Redakcja poleca Z Gdyni

Prezydent Gdyni wspiera nauczycieli

Prezydent Gdyni dziś rano odwiedził strajkujących nauczycieli w szkołach. Z pedagogami o ich trudnej sytuacji rozmawiał wraz z wiceprezydent Katarzyną Gruszecką-Spychałą i wiceprezydentem Bartoszem Bartoszewiczem. Z drugim śniadaniem w ręku, jako symbolem wsparcia prezydent odwiedził nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego nr VI i Szkoły Podstawowej nr 18.

W całym kraju trwa kolejny dzień strajku nauczycieli. Protestują również pedagodzy z gdyńskich szkół. Prezydent Gdyni w geście wsparcia odwiedził szkoły i zapewnił, że szuka prawnego rozwiązania, by za czas strajku były im wypłacane wynagrodzenia. Pieniądze są i niewątpliwie pozostaną w edukacji. Pytanie czy i jakie rozwiązanie prawne uda się znaleźć. Z tym problemem zmagają się dzisiaj wszystkie samorządy w Polsce. Nauczyciele go znają i rozumieją.

 -Trzymamy za Państwa kciuki, rozumiemy i popieramy Wasze postulaty, które dotyczą kondycji polskiej edukacji. Wiemy, że decyzja o przystąpieniu do strajku była dramatyczna i jest wyrazem wielkiej determinacji. Wierzę, że Państwo, tak jak ja i moi współpracownicy, marzą, by te korytarze szybko na powrót wypełniły się dziećmi i zatętniły normalnym życiem szkolnym. Do tej szkoły przychodzę nie tylko jak prezydent miasta, ale i jako rodzic jej absolwentów, dziś już dorosłych mężczyzn. Nie mam wątpliwości, jak kluczowa jest rola nauczycieli w życiu młodego pokolenia – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i dodał – Stoimy w gotowości, pieniądze czekają i wszyscy nad tym pracują. Jeśli tylko  uda wypracować takie legalne rozwiązanie, pieniądze zostaną wypłacone. Chciałbym jednak, abyśmy się zgodzili co do jednej rzeczy – intencja jest jasna i oczywista – ale musimy postępować w taki sposób, aby nie było wątpliwości co do prawnych skutków wynikających z takiej decyzji. 

Drugie śniadanie do Liceum Ogólnokształcącego nr VI i Szkoły Podstawowej nr 18 Wojciech Szczurek dostarczył osobiście. Słodki poczęstunek dostarczono również do pozostałych gdyńskich szkół.

– Podchodząc do strajku byliśmy świadomi, że w te dni nie będziemy zarabiać. Dzisiejsza wizyta pana prezydenta bardzo mile nas zaskoczyła i jesteśmy wdzięczni za to, że pomyślał o nas – mówiła Anna Brodewicz ze Szkoły Podstawowej nr 18, nauczyciel z 25-letnim stażem pracy.

– Od kilku dni strajkujemy, myślimy o naszych uczniach i nadchodzącym egzaminem, który rozpocznie się w poniedziałek i czekamy na odzew ze strony rządu, na reakcję, która pozwoli nam ten strajk jak najszybciej zakończyć. To potkanie dodało nam otuchy – mówiła Iwona Rokicińska ze Szkoły Podstawowej nr 18, nauczyciel z 35-letnim stażem pracy.

Obecnie w Gdyni trwa trzeci dzień egzaminów gimnazjalnych ze strajkiem nauczycieli w tle. Władze miasta na bieżąco monitorują sytuację. We wszystkich 22 szkołach w mieście, w których uczy się młodzież 3 klas gimnazjalnych dyrektorzy zdołali dziś utworzyć komisje egzaminacyjne i testy odbywają się planowo.

W sumie egzamin gimnazjalny zdaje w Gdyni 2164 uczniów.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odwiedził strajkujących nauczycieli z Liceum Ogólnokształcacego nr 6 // fot. Paweł Kukla

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odwiedził strajkujących nauczycieli z Liceum Ogólnokształcacego nr 6 // fot. Paweł Kukla

Redakcja portalu Gdynia.pl

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Strażniczka Tablicy
Strażniczka Tablicy
15/04/2019 15:27

Dziękujemy Panie Prezydencie

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie