Redakcja poleca Z kraju

Prawo.pl: banki nie respektują wyroku TSUE

Zgodnie z wyrokiem TSUE osobom, które wcześniej spłaciły kredyt konsumencki, mają być zwrócone wszystkie poniesione koszty, a nie tylko te zależne od czasu obowiązywania umowy. Jednak według Rzecznika Praw Obywatelskich część banków nie respektuje tego orzeczenia i wprowadza swoich klientów w błąd.

Jak podaje Prawo.pl po ogłoszeniu wyroku trybunału niektórzy kredytobiorcy szybko dostali zwrot kosztów na konto. Inni zaś dowiedzieli się, że bank nie musi respektować wyroku TSUE, bo on wiąże tylko sąd, który zadał pytanie temu trybunałowi.

„Niektóre banki wprowadzają w błąd konsumentów” – mówi Maciej Taborowski, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO przyjrzał się korespondencji wysyłanej klientom, w której banki w nieprawidłowy sposób określają konsekwencje wyroku TSUE. W związku z tym przygotuje broszurę, w której wyjaśni skutki wyroku TSUE w sprawie Lexitor i skieruje pismo do Związku Banku Polskich z prośbą o wyjaśnienia.

Ponadto prawnicy wskazują, że byłoby korzystne, aby w tej sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy. Bez jego opinii część konsumentów i tak będzie musiała w sądzie dochodzić swoich praw.

O respektowanie wyroku TSU zaapelował też Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

„Kredytodawca powinien obniżyć wszystkie koszty, np. opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia i oddać je konsumentowi. Zwrot ten powinien być proporcjonalny, tzn. obejmować okres od dnia faktycznej spłaty do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Nie może też zależeć od tego, kiedy kredytodawca faktycznie poniósł te koszty”

– powiedział Niechciał.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/zwrot-kosztow-po-wczesniejszej-splacie-kredytow-jak-banki,494900.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie