Image default
Morskie sprawy

Powstał Klaster „Grupa Bezpieczny Bałtyk”

Z inicjatywy Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza powstał Klaster „Grupa Bezpieczny Bałtyk”, który będzie usuwać amunicję oraz zanieczyszczenia chemiczne znajdujące się na dnie Morza Bałtyckiego.

Według danych ekspertów, którzy spotkali się w ubr. w gdańskiej Delagaturze NIK na dnie Bałtyku zalega od 50 do nawet 100 tys. ton broni chemicznej i amunicji oraz około 300 wraków, w których znajduje się paliwo. Z tego około 100 wraków znajduje się w Zatoce Gdańskiej. Najgroźniejszy dla środowiska ładunek znajduje się na statkach Stuttgart i Franken. To jednostki zatopione na szlakach prowadzących do Gdańska i Gdyni w czasie II wojny światowej. Wrak ms Stuttgart (położenie 54° 33′ 33.7″ N , 18° 37′ 1.9″ E) usytuowany jest koło portu w Gdyni. Zatopiony jest na około 20m. Na sporej powierzchni można zaledwie spotkać części burt i konstrukcji wraku – informuje portal wrakibaltyku.pl. Franken (54° 32′ 19.9″ N , 18° 57′ 57.3″ E) to z kolei jednostka pomocnicza, która zaopatrywała w paliwo i amunicję pancernik Prinz Eugen, kutry torpedowe i trałowce.

Klaster utworzyły firmy, które zamierzają swój potencjał skoncentrować na usuwaniu i neutralizacji porzuconych po II wojnie światowej bojowych środków trujących, niewybuchów oraz wydobyciu z wraków pozostałego w ich wnętrzu paliwa i amunicji. Klaster powołany został 7 lutego 2020 roku, w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni. W seminarium towarzyszącym inicjatywie uczestniczyło około 60 przedstawicieli biznesu morskiego, administracji i naukowcy. Inicjatywę wspiera Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny, w ramach którego działa Obserwatorium Regionu Bałtyckiego oraz Komisja ds. Bezpieczeństwa.

Istotę działania Klastra oraz stawiane przed nim zadania omówił Łukasz Porzuczek, prezes zarządu GeoFusion, który przedstawił firmy, które włączyły się w inicjatywę. Akt założycielski podpisali przedstawiciele: Grupa GeoFusion, Grupa Baltex, Uxo Marine, Multitool Marine, Geo Ingenieurservice Polska oraz RIGP. Liderem Klastra jest Grupa GeoFusion, której pracownicy opracowali koncepcję innowacyjnej technologii lokalizacji, wydobycia i unieszkodliwiania zatopionych BŚT, z wykorzystaniem mobilnej instalacji pływającej. Jednym z zadań Klastra będzie pozyskiwanie funduszy na komercjalizację tego innowacyjnego przedsięwzięcia.

Miejsca strefy zrzutu broni chemicznej

NIK na ten temat: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/smierc-drzemiaca-na-dnie-baltyku.html

Zdjęcia: Marek Grzybowski

z cyklu: Klastrem po Bałtyku

MAREK GRZYBOWSKI

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie