Jego Magnificencja Rektor Prof. Marcin Gruchała fot, Dariusz Giers
Na zdrowie Redakcja poleca Za miedzą

Prof. Marcin Gruchała ponownie rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Obecny rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych prof. Marcin Gruchała, został we wtorek ponownie wybrany na szefa tej uczelni. Był on jedynym kandydatem. Zdobył 86,6 proc. poparcia kolegium elektorów.

O ponownym wyborze prof. Marcina Gruchały na stanowisko rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) poinformowała w rozesłanym we wtorek komunikacie rzecznik prasowa tej uczelni Joanna Śliwińska.

Wyjaśniła, że w zorganizowanych w zdalnej formie wyborach Gruchała zdobył 86,6 proc. poparcia. Za jego kandydaturą opowiedziało się 278 osób, 20 głosów było przeciw, a 23 – wstrzymujących się.

Śliwińska przypomniała, że Gruchała był jedynym kandydatem na funkcję rektora w kadencji 2020-2024.

Po raz pierwszy na rektora GUMed Gruchała – specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii – został wybrany w 2016 r.

Marcin Gruchała urodził się w 1971 r. w Wejherowie. Jest absolwentem GUMed z 1996 r. Z uczelnią tą związał całe swoje zawodowe życie. Kierował m.in. I Katedrą i Kliniką Kardiologii. W latach 2012-2016 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich, był członkiem senackiej komisji ds. budżetu i finansów w kadencjach 2008-2012 i 2012-2016.

Był wieloletnim opiekunem Studenckiego Koła Naukowego uhonorowanego dwukrotnie nagrodą Czerwonej Róży dla najlepszego koła studenckiego Trójmiasta. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2000 r., a habilitację w specjalności kardiologia w 2006 r. W 2016 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Śliwińska poinformowała, że głównymi zainteresowaniami naukowymi i klinicznymi rektora są: choroba wieńcowa, niewydolność serca, transplantacja serca i mechaniczne wspomaganie krążenia, czynniki genetyczne i środowiskowe rozwoju miażdżycy i jej powikłań, hipercholesterolemia rodzinna.

Gruchała jest autorem i współautorem ponad 120 publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym. (PAP)

Autor: Anna Kisicka / Nauka w Polsce

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x