Powstał fundusz dla represjonowanych sędziów
http://gazetaolsztynska.pl/ Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak
Polityka Redakcja poleca Z kraju

Powstał fundusz dla represjonowanych sędziów

Powstał Fundusz Pomocy by wspierać sędziów, którzy za stosowanie prawa oraz niezależność są karani finansowo lub z powodu represji mają problemy życiowe. Bo represje nie tylko uderzają w nich samych, ale też w ich rodziny.

Przykładem może być casus sędziego Juszczyszyna, którego Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zawiesiła w obowiązkach sędziego i zabrała mu 40 procent pensji,  z zakazem wykonywania pracy sędziego do czasu aż jego sprawa dyscyplinarna zakończy się prawomocnym wyrokiem.

Co może potrwać wiele miesięcy, a nawet 1-2 lata. Bo rzecznik dyscyplinarny powołany przez ministra Zbigniewa Ziobrę (to on wnosił o zawieszenie Juszczyszyna), nie skierował jeszcze oskarżenia do sądu dyscyplinarnego

Fundusz powołały największe stowarzyszenia niezależnych sędziów:

  • Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” na czele, którego stoi sędzia Krystian Markiewicz,
  • Stowarzyszenie Sędziów Themis, do którego należy m.in. sędzia Waldemar Żurek,
  • Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych,
  • Stowarzyszenie Sędziów Pro Familia.

Fundusz Pomocy działa przy założonej w 2014 roku Fundacji Dom Sędziego Seniora, której fundatorami są te cztery stowarzyszenia sędziowskie.

Pieniądze na pomoc dla sędziów można wpłacać na konto:

20 1090 1346 0000 0001 4426 7265

W tytule przelewu należy wpisać: „Na pomoc dla sędziów”. Nie ma potrzeby wpisywać do jakiego sędziego ma trafić pomoc. Sędziowie nawet proszą by nie wpisywać nazwisk sędziów, których się chce wesprzeć, w tym Juszczyszyna. Bo chcą w ten sposób uniknąć zarzutów stronniczości i zależności pomiędzy darczyńcami, a sędzią do którego trafi pomoc. Wszak nie można wykluczyć, że w przyszłości sędzia, który dostanie pomoc, w drodze losowania dostanie do rozpoznania sprawę osoby, która wsparła Fundusz Pomocy. Dlatego sędziowie proszą by nie pisać w tytule przelewu do jakiego sędziego ma trafić wsparcie.

Ponadto pieniądze z wpłat od obywateli i tak będą dzielone przez specjalną komisję złożoną z przedstawicieli stowarzyszeń sędziowskich i członka zarządu Fundacji Dom Sędziego Seniora. A zasady podziału pieniędzy z Funduszu określa Regulamin. Co gwarantuje transparentność zbiórki.

„Pomoc ze środków gromadzonych przez Fundację na cel Funduszu jest udzielana, zgodnie z Regulaminem Funduszu, na wniosek złożony przez sędziego, zarząd stowarzyszenia skupiającego sędziów lub grupę 10 sędziów” – informuje na swojej stronie internetowej Fundacja. Zapewnia ona też, że środki na pewno trafią do potrzebujących sędziów, bo gwarantują to „obowiązujące sędziów zasady etyki zawodowej jak i sposób organizacji Funduszu”.

Przelewy na Fundusz mogą być jednorazowe, albo w formie stałych zleceń comiesięcznych. Oprócz tego na pomoc represjonowanym sędziom można przekazać 1 procent podatku. W odpowiedniej rubryce w rocznym zeznaniu podatkowym trzeba wpisać „Fundusz Pomocy sędziom” oraz podać numer konta Funduszu.

C.M na podstawie OKO PRESS 

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie