Porady prawne Warto wiedzieć Z kraju

Prawo.pl: sądy częściej orzekną na korzyść frankowiczów

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej umożliwia osobom, które mają kredyt we frankach szwajcarskich staranie się o „odfrankowienie” go lub unieważnienie umowy o jego zawarciu.

W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz prawników oba rozwiązania są korzystne finansowo dla kredytobiorców. Odmiennego zdania są banki, które przekonują, że ta druga opcja nie jest tak pozytywna dla frankowiczów, gdyż przy unieważnianiu umów banki będą domagać się od nich wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Dlatego – według Aleksandry Wiktorow, rzecznika finansowego – kredytobiorcy powinni zacząć masowo składać w bankach reklamacje, a w razie braku ugody, iść do sądu. Obecnie w sądach jest ok. 8 tys. spraw, w tym aż 4 tys. w Sądzie Okręgowym w Warszawie, natomiast umów o kredyt frankowy – blisko 400 tysięcy.

Jak podaje Prawo.pl nawet jeśli sprawa będzie trwała kilka lat, zakończy się pozytywnie – zarówno dla kredytów indeksowanych – gdzie w umowie wartość kredytu jest określona w złotówkach, ale na potrzeby rat jest przeliczna na franki jak i denominowanych, gdzie kwota kredytu jest wyrażona we frankach i następnie przeliczaną na złotówki.

„Sąd krajowy w pierwszej kolejności zbada, czy postanowienia umowne dotyczące przeliczeń walutowych są abuzywne” – tłumaczy Marcin Szymański, adwokat, partner w kancelarii Drzewiecki Tomaszek. Jeśli tak – stają się one bezskuteczne – wypadają z umowy.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawo/wyrok-tsue-w-polskiej-sprawie-frankowej-jak-wplynie-na-sady,482607.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Powiązane tematycznie

Pomorscy terytorialsi zakończyli szkolenie w ramach programu „Ferie z WOT” i złożyli przysięgę

Redakcja

Oświadczenie Polskiej Lewicy o uchwale SN

Homo Politicus

LEWICA: Wniosek o wotum nieufności wobec Mariusza Kamińskiego

Homo Politicus

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie