Polityka Ze Świata

Przed eurowyborami ruszyła kampania „Tym razem głosuję”

Parlament Europejski Strasbourg
Parlament Europejski Strasbourg

W akcję zaangażowało się dotąd ponad 100 tys. wolontariuszy z całej UE; ich zadaniem jest przekonać do głosowania kolejne osoby – członków rodziny, sąsiadów, przyjaciół, znajomych.

Kampania jest apolityczna, nie wspiera żadnej partii czy ruchu politycznego ani kandydatów, ale promuje znaczenie wyborów i rolę Parlamentu Europejskiego jako jedynej instytucji Unii Europejskiej wybieranej bezpośrednio przez obywateli.

Jedyny cel akcji to zwiększenie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W Polsce udział ten jest na bardzo niskiem poziomie. Podczas ostatnich wyborów do europarlamentu w 2014 r. frekwencja w naszym kraju wyniosła 23,83 proc. Niższą odnotowano jedynie na Słowacji (13,05 proc.) i w Czechach (18,2 proc.). Dla porównania w całej Unii Europejskiej było to 42,61 proc, a w Belgii 89,64 proc.

Parlament Europejski zachęca wszystkich zainteresowanych propagowaniem nadchodzących wyborów, by zarejestrowali się na stronie akcji tymrazemglosuje.eu! Dotąd zrobiło to ponad 100 tysięcy osób z całej Unii Europejskiej. Zarejestrowani użytkownicy na bieżąco otrzymują informacje o wydarzeniach związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Są to m.in. spotkania informacyjne, na których można poszerzyć swoją wiedzę o procedurze wyboru europarlamentarzystów, rozkładzie miejsc w Parlamencie Europejskim na poszczególne grupy polityczne, kompetencjach PE i jego wpływie na życie obywateli Unii. Wolontariusze uzyskują też praktyczne wskazówki jak przekonywać do głosowania w wyborach, co można zrobić w swoim środowisku. Najbliższe z takich spotkań zaplanowano w piątek 25 stycznia we Wrocławiu.

Rejestracja na stronie tymrazemglosuje.eu generuje też spersonalizowany link, który każdy z użytkowników może udostępniać w mediach społecznościowych, przesyłać mailem lub Messengerem, zachęcając do udziału w wyborach. Na swoim prywatnym profilu na tymrazemglosuje.eu można też na bieżąco śledzić ile osób udało nam się zachęcić do rejestracji.

Organizatorzy kampanii przekonują,

że jako Europejczycy zmagamy się z wieloma wyzwaniami – migracją, zmianą klimatu, bezrobociem młodzieży czy problemami związanymi z prywatnością danych.

„Dlatego teraz – bardziej niż kiedykolwiek – ważne jest, by jak najwięcej z nas głosowało w wyborach do Parlamentu Europejskiego i zdecydowało wspólnie o tym, w którym kierunku ma podążać Europa. Chcesz pomóc w naszych działaniach? Masz pomysł na to, jak przekonywać do głosowania innych? Zarejestruj się na tymrazemglosuje.eu!”

 – zachęcają organizatorzy akcji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się pomiędzy 23, a 26 maja 2019 r.

Kurier PAP

Powiązane tematycznie

Napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego

Redakcja

SLD składa zawiadomienie do prokuratury ws. wiceministra Piebiaka

Homo Politicus

Brał łapówki za Karty Polaka

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie