Stena Line bezpieczeństwo podróżnych
Morskie sprawy Redakcja poleca Ze Świata

PROMY OTWARTE DLA PASAŻERÓW

Państwa otwierają granice, a armatorzy promowi otwierają się na pasażerów. Unity Line, Polferies, Stena Line udostępniają pokłady promów i… sklepy pasażerom

Linie promowe natychmiast zareagowały marketingowo po decyzji wielu rządów o poluźnieniu możliwości przemieszczania się. Kolejne państwa europejskie zmniejszają ograniczenia w ruchu granicznym.

Pandemia koronawirusa zaatakowała operatorów promowych znienacka. Pod jej wpływem wykluczono całkowicie ruch pasażerski, a podaż jednostek ładunkowych gwałtownie spadła, o czym pisaliśmy na łamach Głosu Gdyni (https://glosgdyni.eu/sztorm-na-brytyjskim-rynku-promowym-do-2500-funtow-miesiecznie-dla-przymusowo-bezrobotnych/).

MF SCANIA UNITY LINE SWINOUJSCIE FOT MAREK GRZYBOWSKI
MF SCANIA UNITY LINE ŚWINOUJŚCIE fot. MAREK GRZYBOWSKI

„Przez pierwsze pięć 5 miesięcy br. w porównaniu do ubr. przewozy pasażerów zmniejszyły się o 44%, a samochodów ciężarowych o 11%”

 – informuje Katarzyna Antoń, Kierownik Działu Marketingu Unity Line i dodaje, że oferta wycieczek do Skandynawii została ograniczona”. W podobnym stopniu pandemia dotknęła innych operatorów promowych. Sytuacja na połączeniach między Polską a Szwecją nie jest chyba zła, skoro Stena Line pozostawia MF Stena Vision na połączeniu z Gdyni do Karlskrony, który będzie działał w tym serwisie wraz z MF Stena Spirit oraz MF Stena Baltica. Jak radziły sobie linie promowe na Bałtyku w czasie pandemii pisaliśmy w artykule: https://glosgdyni.eu/promy-na-baltyku-nie-tylko-na-cumach-frachty-w-serwisach/

Zamknięte granice. Do sierpnia zamknięte są granice Danii i Norwegii. Rząd brytyjski zapowiada, że wyłączy z kwarantanny większość podróżnych z Europy Zachodniej. Obecnie wszyscy Brytyjczycy i cudzoziemcy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. Władze są upoważnione do przeprowadzania niezapowiedzianych kontroli pod adresem podanym przez przyjeżdżającego. Kara finansowa za opuszczenie kwarantanny w Anglii, Walii i Irlandii Północnej wynosi 1 tys. funtów, a w Szkocji – 480 funtów. Te restrykcje dotykają również Stena Line.

Stena Line bezpieczenstwo podróżnych 2
Stena Line bezpieczenstwo podróżnych 2

„Zamknięcie granic spowodowało, że nie organizuje się wycieczek m.in. do Kopenhagi czy dalszych destynacji

 – potwierdza Katarzyna Antoń, informując, że wiele z wycieczek do Szwecji również nie odbyło się w skutek lockdownu i zamknięcia granic Polski. „Natomiast Skandynawowie i przyjeżdżający z tamtego kierunku schodzą w Polsce bez ograniczeń. Granice polskie mamy otwarte, więc podróżni schodzą z promów w Polsce bez konieczności odbycia kwarantanny” – podkreśla kierowniczka marketingu Unity Line.

Podróż promem bez zejścia na ląd? W związku z tym, że od 13 czerwca granice wewnętrzne Unii Europejskiej zostały otwarte, podróż do Skandynawii znowu jest możliwa. Zdaniem kierowniczki marketingu Unity Line oferta jest jak na obecne warunki szeroka. Są jednak ograniczenia.

„Zamknięte do połowy sierpnia są na pewno Dania i Norwegia. Po otwarciu granic wewnętrznych w ramach UE, w tym w Polsce, można schodzić na ląd i podróżować m.in. do Skandynawii, a raczej na razie do Szwecji, skoro Dania i Norwegia mają granice zamknięte”

– wyjaśnia Katarzyna Antoń.

W Szwecji wciąż obowiązuje zakaz przemieszczania się w celach turystycznych. W tej chwili wiadomo, że do połowy lipca turyści nie mogą przemieszczać się w miastach i poza nimi.

„Zatem czekamy na złagodzenie obostrzeń po drugiej stronie Bałtyku” – stwierdza Katarzyna Antoń podkreślając: „Mamy informacje, że Szwedzi nie mogą doczekać się podróżowania, więc na pewno będą korzystać z naszej bogatej oferty pakietów hotelowych na polskim wybrzeżu. Tutaj baza noclegowa Świnoujścia, Międzyzdrojów czy Kołobrzegu w połączeniu z przeprawami promem spokojnie znajdzie swojego szwedzkiego odbiorcę”.

UNITY Line bezpieczeństwo podróżnych

Sklepy otwarte. Dyskoteki zamknięte.

Armatorzy są ostrożni i na promach pasażerowie mogą korzystać ze sklepów. Restauracje i bary działają z zachowaniem ostrych zasad bezpieczeństwa. W czasie zakupów obowiązują również restrykcyjne reguły bezpieczeństwa. W sklepach może przebywać jednorazowo ograniczona ilość osób. Obsługa i klienci zobowiązani są do używania maseczek oraz płynów dezynfekujących. Nie działają dyskoteki. Linie promowe czekają na regulacje w Polsce, które określą warunki działania miejsc rozrywki.

Procedury bezpieczeństwa są mocno rozbudowane i dotyczą nie tylko pasażerów ale również załóg i kierowców, co w sposób ilustracyjny prezentują armatorzy na zdjęciach. Załogi nie mogą w portach opuszczać statku (z wyjątkiem wyjść w celach służbowych). Wszystkich członków obsługi obowiązuje ochrona twarzy i noszenia rękawiczek w strefach kontaktu z podróżującymi. Miejsca publiczne są intensywnie dezynfekowane. Podróżującym przed wejściem lub wjechaniem na prom mierzy się temperaturę. Na promie obowiązuje zachowanie dystansu społecznego na tyle, na ile to jest możliwe. Kierowcy ciężarówek są rozmieszczani osobno w kabinach, a jeśli to niemożliwe, to po dwie osoby.

„Prom to jedyny środek transportu, w którym pasażerowie mogą zachować dystans społeczny, nic więc dziwnego, że obserwujemy teraz wzrost liczby rezerwacji w związku z powszechnym znoszeniem ograniczeń. Uważamy, że teraz, gdy wracają międzynarodowe podróże, nadszedł czas, aby poinformować o naszych środkach bezpieczeństwa przeciw COVID-19 a także upewnić naszych klientów, że obecnie to promy zapewniają najbezpieczniejszą podróż. Bezpieczeństwo naszych pasażerów i załogi jest zawsze najwyższym priorytetem dla Stena Line”

. – mówi Niclas Mårtensson, dyrektor zarządzający Stena Line.

Stena Line informuje, że na wszystkich promach Stena Line w obiegu systemu wentylacji i filtracji powietrza znajduje się świeże, morskie powietrze. Na statkach stosowane są nowe urządzenia do rozpylania płynu dezynfekcyjnego. Odkażane są części ogólnodostępne promów, kabiny oraz pozostałe przestrzenie statku. Na bezpieczeństwo zwraca się nie tylko na promie ale na każdym etapie podróży. Począwszy od wejścia do terminalu, poprzez pobyt na statku. Restrykcyjne procedury obowiązują przy wchodzeniu na statek oraz schodzeniu na ląd.

UNITY LINE bezpieczeństwo podróżnych
UNITY LINE bezpieczeństwo podróżnych

Gdzie i kiedy na wycieczkę? Optymizm nie opuszcza linii promowych. Polferries zaprasza na wycieczki do Sztokholmu już w połowie lipca br. Ceny w zakresie od 640 zł do 460 zł. W sierpniu można uczestniczyć w Dniu Dziecka za 99 zł, w trzydniowym rejsie. Na rejsy do Szwecji od połowy sierpnia namawia Unity Line pod hasłem: „Szwecja jest piękna z natury”. Sugeruje również do odwiedzenia rodzinnego miasta słynnego komisarza Kurta Wallandera. To zaproszenie dla fanów szwedzkich kryminałów. Stena Lina proponuje zwiedzenie pod hasłem „Szwecja w jeden dzień”. Wycieczki po Karlskronie oferowane są od 28 czerwca. Ceny powyżej 390 zł. „Szwecja w jeden dzień” to dwie noce na statku i cały dzień w Karlskronie. W programie: wycieczka autokarowa z przewodnikiem, zwiedzanie Rynku. Polecam interesujący Kościół Admiralicji z XVII wieku. To największy zachowany drewniany kościół w Szwecji. Zwiedzić należy również Muzeum Morskie z podwodnym tunelem oraz kolekcją figur dziobowych i modeli okrętów.

Przy zachowaniu środków ostrożności podróż promem powinna być bezpieczna i co najważniejsze – gwarantuje powrót do domu. Przed dotarciem do terminalu warto zapoznać się z aktualnymi wymaganiami i procedurami bezpieczeństwa w terminalach i na promach.

Tekst: Marek Grzybowski, zdjęcia: Marek Grzybowski, Unity Line, Stena Line

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x