fot. FB
Polityka Wersje i kontrowersje Za miedzą

Potężne uderzenie w pomorską gospodarkę

Jest to potężne uderzenie w pomorską gospodarkę. Mam powody, aby sądzić, że było przygotowywane od dawna i ma akceptację głównych decydentów.

Dla PiS jest to ucieczka do przodu wobec kompromitacji związanej z budową elektrowni w Ostrołęce, dla prezesa Obajtka szansa na budowę imperium. Nie lekceważę też problemów finansowych państwa.

Chociaż sprzedaż pakietu kontrolnego Energi przy kursie wskazanym w wezwaniu to dla Skarbu Państwa fatalny interes, obawiam się, że premierowi Morawieckiemu bliższe jest myślenie w kategoriach pilnej potrzeby załatania jednej z dziur w budżecie.

Ponadto cały proces można sprzedać politycznie w kategoriach mocarstwowych – budowy wielkiego narodowego koncernu i to tuż przed wyborami prezydenckimi.

Szokuje mnie dwoistość ról prezesa Obajtka, który jako prezes Energa S.A. ma na sumieniu istotne obniżenie wartości tego koncernu, poznał też wszystkie jego tajemnice, z kolei jako prezes Orlenu próbuje wykorzystać niską wycenę giełdową przejmowanej spółki i zdobytą wcześniej wiedzę.

Dla Skarbu Państwa jest to fatalny interes, bo w efekcie polityki energetycznej PiS kurs Energi mocno dołuje. Zaproponowana kwota to 7 zł za akcję – przypominam, że w 2015 roku wynosiła ona ponad 26 zł! Sytuacja budżetu musi wyglądać dramatycznie skoro premier Mateusz Morawiecki jest zdecydowany sprzedać za takie grosze pomorską perłę w koronie.

Tadeusz Aziewicz

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x