GDYŃSKIE CENTRUM BIZNESU fot. officelist.
Biznes Pomoc i wsparcie

Potrzebujemy wsparcia – apel pomorskich przedsiębiorców

Działając w imieniu reprezentowanych organizacji pracodawców z województwa pomorskiego i kierując się odpowiedzialnością za bezpieczeństwo pomorskich przedsiębiorców, pracodawców i pracowników, sztab kryzysowy pomorskich przedsiębiorców zwrócił się z apelem o podjęcie w ramach swoich kompetencji, działań mających na celu ochronę przedsiębiorców przed negatywnymi skutkami wynikającymi z zaistniałej i dynamicznie pogarszającej się sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem.

„Każdego dnia odbieramy mnóstwo niepokojących sygnałów od przedsiębiorców z terenu całego województwa. Kolejne branże wskazują na dramatyczne pogorszenie swojej sytuacji – gastronomiczna, hotelarska, transportowa, turystyczna, rozrywkowa, organizacji eventów, szkoleniowa, produkcji mebli czy odzieży, motoryzacyjna, fryzjersko-kosmetyczna i wciąż dołączają kolejne”

– czytamy w opublikowanym apelu.

Z powodu pandemii koronawirusa wielu przedsiębiorców musiało zamknąć swoją działalność, co spowodowało, że z dnia na dzień zostali pozbawieni dochodu, a i tak w dalszym ciągu muszą ponosić koszty, między innymi płącąc wynagrodzenia, podatki i składki na ubezpieczenie społeczne. Poza tym wielu z nich wynajmuje lokale od gmin.

Dlatego organizacje apelują o zwolnienie przedsiębiorców, którzy musieli zamknąć swoje lokale, z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię, a pozostawienie jedynie opłat za media. Natomiast w przypadku przedsiębiorców wynajmujących lokale gminne, ale nadal prowadzących swoją działalność w warunkach znaczącego spadku dochodów, o zastosowanie specjalnej ulgi.

– Gdynia gorąco popiera przedsiębiorców i jednocześnie jest im wdzięczna za to, że zauważyli ten narastający problem. Bez wsparcia samorządów przez polski rząd, proces naprawczy się nie powiedzie – powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – Gdynia za moim pośrednictwem uczestniczy w posiedzeniach gospodarczego sztabu kryzysowego i na bieżąco monitoruje podejmowane w mieście działania.

Decyzje o ulgach podjęła już część samorządów w Polsce, w tym województwo pomorskie. Jednocześnie wyrażając zgodę na fakt, że umniejszenie przychodów gmin z tytułu bonifikaty opłat czynszowych powinno być zrekompensowane przez budżet państwa poprzez uwzględnienie tego postulatu w przygotowywanej przez polski rząd tak zwanej „tarczy antykryzysowej”.

Biorąc powyższe pod uwagę, organizacje pracodawców województwa pomorskiego wskazują za Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców (popierając jego apel w tej sprawie z 17 marca), że to przepis art. 59 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 869) przewiduje, że

„w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne, mające charakter cywilnoprawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym, mogą być umarzane, terminy ich spłaty mogą zostać odroczone lub płatność tych należności może zostać rozłożona na raty, na zasadach określonych przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.”

Apel wystosowały następujące organizacje pracodawców:

– Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw
– Loża Gdańska Business Centre Club
– Pracodawcy Pomorza
– Pomorski Związek Pracodawców LEWIATAN
– Gdański Klub Biznesu
– Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza
– Kaszubski Związek Pracodawców
– Regionalna Izba Przedsiębiorców NORDA
– Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców
– Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług
– Izba Rzemiosła I Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego

Autor: Magdalena Śliżewska // UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie