OSLO PORT PASAŻERSKI FOT. MAREK GRZYBOWSKI
OSLO PORT PASAŻERSKI FOT. MAREK GRZYBOWSKI
Ekologia Morskie sprawy Redakcja poleca Ze Świata

DFDS z partnerami buduje prom z siłownią zasilaną wodorem

FDS z grupą partnerów zamierzają zbudować prom zasilany energią elektryczną zasilaną z wodorowych ogniw paliwowych. W ramach projektu „DFDS Hydrogen EU-ROPAX” powstanie prom, który będzie pływał na trasie Oslo-Kopenhaga.

KOPENHAGA WJAZD NA PROM FOT MAREK GRZYBOWSKI

„Ze względu na trwającą globalną walkę o redukcję emisji gazów cieplarnianych, dla projektantów ważniejsza niż kiedykolwiek jest współpraca z właścicielami statków, organami regulacyjnymi i producentami sprzętu w celu wprowadzania innowacji i ponownego przemyślenia sposobu projektowania statków. Ten projekt jest doskonałym przykładem tego, jak bardzo możemy zmienić tradycyjne myślenie. Łącząc nowe pomysły i bliską współpracę możemy pokazać, jak może wyglądać przyszłość w projektowaniu statków”
 – wyjaśnia istotę projektu Finn Wollesen Petersen, dyrektor zarządzający, KNUD E. HANSEN

DFDS do współpracy w projekcie zaprosił ABB, Ballard Power Systems Europe, Hexagon Purus, Lloyd’s Register, KNUD E. HANSEN, Ørsted oraz Danish Ship Finance. Grupa wystąpi o wsparcie finansowe projektu do Komisji Europejskiej.

„Wodorowe ogniwa paliwowe odegrają kluczową rolę we wspomaganiu przemysłu morskiego w radzeniu sobie z emisją gazów cieplarnianych. Dzięki projektowi „Hydrogen EU-ROPAX” i silnemu partnerstwu, nie tylko zaspokoimy zapotrzebowanie na bezemisyjne rozwiązania morskie, ale także przyczynimy się do tworzenia ekologicznych miejsc pracy i wzrostu gospodarczy w Danii oraz zapewniamy Danii rolę lidera w biznesie morskim”
 – podkreśla Jesper Themsen, prezes i dyrektor generalny BallardPower Systems Europe A/S.

OSLO PORT PASAZERSKI FOT. MAREK GRZYBOWSKI
OSLO PORT PASAZERSKI FOT. MAREK GRZYBOWSKI

Projekt ma duże szanse na realizację, bo utworzyła go silna grupa firm. Również cel projektu jest jasno zdefiniowany: opracowanie promu, którego siłownia zasilana będzie w 100% wodorem. Prom będzie pływał na trasie Oslo-Kopenhaga i zawijał po drodze do Frederikshavn. Statek będzie wyposażony w siłownię elektryczną zasilaną z baterii ogniw paliwowych. Ustalono, że do zasilania promu niezbędne będzie do 23 MW. Efektem ubocznym pracy ogniw będzie tylko woda.

„Największe systemy ogniw paliwowych wytwarzają obecnie tylko 1-5 MW – informuje Torben Carlsen, dyrektor generalny DFDS i podkreśla, że „opracowanie takich wielkoskalowych instalacji ogniw paliwowych dla promu elektrycznego jest zadaniem monumentalnym. Możemy odnieść sukces tylko dzięki partnerstwu z firmami, które razem mogą skumulować jedne z najlepszych na świecie doświadczeń w projektowaniu, wdrażaniu, budowie, finansowaniu i eksploatacji innowacyjnych statków.”

Finanse w UE. Partnerzy mają duże szanse na wsparcie z UE. Ponieważ obecnie na świecie nie ma tego typu promów, rozwój promu będzie mógł skorzystać z funduszy Unii Europejskiej przeznaczonych na innowacje i ochroną środowiska. Jeśli projekt będzie realizowany w odpowiednim tempie prom może zostać wprowadzony na trasę już w 2027 roku – zakładają inicjatorzy projektu. Przewiduje się, że fabryka wodoru będzie usytuowana w rejonie Kopenhagi. Wytwórnia będzie zasilana z morskich farm wiatrowych.

„W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na rozwiązania, które umożliwiają ekologiczną, odpowiedzialną żeglugę, jesteśmy przekonani, że ogniwa paliwowe odegrają ważną rolę w pomaganiu branży morskiej w osiągnięciu zakładanej redukcji CO2. Współpraca nad tym projektem z partnerami w całym łańcuchu wartości jest ważnym krokiem na drodze przemysłu morskiego, która prowadzi do eksploatacji zeroemisyjnych statków RoPax”
 – podkreśla . Jostein Bogen, Global Product Manager, ABB Marine & Ports.

Prom o roboczej nazwie Europa Seaways będzie posiadał kabiny dla 1800 pasażerów i linię ładunkową 2300 m zapewniającą miejsce dla 120 jednostek ładunkowych lub 380 samochodów osobowych. W zbiornikach będzie można zatankować 44 t sprężone wodoru, które wystarczą na pokonanie trasy między Kopenhagą a Oslo, która trwa obecnie 2 doby.

wizualizacja źr. KNUD E. HANSEN

„Odnawialny wodór i inne zrównoważone paliwa będą miały kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji sektora morskiego i transportu ciężkiego jako całości, aby osiągnąć duńskie i międzynarodowe cele klimatyczne. Jeśli organy regulacyjne chcą wprowadzić odpowiednie ramy, aby umożliwić popyt i podaż paliw zrównoważonych, duńskie firmy są skłonne inwestować w projekty Power-to-X na dużą skalę. Ten projekt jest kolejnym dowodem na duży potencjał odnawialnej produkcji wodoru, napędzanej przez ciągłą rozbudowę morskiej energetyki wiatrowej”
 – podkreśla Anders Nordstrøm, wiceprezes i szef działu wodorowego Ørsted.

KOPENHAGA PROM PRZESTRZEN ŁADUNKOWA FOT. MAREK GRZYBOWSKI
KOPENHAGA PROM PRZESTRZEN ŁADUNKOWA FOT. MAREK GRZYBOWSKI

W Polsce mamy Pomorską Dolinę Wodorową i program rozwoju technologii wodorowych. Na Pomorzu działa od kilku lat Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, którego koordynatorem jest Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza. W Klastrze działa kilka firm należących do Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Polscy armatorzy promowi i Polskie Linie Oceaniczne czekają na nowe statki. Może armatorzy, stocznie i polskie uczelnie techniczne spróbowałyby włączyć się w duńską inicjatywę? Wszak z Gdańska do Kopenhagi czy Oslo leci się samolotem tylko jedną godzinę. Tylko jedna godzina dzieli nas od kontaktów z Konsorcjum stawiającym na innowacje w żegludze.

wizualizacje projektu

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski.

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x