MS EXPERT PORT GDYNIA NABRZEŻE KPT PORTU fot. Marek GRZYBOWSKI
MS EXPERT PORT GDYNIA NABRZEŻE KPT PORTU fot. Marek GRZYBOWSKI
Morskie sprawy Redakcja poleca

Port Gdynia pełen innowacji

Porty to nie tylko nabrzeża, magazyny, terminale i statki, kontenery, węgiel, czy zboża. Wzrost przeładunków i bezpieczeństwo wymaga wprowadzania wciąż nowych rozwiązań. Pandemia wykazała jak nigdy wcześniej, że bez innowacji port nie może się rozwijać.

Mogli o tym się przekonać uczestnicy wirtualnego spotkania z Maciejem Krzesińskim, dyrektorem ds. marketingu i współpracy z zagranicą Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Prezentacja pt. „Digitalizacja procesów w przedsiębiorstwie na przykładzie Portu Gdynia” uświadomiła uczestnikom, że wszystko co dzieje się w porcie, dzieje się również w sieci informatycznej. Ważne są nie tylko tereny lądowe i baseny portowe ale również przestrzeń nad portem i na akwenach przed portem. Przede wszystkim ważne jest bezpieczeństwo. Współczesny port nie może funkcjonować bez wykorzystania technologii satelitarnych.

Krzesinski WEBINAR info

Bezpieczeństwo statków. Na precyzyjne i bezpieczne doprowadzanie statku do terminala w najdalszej części portu nawet we mgle pozwoliła kolejna inwestycja Zarządu Portu w Gdyni. „To unikalny system w portach europejskich systemu GNSS-RTK umożliwiający nawigowanie i cumowanie z dokładnością co do centymetrów” – mówi dyrektor Krzesiński. System RTK informuje dokładnie parametry ruchu statków. Wykorzystuje dwie anteny satelitarne, dzięki czemu uzyskuje się dokładną pozycję statku. System umożliwia również określenie kursu statku w porcie. Antena RTK pozwala na dokładniejsze określenie pozycję ustalonej na bazie informacji satelitarnych. „Dzięki systemowi uruchomionemu przez Port w Gdyni pozycję jednostki można określić z dokładnością do 13 mm i z prawdopodobieństwem 95%” – podkreśla Krzesiński. System GBAS-RTK pozwala nie tylko na bezpieczne wprowadzenie do portu statku i jego dokładne cumowanie. Umożliwia również optymalizację załadunku i rozładunku, ponieważ zakłada wprowadzenie automatyzacji procesów przeładunkowych.

Gdynia HYDRODRON i jednostka CTO 1 fot. Marek GRZYBOWSKI

Bezpieczeństwo ludzi. Kolejny obszar aktywności Zarządu Morskiego Portu Gdynia to bezpieczeństwo użytkowników portu i otoczenia. „Mieliśmy przypadki znacznego zapylenia otoczenia w okresie gdy na placach składowych znajdowały się znaczne ilości węgla” – przypomina Krzesiński. Oprócz działań ochronnych terminali należało szybko wprowadzić system monitoringu zanieczyszczeń powietrza. Zarząd Portu w Gdyni postawił na system opracowany przez SeaData, członka Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. System powstał gdy SeaData jako start up opracowała na zapotrzebowanie Zarządu Morskiego Portu Gdynia system monitoringu powietrza. W 2018 r. w wyniku intensywnego importu węgla i składowania go w rejonach rozładunku przy niekorzystnych wiatrach wzrosło roznoszenie się pyłu węglowego na inne terminale i miasto. Szczególny dyskomfort odczuli mieszkańcy Gdyni i turyści. „Krótko pracowałem w porcie i spotkałem się z sytuacją kryzysową, która wymagała szybkiej interwencji” – wspomina Krzesiński. Wdrożenie systemu monitoringu zapylenia przez SeaData oraz ochrona składowisk węgla przez operatorów terminali zmniejszyło istotnie rozpylanie na okolice portu i Gdynię. W Gdyni działa 6 powiązanych informatycznie czujników rejestrujących zanieczyszczenie powietrza. System yetiSense pozwala na monitorowanie emisji zanieczyszczeń powietrza w czasie rzeczywistym. Odczyty zegarów każdy może śledzić na stronach ZMP Gdynia w zakładce Ochron środowiska.

Symulator w Experymencie. Gdynia to miasto, które wyrosło z marzeń o otwarciu Polski na świat. Każdemu kojarzy się z portem. Lecz nie każdy ma okazję poznać pracę portu we wszystkich wymiarach, także w ekonomicznych. Umożliwia to interaktywne stanowisko uruchomione z okazji 97. rocznicy powstania portu. Symulator odzwierciedla pracę dyspozytora portu, jak również pozwala na wykonywanie typowych operacji wykonywanych w terminalach przeładunkowych oraz organizowanie ruchu statków w porcie. „Chodziło pokazanie jak skomplikowanym organizmem jest port” – mówił Grzegorz Trzeciak, prezes firmy Squadron, firmy należącej do Grupy ASE, członka Bałtyckiego Klastra Morskiego, wyjąsnijąc, że program obejmuje również serwisowanie nabrzeży. „Mamy nadzieją, że młodzież, która będzie korzystać z symulatora, będzie w przyszłości zainteresowana pracą w Porcie Gdynia” – mówił Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia (również członek Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego), który sfinansował symulator. „Ważne jest by informować młodych ludzi o możliwościach portu, o pięknie pracy w porcie i w gospodarce morskiej” – podkreślił Prezes Meller. Symulator nie tylko pokazuje jak port wygląda dzisiaj, ale również jak będzie wyglądał w przyszłości.

fot. Paweł Brutel. www.port.gdynia.pl
fot. Paweł Brutel. www.port.gdynia.pl

Aplikacja mobilna została udostępniona przez Port Gdynia młodzieży w ubr. z okazji Mikołajek. Na mapie umieszczone zostały takie obiekty portowe jak: Port Zewnętrzny, Publiczny Terminal Promowy, Zarząd Morskiego Portu Gdynia, Terminal Ro-Ro oraz dwa terminale kontenerowe: BCT oraz GCT. Po zbliżeniu się do wybranego miejsca informację o terminalu lub Porcie Zewnętrznym można wysłuchać lub odczytać. Miejsce na wirtualnej mapie zawiera nie tylko informację aktualną ale również uzupełnione jest o ciekawostki historyczne. Są tu również inwestycje, które są lub będą realizowane w najbliższej przyszłości. „Aplikacja, to kolejny po symulatorach PortMaster element społecznego oddziaływania portu na miasto” – podkreśla ZMP Gdynia.

Zarządzanie ruchem samochodów – to rozwiązanie na które oczekują kierowcy zmierzający do terminali w Gdyni. Rozwiązanie ma za zadanie zapewnienie bezkolizyjnego dojazdu samochodów ciężarowych do portu. Dowożenie i odwożenie ładunków z terminali portów w Gdyni dziś stanowi wyzwania zarówno dla firm transportowych jak i operatorów terminali. „Płynność ruchu drogowego stanowi dzisiaj problem, którego Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. zamierza rozwiązań w ramach projektu „Studium wykonalności wraz z dokumentacją techniczną inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia” – informuje dyrektor Krzesiński. Usprawnienie ruchu drogowego jest niezbędne, bowiem prognozy obrotu towarowego w Porcie Gdynia zakładają jego prawie dwukrotny wzrost w czasie najbliższych 10 lat. Chodzi o silniejsze umocowanie Gdyni w korytarzu sieci transportowej TEN-T Bałtyk –Adriatyk oraz w morskich globalnych i bałtyckich łańcuchach transportowych.

GDYNIA PORT bezzałogowy hydrodron fot. Marek GRZYBOWSKI
GDYNIA PORT bezzałogowy hydrodron fot. Marek GRZYBOWSKI

Wysyp innowacji. Wśród innych ważnych innowacji podejmowanych przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia Maciej Krzesiński wymienił: system PCS, awizację kolejową, usprawnienie zarządzania ruchem kolejowym w porcie, opracowanie systemu monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna, Lotniczy system monitoringu i AntyDron oraz wykorzystanie Hydrodrona do monitoringu akwenów. W planach jest również Zintegrowane Stanowisko Bezpieczeństwa Portu oraz rozwój digitalizacji i cyfryzacji procesów. Wprowadzona zostanie elektronizacja zamówień. A działa już system rozliczania opłat deszczowych. Planowany jest system Linking Sea and Land. Wprowadzone będzie również graficzne raportowanie danych. Myśli się również o przystosowaniu portu do obsługi statków autonomicznych.

Dyrektor Maciej Krzesiński prezentował dzisiejsze i przyszłe rozwiązania innowacyjne w ramach webinaru zorganizowanego w ramach spotkań Inteligentnych Specjalizacji Pomorza ISP1 (portowej) i ISP2 (informatycznej).

Tekst i zdjęcia Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x