Image default
Morskie sprawy Redakcja poleca Ze Świata

Porty i terminale pracują mimo pandemii

Porty w wyniku globalizacji stały się kluczowymi punktami przepływu towarów między rynkami. Dla wielu państw to rzeczywiste okna na świat. Bez sprawnie działających portów gospodarki zwolnią, a konsumenci zostaną pozbawieni podstawowych dóbr.

Dlatego administracje morskie, zarządy portów i terminali starają się utrzymać ciągły przepływ towarów mimo zagrożeń pandemią. Ograniczają wymiany załóg oraz kontakty przedstawicieli służb kontrolnych i dokerów z marynarzami. Wprowadzają systemy wczesnego ostrzegania i powiadamiania o chorych na statkach i osób wchodzących i wjeżdżających samochodami na terminale.

Wszystkie duże i małe porty i terminale informują klientów, że pracują normalnie. Np. Zarząd Portu Nowy Jork – New Jersey informuje klientów i społeczeństwo:

Port jest otwarty i działa w normalnych warunkach mimo kryzysu zdrowotnego związanego z COVID-19. Nasi partnerzy łańcucha dostaw, od operatorów terminali morskich i pracy na morzu do kierowców ciężarówek oraz operatorów magazynów i centrów dystrybucyjnych, ciężko pracują, aby pomóc utrzymać naszą gospodarkę i wspierać 28 milionów konsumentów w lokalnym regionie, którzy są zależni od portu w tym trudnym czasie.

DCT GDANSK statek COSCO fot. Marek Grzybowski
DCT GDANSK statek COSCO fot. Marek Grzybowski

W Europie wszystkie wprowadziły restrykcyjne przepisy związane z kontaktami obsługi terminali z załogami statków. Na przykład, przed wejściem do Rotterdamu wszystkie statki morskie są zobowiązane do przedłożenia morskiej deklaracji zdrowia (MDoH) przed przybyciem do portu lub przekazanie go pilotowi. Procedura ta obowiązywała w stosunku do statków wycieczkowych i od teraz obowiązuje wszystkie jednostki przybywające morzem. Ponieważ to zarządzenie nie dotyczy statków żeglugi śródlądowej.

Zarząd portu informuje, że pracownicy Zarządu Portu w Rotterdamie będą pracować z domu w co najmniej do 6 kwietnia włącznie, a kontaktować się można z nimi korzystając z poczty elektronicznej. Wszystkie usługi operacyjne realizowane są przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia. Zamknięto centrum dla odwiedzających FutureLand działające na terenie Maasvlakte. Postanowiono również utrzymać wszystkie możliwe procesy przemysłowe i logistyczne, które realizowane na terenie portu informując,

że: Zarząd portu w Rotterdamie jest zdania, że procesy przemysłowe w kompleksie portowym są również niezbędne, ponieważ bez ważnego procesu produkcji przemysłowej w porcie w Rotterdamie wiele podstawowych towarów nie byłoby już dostępnych.

W Porcie Hamburg

wszyscy najemcy, którzy współpracują z Hamburg Port Authority (HPA) mogą ubiegać się o nieoprocentowane moratorium na dzierżawę budynków i gruntów na miesiące kwiecień, maj i czerwiec. Płatności można odroczyć do 31 grudnia 2020 r. – poinformował użytkowników terenów i budynków Zarząd Portu Hamburg, uzasadniając decyzję tym, że COVID-19 ma również wpływ na port w Hamburgu, a także jego najważniejsze regiony rynkowe i śródlądowe łańcuchy dostaw.

Port Hamburg Marketing (HHM) uruchomił specjalną witrynę na której skoncentrowane są informacje z regionów rynkowych, firm członkowskich i partnerów można znaleźć na naszej stronie internetowej. Wkrótce po uruchomieniu z witryny skorzystało już ponad 5000 użytkowników z 15 000 kliknięciami dziennie – i liczba ta rośnie. Port wykorzystuje aktywnie media społecznościowe do informowania swoich klientów i otoczenie społeczne o aktualnej sytuacji na rynkach. Nie zapomina również o swoich pracownikach. Kampania promocyjna #Hafenhelden (portheroes) informuje o ludziach, utrzymują port Hamburg w stanie nienaruszonym w tych trudnych czasach. Natomiast na smartfonach można korzystać z aplikacji Port of Hamburg uruchomionej w ubiegłym roku użytkownicy mają możliwość aktualizowania się za pomocą powiadomień push. Wszystkie aktualności i aktualizacje dotyczące portu są przesyłane tutaj. Ponadto do publikacji HHM, w tym magazynu Port Hamburg, lub publikacji HPA można uzyskać dostęp za pośrednictwem smartfona.

W Azji kraje doświadczone pandemię wprowadziły w portach szereg obostrzeń znacznie wcześniej niż porty europejskie i amerykańskie. Wraz z rozszerzaniem się pandemii, administracje morskie wielu państw azjatyckich i zarządów portów wprowadzały coraz to nowe obostrzenia mające na celu otrzymanie ciągłości pracy przy drastycznym ograniczeniu kontaktów z osobami przybywającymi z innych portów.

Zarząd portu Singapur (MPA) zakazał armatorom wymian załóg. Wezwał również wszystkich członków załóg, którzy przebywali na lądzie by wrócili na statki i zalecił, aby mierzyli temperaturę dwa razy dziennie. Już 13 marca br. MPA nie zezwalał na wejście statków wycieczkowych. Gdy w Polsce żyliśmy jeszcze w nieświadomości zagrożeń, już 24 stycznia MPA zarządziło kontrolę temperatury we wszystkich punktach kontrolnych, w tym w terminalach promowych i wycieczkowych, terminalach PSA oraz porcie Jurong. Takie restrykcje wprowadza wiele portów na całym świecie.

Fidżi Ports Corporation nakazała wszystkim statkom rybackim, lokalnym i zagranicznym, przestrzeganie ustalonych procedur i wstrzymanie wszelkich zmian załogi na pełnym morzu lub w każdym odwiedzanym porcie. Prezes Fidżi Ports Corporation Shaheen Ali powiedział, że

na spotkaniu z lokalnymi i zagranicznymi właścicielami i agentami statków rybackich poinformował ich, że wszelkie przeniesienia i zmiany członków załogi zostały zawieszone do odwołania.

 Zarządzono, by monitorować statki rybackie i zdrowie ich załóg. Wszyscy operatorzy statków rybackich są zobowiązani do przekazania kapitanowi portu danych o statku i załodze przed ich wejściem w główki. Od stycznia 2020 r. Porty Fidżi podejmują proaktywne działania w celu zwalczania pandemii COVID-19 i będą nadal dbać o dobro swoich pracowników i zainteresowanych stron – zaznaczył Prezes Fidżi Ports Corporation.

Departament Morski Malezji (JLM) zakazał marynarzom zejść ze statku w żadnym porcie malezyjskim. Takie polecenie Departament Morski Malezji (JLM) skierował do właścicieli statków, morskich firm agencyjnych, kapitanów statków, żeglarzy, władz portowych oraz , instytucji związanych z transportem morskim. Opuszczenie statku przez marynarza jest możliwe jedynie gdy wymaga ewakuacji medycznej lub już miał wyraźne objawy Covid-19 i otrzymał zezwolenie JLM na zejście w wyznaczonym porcie. W celu ewakuacji medycznej armator, kapitan lub agent musi skontaktować się z Centrum Komunikacji Morskiej (Puskom) w celu zorganizowania transportu chorego marynarza w wyznaczonym porcie ewakuacji.

Polskie porty i terminale przyjmują statki ale również wprowadziły istotne obostrzenia w ich obsłudze i zmianach pracowników. W DCT Gdańsk wprowadzono dwie sanitarne przerwy technologiczne, pierwsza w godzinach zmiany rannej, druga popołudniowej. Chodzi o bezpieczną wymianę załogi terminalu między zmianami z zachowaniem odpowiedniego dystansu między grupami pracowników wchodzących i wychodzących – wyjaśnia kierownictwo gdańskiego terminalu i informuje że utrudniony będzie dostęp telefoniczny do PreGate i Call Center eBRAMY. W czasie zaplanowanych przerw okna przeładunkowe pociągów zostaną wydłużone o godzinę. Również pozostałe funkcje terminalu będą realizowane z pewnymi ograniczeniami, które na bieżąco są aktualizowane na stronach terminalu.

Hutchison Ports Gdynia (HCT) informuje, że prace operacyjne na terminalu przebiegają zgodnie z planem i bez zmian pomimo obostrzeń związanych z ogłoszeniem na obszarze kraju stanu zagrożenia epidemicznego. W zakresie kontroli obsługi statków terminal działa zgodnie z zaleceniami Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Straży Granicznej. W celu uniemożliwienia rozprzestrzeniania się koronawirusa wprowadzono tryb pracy zdalnej, tak by kontakty z załogami i klientami ograniczyć do niezbędnego minimum. Natomiast te niezbędne opierają się na komunikacji telefonicznej i mailowej. Zaleca się by do awizacji kierowców wykorzystywać system eXpress. Terminal informuje również dostawców i odbiorców jak mają działać by sprawnie wykonywać operacje załadunkowe i rozładunkowe. Kontenery w eksporcie powinny być dostarczane nie później niż na 6 godzin przed zawinięciem statku. Natomiast kontenery rozładowane ze statku powinno odbierać się w możliwie krótkim terminie po zakończeniu obsługi statku.

GCT GDYNIA statek ARICA fot. Marek Grzybowski
GCT GDYNIA statek ARICA fot. Marek Grzybowski

Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) w Gdyni informuje, że działa na bieżąco i niezakłócenie obsługuje wszystkie ładunki kontenerowe. Między innymi wykonuje się pomiary temperatury ciała osób wchodzących i wjeżdżających na teren BCT. Tak w innych terminalach stawia się na pracę zdalną oraz minimalny kontakt pracowników z otoczeniem. Zastrzega się, że w przypadku

stwierdzenia temperatury 38°C i wyższej u osoby, której wykonano pomiar BCT pozostawia sobie prawo do wprowadzenia dla skontrolowanej osoby zakazu wejścia/wjazdu na strzeżony teren terminala na okres 14 dni.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa minimalizuje się kontakty z klientami na lądzie i załogami statków zawijających do terminalu. Czas pracy magazynu skrócono do 8 godzin (08:00 – 16:00). Sugeruje się również by lądowi dostawcy i odbiorcy ładunków sprawnie dostarczali i odbierali kontenery i nie przetrzymywali w ich terminalu.

Porty na całym świecie dostosowały się do zawirowań spowodowanych pandemią koronawirusa. Wprowadzono wiele nowych procedur ale również istotnych usprawnień organizacyjnych. Porty i terminale w większym stopniu wykorzystują dzisiaj narzędzi informatyczne, systemu zdalnej obsługi klienta, technologie teleinformacyjne i kosmiczne pozwalające na sprawniejszą organizację awizacji i obrotu towarami. Wojna z koronawirusem, jak każda wojna wprowadziła postęp technologiczny i organizacyjny szybciej niż dział się w warunkach stabilnej gospodarki.

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie