Aleksandra Dulkiewicz Wikimedia Commons
koronawirus Przepisy i zarządzenia Redakcja poleca Za miedzą

Prezydent Gdańska z apelem do MEN

Aleksandra Dulkiewicz zwróciła się do Dariusza Piontkowskiego, ministra Edukacji Narodowej, z apelem o większe uprawnienia dla dyrektorów szkół. Chodzi o szybsze i sprawniejsze podejmowanie decyzji po informacji o zakażeniu koronawirusem uczniów lub nauczycieli.

Prezydent Gdańska w liście do Ministra Edukacji Narodowej zwraca uwagę, że dzisiaj obowiązujące prawo nie daje możliwości sprawnego podejmowania decyzji na wypadek wystąpienia ogniska koronawirusa w szkole. A sytuacja jest coraz bardziej poważna, bo do codziennych problemów pandemicznych dochodzą także typowe dla jesieni zachorowania na grypę – Zauważamy także coraz częściej wyrażany lęk kadry i wiążące się z tym zarówno urlopy dla poratowania zdrowia, jak i należne zwolnienia lekarskie. Wnoszę zatem o podjęcie tej ważnej i pilnej decyzji, by dyrektorzy placówek otrzymali systemowe narzędzie do pracy w obecnych, bardzo trudnych warunkach – pisze Aleksandra Dulkiewicz.

Pełna treść listu poniżej:

Gdańsk, 9 października 2020

Pan Dariusz Piontkowski

Minister Edukacji Narodowej

Mając na uwadze troskę o zdrowie, bezpieczeństwo – w konsekwencji życie – przedszkolaków, uczniów, rodziców, opiekunów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi placówek oświatowych, apeluję do Pana Ministra o pilną zmianę prawa oświatowego, umożliwiającą dyrektorom placówek, w porozumieniu z organem prowadzącym, podejmowanie szybkich decyzji w zakresie trybu pracy.
Mimo wdrażanych obostrzeń, zachowywania rygorów bezpieczeństwa, właściwego zabezpieczenia jednostek oświatowych, rośnie liczba zakażeń zarówno wśród dzieci, jak i kadry, również zarządzających nimi dyrektorów. Obecnie funkcjonujące prawo utrudnia i wydłuża proces podjęcia decyzji, by ograniczyć ogniska zachorowań.

Na obecną sytuację epidemiczną nakłada się także fala jesiennych infekcji, która powoduje ogromne trudności w organizacji funkcjonowania placówek oświatowych. Zauważamy także coraz częściej wyrażany lęk kadry i wiążące się z tym zarówno urlopy dla poratowania zdrowia, jak i należne zwolnienia lekarskie.
Wnoszę zatem o podjęcie tej ważnej i pilnej decyzji, by dyrektorzy placówek otrzymali systemowe narzędzie do pracy w obecnych, bardzo trudnych warunkach.
Z zapowiedzi Pana Premiera wynika, że kończy się Pana misja w obszarze zarządzania polską oświatą. Życzę Panu powodzenia w nowej roli, i pozostaję z nadzieją, że rozpoczęte prace nad uregulowaniem mechanizmów finansowania oświaty, będą kontynuowane przez następcę. Bez zmian w tym zakresie, żaden samorząd nie może odpowiedzialnie myśleć o konstruowaniu zrównoważonego budżetu.

Aleksandra Dulkiewicz

prezydent Gdańska

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x