

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie