Prezydent Gdyni apeluje o przestrzeganie obostrzeń podczas upamiętniania wydarzeń grudnia ’70
Przepisy i zarządzenia Redakcja poleca Z Gdyni

Prezydent Gdyni apeluje o przestrzeganie obostrzeń podczas upamiętniania wydarzeń grudnia ’70

Zbliżają się szczególne obchody upamiętniające wydarzenia tragicznego Grudnia ’70. W tym roku mija okrągłe 50 lat od chwil, które odcisnęły swoje piętno na pokoleniach gdynian. Pandemiczna rzeczywistość nie pozwala przeżyć tego momentu wspólnie, dlatego prezydent Wojciech Szczurek wystosował apel do mieszkańców.

Drodzy gdynianie, szanowne Rodziny Poległych, Związkowcy!

Ponad rok temu rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów 50. rocznicy masakry grudniowej w Gdyni. Chcieliśmy, by upamiętnienie tragedii bezbronnych robotników, w Gdyni tak żywe pomimo upływu półwiecza, znalazło godną oprawę.

Wielu planów nie uda nam się zrealizować. Przeszkodziła w tym pandemia. Winniśmy pamięć poległym za chleb i wolność, ale w trosce o zdrowie i życie gdynian jesteśmy również zobowiązani do działań ograniczających rozwój epidemii.

Proszę zatem o zrozumienie ograniczeń. Nie każdy chętny będzie mógł uczestniczyć w mszy św. sprawowanej 17 grudnia o 16:30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Nie będzie tradycyjnego marszu z drzwiami. Wreszcie, pandemiczne przepisy sprawiają, że 17 grudnia o 6 rano nie zgromadzimy się przy pomniku Ofiar Grudnia 1970. W zgodzie z nimi może się tam pojawić w jednym czasie maksymalnie 5 osób. Będę tam, jak co roku, i złożę wieniec w imieniu wszystkich gdynian.

Tych z państwa, którzy czują jednak potrzebę, by zrobić to osobiście, zachęcam do odwiedzania obu pomników i składania kwiatów przez cały dzień 17 grudnia. W ten sposób można uczynić zadość i potrzebie uczczenia rocznicy, i konieczności zachowania ostrożności epidemicznej.

Zachęcam też, by indywidualnie odbyć żałobny marsz ulicą Świętojańską, którą przystroiliśmy kirem i skłaniającymi do refleksji napisami. Ten marsz można zakończyć pod Urzędem Miasta, gdzie stanęła specjalna instalacja artystyczna. Jest ona po trosze bramą, po trosze suwnicą, a po trosze łukiem triumfalnym. Towarzyszą jej filmy i ścieżka dźwiękowa, które oddają grozę tamtych czarnych dni. Zachęcam do zabrania ze sobą młodzieży i starszych dzieci.

Pamiętajmy o naszej historii. Cześć pamięci Poległych.Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cisovian
Editor
17/12/2020 00:12

Tak to było, Polak strzelał do Polaka i to może się powtórzyć

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x