Biznes Morskie sprawy Redakcja poleca

Port Gdynia z rekordami w 2020. Przeładowuje i inwestuje

Terminale Portu Gdynia pracowały intensywnie w 2020 r. W porównaniu do 2019 r. globalne przeładunki były większe o 2,9%, a podaż kontenerów osiągnęła dynamikę 0,9%.

Pandemia Covid-19 dotknęła wiele branż gospodarki. Nie zatrzymała jednak aktywności gestorów ładunków, spedytorów i agentów morskich. Biznes morski po okresie załamania w pierwszych miesiącach, w drugiej połowie nadrobił straty.

GDYNIA WEJŚCIE WEWNĘTRZNE KONTENROWIEC FOT. MAREK GRZYBOWSKI

W Gdyni w grudniu 2020 r. ta aktywność znalazła swoje odzwierciedlenie we wzroście podaży ładunków o 10,7% w stosunku do grudnia 2019 r. Zwiększona podaż ładunków o prawie 3% oznacza, że w 2020 r. w terminalach Gdyni przeładowano ponad 24 680 tys. t. Przeładunki kontenerów przekroczyły 903 tys. TEU. BCT poinformował, że w ubr. przełamał po raz kolejny granicę 500 tys. TEU, przemieszczając między statkami a nabrzeżem 502 150 TEU. Natomiast Hutchison Ports Gdynia podał, że w ubr. przekroczył 400 tys. TEU i zakończył rok z wynikiem 401 546 TEU.

„Ten najlepszy roczny wynik w całej historii operacji prowadzonych na terminalu to wspólny sukces naszych partnerów biznesowych, zadowolonych klientów oraz zaangażowanych pracowników, którzy razem dokonali tego pomimo szalejącej pandemii, lockdown’ów, spowolnienia gospodarczego i wszechobecnej rynkowej niepewności”
– podkreśla kierownictwo Hutchison Ports Gdynia.

Hutchison Ports Gdynia MS CHRISTOFER FOT. MAREJ GRZYBOWSKI

Na ogólny wynik przeładunków na pewno wpływ miała podaż ładunków masowych. Widać było jak na dłoni aktywność terminali masowych, w tym Bałtyckiego Terminalu Zbożowego oraz HES Gdynia Bulk Terminal. Przez ten ostatni dociera do Polski w imporcie węgiel i soja, a w eksporcie ładowana jest m.in. pszenica. W 2019 r. w HES Gdynia obsłużono ponad 6 mln t. ładunków. W tym jedna trzeci, były to ładunki masowe płynne (1,8 mln t produktów z ropy naftowej i 0,2 mln  ton paliw).

GDYNIA TERMINAL ZBOŻOWY STATEK PŻM FOT. MAREK GRZYBOWSKI
GDYNIA TERMINAL ZBOŻOWY STATEK PŻM FOT. MAREK GRZYBOWSKI

Aktywność menedżerów Portu Gdynia została doceniona przez środowisko dziennikarzy ekonomicznych. Prezes ZMPG, Adam Meller odebrał po raz drugi nagrodę „Symbol Polskiego Sukcesu 2020”. Symbol 2020, to ogólnopolski medialny program promocyjny prowadzony od 10 lat przez redakcję „Monitora Rynkowego”, niezależnego dodatku dystrybuowanego wraz z „Dziennikiem Gazetą Prawną” i „Monitora Biznesu”, niezależnego dodatku dystrybuowanego wraz z „Rzeczpospolitą”.

„Kapituła uznała przede wszystkim skalę i rozmach inwestycyjny, który towarzyszy przedsięwzięciom realizowanym przez ZMPG. Koronnym przedsięwzięciem jest oczywiście budowa planowanego Portu Zewnętrznego za olbrzymią kwotę 3,2 mld zł”
– uzasadnił przyznanie nagrody Jakub Lisiecki, redaktor naczelny „Monitora Biznesu” w „Rzeczpospolitej”. Podkreślił on, że
„Port realizuje fantastyczne projekty inwestycyjne, które są de facto punktem odniesienia dla wielu polskich branż i firm. Warto też podkreślić, że Port Gdynia jako jedyny z polskich portów sięgnął po nagrodę Symbolu. Kapituła zwróciła również uwagę na fakt prowadzenia przez Port Gdynia polityki zrównoważonego rozwoju. Bardzo istotnym czynnikiem była też akcja #dzielmysiedobrem przeprowadzona w trudnych czasach pandemii. Poprzez zakup respiratorów i potrzebnego sprzętu medycznego, port w istotny sposób wspierał lokalną społeczność”.

Czas inwestycji. Zarząd Morskiego Portu Gdynia zakończył rok z zaawansowanymi pracami związanymi z budową publicznego terminalu promowego, prowadzonymi przez Doraco i jego podwykonawców. Trwają również prace pogłębiarskie związane poszerzeniem wejścia wewnętrznego i szereg innych inwestycji.

GDYNIA WEJŚCIE WEWNĘTRZNE PRACE POGŁĘBIARSKIE FOT. MAREK GRZYBOWSKI

Port Zewnętrzny znalazł swoje uzasadnienie w postaci opracowanego przez firmę zewnętrzną studium wykonalności. Obejmuje ono aspekty prawne, finansowe, ekonomiczne i techniczne budowy i potwierdza zasadność budowy terminali w rejonie awanportu.

„Kompleksowe analizy wykonane w ramach opracowania Studium Wykonalności wykazały po raz kolejny opłacalność realizacji projektu z punktu widzenia interesu strony publicznej oraz prywatnej. Chcemy kontynuować wizję inż. Tadeusza Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego, by Port Gdynia na kolejne dekady mógł być generatorem rozwoju gospodarczego kraju”
– mówił Adam Meller, Prezes Zarządu ZMPG w chwili odbioru studium z rąk wykonawcy. Teraz przyszedł czas na kolejne działania związane z poszukiwaniem inwestora.

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski, grafiki i video: ZMP Gdynia

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x