MS SVEN UNIFEEDER w HAMBURG PORT fot. MAREK GRZYBOWSKI
MS SVEN UNIFEEDER w HAMBURG PORT fot. MAREK Grzybowski
Morskie sprawy Redakcja poleca Ze Świata

Port Hamburg. Kurs na Smart Port i ekologię

Port w Hamburgu, jak inne porty w czasach pandemii, odczuł spowolnienie globalnej gospodarki i zmniejszenie podaży ładunków.

Gdynię z Hamburgiem łączą liczne serwisy dowożące kontenery. Warto więc poznać aktywność Hamburga na rzecz rozwoju innowacji. Hamburg jest bowiem liderem działań na rzecz automatyzacji i digitalizacji procesów, inteligentnego zarządzania, poprawy dostępności od strony wody i lądu oraz ochrony środowiska.

HAMBURG PORT fot. Marek GRZYBOWSKI
HAMBURG PORT fot. Marek GRZYBOWSKI

W okresie styczeń – kwiecień przeładunki morskie były mniejsze o 8,5% niż w czasie 4 miesięcy ubr. Podaż drobnicy zmalała o 8,4% a ładunków masowych o 8,8% – informuje Maciej Brzozowski, przedstawiciel Hafen Hamburg Marketing e.V. Utrzymała się więc tendencja z pierwszego kwartału, w którym przeładunki morskie były mniejsze o 7,9% i osiągnęły 31,9 mln t. Przeładunki terminali kontenerowych były niższe o 6,6% i wyniosły 2,2 miliona TEU. W efekcie zmniejszyły się również obroty kontenerów w transhipmencie, a w mniejszym stopniu przewozy w relacjach lądowych.

Automatyzacja. Pandemia koronowirusa sprawiła, że w portach wprowadzono ostre regulacje zapewniające bezpieczeństwo pracowników i klientów korzystających z terminali. W Hamburgu terminale korzystają z najnowszych technologii, a wiele operacji zostało zautomatyzowanych.

– Automatyczne terminale w Hamburgu funkcjonują bardzo dobrze, przy czym ich mózgi, czyli terminalowe systemy operacyjne, funkcjonują tym lepiej, im więcej informacji mają do dyspozycji. Aby ten przepływ informacji ułatwić, systemy terminalowe komunikują się z Port Community System, ale też rozbudowuje się je o dodatkowe moduły, takie jak VBS (Vehicle Booking System)

 – mówi Maciej Brzozowski i wyjaśnia, że automatyzacja nie jest celem samym w sobie, tzn. nie stanowi kolejnego etapu rozwoju organizacji terminali. Podporządkowana jest ona takim priorytetom jak zwiększenie efektywności, ochrona środowiska i zapewnienie ciągłości operacji przez cały rok, bez względu na porę dnia i nocy.

MACIEJ BRZOZOWSKI PORT HAMBURG / MARKETING WARSZAWA / fot. Marek GRZYBOWSKI
MACIEJ BRZOZOWSKI PORT HAMBURG / MARKETING WARSZAWA / fot. Marek GRZYBOWSKI

SmartPORT. Od kilku lat coraz większego znaczenia nabiera pytanie, w jaki sposób port może sprostać długofalowym wzrostom przeładunków portowych i natężenia wewnątrzportowych przewozów, przy ograniczonych możliwościach ekstensywnej rozbudowy infrastruktury portowej i postulatom zmniejszenia wpływu na środowisko. Aby rozwiązać tę kwestię, Hamburg realizuje ideę inteligentnego zarządzania dostępnymi zasobami nazwaną smartPORT.

Jak działa SmartPORT Hamburg? SmartPORT to nie tyle system, ile koncepcja polegająca na inteligentnym zarządzaniu ograniczonymi zasobami, która zwiększa efektywność a minimalizuje zużycie energii i szkodliwe emisje

 – podkreśla przedstawiciel Hafen Hamburg Marketing, albowiem chodzi o podejmowanie właściwych decyzji w oparciu o dostępne i z reguły ograniczone informacje gromadzone w sposób zautomatyzowany.

 OOCL w HAMBURG ALTENWERDER CONT TERM fot. Marek GRZYBOWSKI
OOCL w HAMBURG ALTENWERDER terminal kontenerowy fot. Marek GRZYBOWSKI

Przykładami inteligentnych rozwiązań usprawniających przepływ informacji jest HVCC (Hamburg Vessel Coordination Center) oraz truckGATE. Zapewniają one lepszą koordynację zawinięć statków oraz samochodów na terminalach kontenerowych niż gdy odbywało się w oparciu rozwiązania z początku tej dekady. TruckGATE w obecnej formie działa od końca 2017 r. Jest to obowiązkowa procedura rezerwacji miejsc na dostawy kontenerów i ich odbiór. Oprócz terminali kontenerowych HHLA i Eurogate w system włączone są trzy kontenerowe place składowe oraz inspekcja weterynaryjna. System wspiera inteligentna infrastruktura transportowa (drogowa oraz kolejowa).

Digitalizacja i ludzie.

Dla digitalizacji nie ma alternatywy, podobnie jak nie myśli się o rezygnacji z systemów zarządzania ruchem w miastach – podkreśla Maciej Brzozowski i dodaje, że jednocześnie realizowane są projekty, które mają dać odpowiedź na temat przydatności bardziej zaawansowanych technologii  w praktycznym użytkowaniu i tu na wyniki trzeba będzie poczekać, ale wydaje się, że przynajmniej niektóre z nich będą wdrożone w praktyce.

Chodzi o konieczność zbierania dużych ilości danych bądź to dzięki tworzonej sieci czujników, bądź poprzez lepszą komunikację z partnerami biznesowymi, aby dzięki wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji (AI) podejmować szybciej  bardziej trafne decyzje operacyjne oraz aby lepiej zarządzać wykorzystaniem zasobów portu przez partnerów biznesowych, np. statków lub samochodów korzystających z infrastruktury wodnej i drogowej. Szczególnie ten ostatni obszar wydaje się bardzo atrakcyjny, ponieważ stosunkowo niewielkie inwestycje i ingerencja w funkcjonujące systemy może dać dobre wyniki przekładające się na zwiększenie efektywności operacyjnej i dostępności usług portowych

– podkreśla Brzozowski.

Nie oznacza to, że w polu widzenia Zarządu Portu Hamburg nie dostrzega się ludzi. To, że port pracuje wydajnie a współpraca między terminalami i połączeniami transportowymi z zapleczem lądowym funkcjonuje bez zakłóceń jest zasługą ludzi. W porcie i przedsiębiorstwach związanych z obrotem portowym pracuje 156 tys. tys. osób. Wszystkim zaangażowanym bezpośrednio i pośrednio w działalność portu dziękował Axel Mattern, dyrektor Hafen Hamburg Marketing e.V. za to, że „wspólnie każdego dnia troszczą się o bezproblemowy przeładunek towarów”

Axel Mattern dyrektor Hafen Hamburg fot. Marek GRZYBOWSKI
AXEL MATTERN dyrektor Hafen Hamburg / MARKETING WARSZAWA / fot. Marek GRZYBOWSKI

Zielony port. Port Hamburg w przyszłości stanie się portem zeroemisyjnym, a działania w tym kierunku są podejmowane już dzisiaj. Zaawansowany jest proces elektryfikacji wszystkich urządzeń przeładunkowych w oparciu o energię z OZE, a w przypadku stosowania napędów spalinowych podejmowane są działania kompensujące. Kontynuowana jest automatyzacja operacji i procesów w porcie. Pracuje się także nad usprawnieniem mobilności w porcie, także poprzez ograniczenie niezbędnych przewozów lub upłynnienie ruchu. W testowym projekcie Green4TransPort koordynuje się ruch samochodów ciężarowych ze światłami ulicznymi w celu udrażniania ciągów ciężarowych przewozów drogowych.

Pierwszym terminalem zeroemisyjnym w Hamburgu (i być może na świecie) jest terminal CTA, który jest i będzie nieustannie rozwijany

 – podkreśla Maciej Brzozowski. Warto też wspomnieć o wykorzystaniu tak innowacyjnych technologii jak Hyperloop, drony powietrzne i wodne, sieć 5G, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości i innych innowacyjnych rozwiązań.

W Hamburgu zaawansowana jest transformacja energetyczna dotycząca zarówno terminali, magazyny jak i przewoźników, w tym statki. Istnieje możliwość tankowania LNG z bunkierki „Kairos”, ale obecnie myśli się o wodorze jako o paliwie przyszłości. Oczywiście chodzi o „zielony” wodór, uzyskiwany dzięki użyciu energii odnawialnej np. z farm wiatrowych.

Inwestycje. Polskie porty mimo pandemii nie zwalniają z inwestycjami, jak wygląda to w Hamburgu? Planowana jest budowa terminalu Steinwerder w centralnym obszarze portu, w którym będzie przeładowywana drobnica w technologii ro-ro lub lo-lo. Szereg inwestycji ma zapewnić dalszą optymalizację funkcjonowania portu od strony wody na lądzie. Zaawansowana jest modernizacja toru wodnego w ciągu dolnej i zewnętrznej Łaby, która ułatwi dostęp do portu największym statkom oraz umożliwi lepsze wykorzystanie ich możliwości przewozowych. Powiększony zostanie obszar terminalu Eurogate.

Szeroko zakrojone prace prowadzone są przy polepszeniu sieci drogowej i kolejowej. Istotną inwestycją jest budowa mostu podnoszonego Kattwyk. To jeden z najważniejszych mostów dla transportu kolejowego łączących terminale z krajową siecią kolejową. Most łączy zachodnią i wschodnią część portu i w tym roku powinien być oddany do użytku. Dla transportu drogowego kluczową inwestycją jest budowa tunelu w miejscu istniejącego mostu Köhlbrandbrücke. Most zostanie rozebrany. Tunel umożliwi nie tylko lepsze skomunikowanie wschodniej i zachodniej części portu, ale umożliwi także dostęp największych statków do terminalu CTA.

Dużo uwagi przywiązuje się działaniom związanym z ochroną środowiska – podkreśla Brzozowski i informuje, że w Hamburgu istnieje już możliwość podłączenia do lądowej sieci energetycznej statków pasażerskich na terminalu Altona. To rozwiązanie zostanie wprowadzone w dwóch pozostałych terminalach pasażerskich oraz zastosowane na trzech terminalach kontenerowych.

Zarząd portu inwestuje też w nowe statki. Zakontraktowano dwa nowe statki przeciwpożarowe. Będą on również wykorzystane ich do innych celów np. inspekcji. W 2020 Zarząd Portu Hamburg odebrał autonomiczny hydrodron do badań dna akwenów wodnych. Do inspekcji przestrzeni portowych wykorzystywane są drony powietrzne. Do projektowania inwestycji budowlanych w porcie planuje się zastosowanie technologii rozszerzonej rzeczywistości i wirtualnej rzeczywistości

Projekty infrastrukturalne w porcie ułatwi też stworzenie tzw. Digital Twin, który jest cyfrowym odzwierciedleniem rzeczywistej infrastruktury portowej – dzięki Digital Twin łatwiej będzie dostrzec to, czego nie jest w stanie dostrzec ludzkie oko. W przyszłości Ditigal Twin może także wspierać zarządzanie ruchem wszelkich pojazdów w porcie, zarówno lądowych jak i wodnych – przewiduje Maciej Brzozowski.

Port elastycznie reaguje na sytuację rynkową, dostosowując do potrzeb połączenia intermodalne, feederowe i śródlądowe. A należy podkreślić, że rocznie port przeładowuje ponad 135 mln t towarów oraz ponad 9 mln TEU kontenerów. Rocznie cumuje tu około 8 tys. statków. Przy około 43 km nabrzeży znajduje około 300 miejsc do cumowania. Do terminali dociera ponad 2300 pociągów towarowych tygodniowo. W Hamburgu działają cztery częściowo zautomatyzowane terminale kontenerowe, trzy terminale dla statków wycieczkowych oraz około 50 terminali specjalizujących się w obsłudze ro-ro, ładunków drobnicowych oraz masowych. W Hamburgu działa około 7300 firm logistycznych, w tym przedstawicielstwa wiodących armatorów i operatorów logistycznych. Polskę łączą z Hamburgiem regularne połączenia feederowe m.in. do Gdyni oraz 71 połączeń kolejowych tygodniowo z wiodącymi ośrodkami przemysłowymi, głównie na południu i w Polsce centralnej.

Tekst i zdjęcia Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x