MS BIRKA and VIKING LINE fot. Marek GRZYBOWSKI
MS BIRKA and VIKING LINE fot. Marek GRZYBOWSKI
koronawirus Morskie sprawy

Promy na Bałtyku. Nie tylko na cumach. Frachty w serwisach

Pandemia koronawirusa dotknęła wiele połączeń żeglugowych na całym świecie. Operatorzy promowi na Bałtyku mocno odczuli restrykcje wprowadzone przez rządy. Ograniczenia w ruchu pasażerskim sprawiły, że szereg operatorów zatrzymało statki na cumach, a wszyscy ograniczyli operacje do przewozów ro-ro.

Marienhamn (Maarianhamina) na Wyspach Alandzkich jest jednym z portów bałtyckich najsilniej dotkniętych ograniczeniami w ruchu pasażerów. Położony między Finlandią a Szwecją jest szczególnie atrakcyjny dla turystów ze względu na działającą tu strefę bezcłową. Stąd liczne rejsy ze Sztokholmu, Turku i innych portów Morza Bałtyckiego. Od połowy marca niektórzy armatorzy całkowicie zawiesili rejsy, a inni znacznie je ograniczyli.

Do Marienhamn nie popłyniemy już statkami Birka Cruises oraz promem Viking Cinderella Viking Line.

W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie utrzymać regularnych rejsów wycieczkowych przez następne kilka tygodni – poinformował zarząd Birka Cruises i uzasadnia to tym, że naszym najwyższym priorytetem w Birka Cruises jest zdrowie, dobre samopoczucie i bezpieczeństwo naszych gości i pracowników.

 Do 16 kwietnia anulowane zostały wszystkie rejsy wycieczkowe statkiem Viking Cinderella, który zapewniał rejsy rozrywkowe między Mariehamn a Sztokholmem. Do 13 kwietnia Viking Line zawiesił również rejsy z położonego na wschód od Sztokholmu portu Kapellskär do Mariehamn. Wyspa Alandzkie nie mogą być całkowicie odcięte od dostaw towarów. Dlatego Utrzymano połączenie Sztokholm (Szwecja)-Langnas (Wyspy Alandzkie)-Turku (Finalndia).

Aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw między Finlandią a Szwecją, utrzymujemy usługi na trasie Turku – Åland – Sztokholm – wyjaśnia zmiany w rozkładzie serwisów Jan Hanses, prezes i dyrektor generalny Viking Line i dodaje: Nadal pływamy także do Helsinek z Helsinek sześć dni w tygodniu. Sytuacja jest wyjątkowa i chciałbym skorzystać z okazji, aby podziękować wszystkim naszym klientom, partnerom, a zwłaszcza naszym pracownikom, za zrozumienie, jakie okazali w tej trudnej sytuacji.

Z Tallina do Sztokholmu. Również Tallink wyłączył na miesiąc rejsy Sztokholm-Mariehamn-Tallinn. Ruch na tej trasie został zawieszony od niedzieli 15 marca i wszystkie bukowania są anulowane do odwołania. Serwis Ryga-Sztokholm zakończył usługi w poniedziałek 16 marca, a od wtorku 17 marca zatrzymano połączenie Tallinn-Helsinki Silja Europa. Po krótkiej przerwie Tallink Grupp poinformował, że promy Baltic Princess i Galaxy z powrotem wrócą na połączenie Turku-Sztokholm, przez port Långnäs na wyspie Lumpo (Wyspy Alandzkie). Zmiana trasy jest niezbędna, aby zapewnić transport morski dostaw i towarów między Finlandią a Szwecją – uzasadnia kierownictwo Grupy Tallink i informuje, że statki zostały skierowane przez Långnäs aby zapewnić ciągły transport towarów również na wyspy. Prom Baltic Princess rozpoczął regularne rejsy już 23 marca, a Galaxy rozpoczął serwis rano 24 marca wychodząc z samochodami z Turku.

Color Line przy kei. Również na innych połączeniach promowych na Bałtyku nastąpiły istotne zmiany w ruchu między portami. Color Line wstrzymały obsługę połączeń Strömstad-Sandefjord. a Color Hybrid i Color Viking stanęły przy kei. Na cumach stanął również MF Oslofjord norweskiego operatora Fjord Line. W świetle poważnej sytuacji związanej z wirusem COVID – 19 Fjord Line robi wszystko, co w jego mocy, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa – informuje norweski armator. Tym uzasadnia decyszję o skasowaniu połączeń między Bergen-Stavanger i Hirtshals oraz między Hirtshals i Langesund, Sandefjord i Strømstad. Żeby zrekompensować te niedogodności, a utrzymać transport ładunków operator uruchomił nowy serwi między Kristiansand a Hirtshals. Uzasadnia to potrzebą utrzymania bezpośredniego połączenia między Norwegią a Danią. Te ustalania obowiązują do 15 kwietnia, ale mogą zostać przedłużone – zastrzega Fjord Line.

COLOR LINE w Oslo fot. Marek GRZYBOWSKI
COLOR LINE w Oslo fot. Marek GRZYBOWSKI

Color Line wstrzymał ruch pasażerski między Kilonią a Oslo, ale ro-ro Color Carrier nadal zapewnia serwis na tej trasie. Zawieszone zostało również połączenia Hirtshals-Kristiansand. Ruch towarowy zapewnia prom SuperSpeed 2 na trasie Hirtshals-Larvik. Do 1 kwietnia DFDS zamknął połączenie promowe Kopenhaga-Oslo. Do 15 kwietnia wstrzymany został serwis Eckerö-Grisslehamn. Scandlines nadal utrzymuje połączenia Puttgarden-Rødby oraz Gedser-Rostock i przewozi zarówno ładunki jak i pasażerów, ponieważ duński zakaz wjazdu do kraju nie obejmuje osób dojeżdżających do pracy w Danii oraz osób „o ściśle uzasadnionym celu”.

TT-Line na swoich trasach bez ograniczeń zapewnia ruch towarowy. Natowmiasdt ruch pasażerski jest ograniczony w zależności od połączenia. Na przykład w serwisie Świnoujście-Trelleborg przewozy frachtowe odbywają się bez ograniczeń. Natomiast przewóz pasażerów obywateli polskich do Polski odbywał się do 24 marca. Buking można było przedłużyć o kolejne 20 dni. TT-Line informuje,

że zintensyfikował również nasze procedury czyszczenia na pokładzie i zwracał szczególną uwagę na regularne czyszczenie wszystkich powierzchni I podkreśla, że koronawirus nie rozprzestrzenia się przez systemy wentylacyjne.

Kierownictwo Stena Line zamknęło połączenie Frederikshavn-Oslo.

To trudna decyzja, ale jako firma przeżywamy ciężkie czasy. Trasa Oslo-Frederikshavn jest całkowicie zależna od obsługi pasażerów i sezonu letniego. Szacujemy, że z powodu koronawirusa nie będziemy mieli szczyt sezonu w tym roku i po prostu nie możemy sobie pozwolić na czekanie i nadzieję do następnego roku

– wyjaśnia Niclas Mårtensson, CEO, Stena Line. Armator utrzymuje na Bałtyku serwisy dla ruchu towarowego na połaczeniach Frederikshavn-Göteborg, Grenaa-Halmstad oraz Gdynia-Karlskrona.

Polskie serwisy pod kontrolą. Polski armator Unity Line utrzymał regularne połączenia Świnoujścia z portami w Ystad i Trelleborgu. Operator uruchomił dla klientów specjalną podstronę, na której informuje na bieżąco o sytuacji na promach związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

W związku z postępującą epidemią koronawirusa, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników portowych oraz Państwa kierowców wstrzymujemy do odwołania wszelkie przewozy samochodów bez kierowcy

 – informuje Unity Line zaznaczając, że decyzja ta nie ma zastosowania w przypadku przewozu samych naczep.

W porcie Świnoujście fot. Marek Grzybowski

Polska Żegluga Bałtycka dokonała zmian w rozkładach rejsów między 25 marca a 2.04 kwietnia. Prom Baltivia został wycofany z obsługi linii Świnoujście –Ystad. Statki MF Mazovia oraz MF Cracovia pływają bez zmian. Z kolei w serwisie Gdańsk – Nynäshamn (Sztokholm) prom Baltivia dedykowany przewozom towarowym, zostaje zatrudniony w rozkładzie promu Nova Star. Anulowano dwa odejścia promu Cracovia w sobotę 28 marca. Jedno ze Świnoujścia o 12.30do Ystad, a drugie z Ystad o 22.45do Świnoujścia.

Warto również dodać, że 17 marca MF Baltivia, wykonał specjalny rejs z Sassnitz do Kłajpedy. Połączenie wykonano specjalnie dla obywateli krajów nadbałtyckich. Z połączenia skorzystało z Niemiec do Litwy skorzystało 192 pasażerów oraz ponad 100 samochodów –podaje PŻB, które informuje, że

w związku z ogłoszonym w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego oraz wprowadzonymi ograniczeniami przy przekraczaniu granic Polski dzięki porozumieniu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. – Polferries, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniach 17-18 marca zorganizowany został specjalny rejs umożliwiający bezpieczny powrót do domu obywatelom krajów nadbałtyckich.

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie