HUTCHISON W PORCIE GDYNIA fot. MAREK GRZYBOWSKI
Morskie sprawy Pomoc i wsparcie Redakcja poleca Z Gdyni

Port Gdynia na wysokich obrotach

Port Gdynia jako jedyny z polskich portów, odnotował wzrost przeładunków w I kwartale 2020 roku. Przyjął ponad 900 statków i kontynuuje inwestycje.

W 1 kwartale br. terminale Gdyni osiągnęły doskonałe wyniki w przeładunkach zbóż – 1543,7 ton (wzrost przeładunku w stosunku do I kwartału 2019 o niemal 88%) oraz stabilnym przeładunkom drobnicy, w tym w kontenerach. W grupach: inne towary masowe oraz ropa i przetwory naftowe Port Gdynia również zanotował wzrost. Spadki dotyczą natomiast przeładunków węgla i drewna. W marcu 2020 r. gdyński port odnotował 339 zawinięć, a w całym I kwartale – 935 zawinięć.

WĘGIEL W PORCIE GDYNIA fot. Marek GRZYBOWSKI

– Pierwszy kwartał był dla nas bardzo dobry, mimo trudnej sytuacji – komentuje Adam Meller – Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. i podkreśla: Jesteśmy w pełni operacyjni, a przeładunki w terminalach obsługiwane są na bieżąco. W obecnej, trudnej dla gospodarki sytuacji, utrzymujemy tendencję wzrostową, pojawiają się u nas nowi operatorzy.

ADAM MELLER PREZES ZARZĄDU PORTU GDYNIA fot. MAREK GRZYBOWSKI
ADAM MELLER PREZES ZARZĄDU PORTU GDYNIA fot. MAREK GRZYBOWSKI

Port Gdynia funkcjonuje jak do tej pory, przeładunki odbywają się bez zakłóceń, oczywiście z zachowaniem ostrożności i ze zdwojoną dbałością o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. ZMPG S.A. przekazał terminalom wytyczne dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, WHO i UE w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się COVID- 19 oraz jest w stałym kontakcie ze służbami odpowiedzialnymi za przestrzeganie zaleceń w tym zakresie.

Na bieżąco prowadzony jest monitoring osób przypływających ze Szwecji, schodzących na ląd w terminalu promowym. Terminale pracujące na terenie gdyńskiego portu wdrożyły procedurę pomiaru temperatury u wszystkich osób przekraczających posterunki kontrolne. W każdej części portu stworzone zostały dedykowane dla kierowców miejsca sanitarne. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. przesłał do Oficerów Bezpieczeństwa Terminali, przewoźników promowych i służb armatorskich w celu przekazania do kapitanów promów operujących do/z Gdyni następujących informacji i poleceń dotyczących zachowań w sytuacji dotyczącej COVID-19.

GDYNIA PORT BAZA MASOWA fot. MAREK GRZYBOWSKI
GDYNIA PORT BAZA MASOWA fot. MAREK GRZYBOWSKI

W budynku Zarządu wstrzymane zostały wszelkie imprezy i wydarzenia odbywające się do tej pory na Sali Koncertowej. Spółka wdrożyła także kampanię informacyjną dotyczącą przestrzegania zasad higieny, służącą profilaktyce wśród pracowników. Wprowadzono możliwość pracy zdalnej, przygotowano algorytm działania na wypadek pojawienia się w ZMPG osób z objawami charakterystycznymi dla koronowirusa SARS – Cov-2. Pozyskano środki ochrony osobistej: kombinezony, maseczki ochronne, worki ochronne na buty i rękawiczki, zamontowano dozowniki z płynem antybakteryjnym w miejscach ogólnodostępnych, ograniczono do niezbędnego minimum wizyty osób z zewnątrz w budynku Spółki, oraz delegacje służbowe pracowników.

Bezpieczeństwo i wsparcie.

– W obecnej sytuacji najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom i osobom przybywającym do Portu Gdynia – podkreśla prezes Meller i podkreśla, że: Wiele przyszłych decyzji zależeć będzie od odgórnych rozporządzeń. Nasze działania dostosowane są do szybko zmieniających się warunków. Stale monitorujemy sytuację w gdyńskich szpitalach, jesteśmy w stałym kontakcie z personelem medycznym i na bieżąco reagujemy na jego potrzeby.

Rozwija się akcja #dzielmysiędobrem zainicjowana przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Jej ideą jest wsparcie lokalnych placówek medycznych w czasie światowej pandemii. Do tej pory do naszej akcji dołączyły firmy z Trójmiasta: Invest Komfort S.A., Torus, Porta KMI Poland, Corleonis Sp. z o.o. S.K.A., Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o.

Zachęcamy firmy, by w ramach tej akcji wspierać służby medyczne w miejscu prowadzonej działalności biznesowej, przekazując urządzenia do laboratoriów badających obecność wirusa oraz sprzęt medyczny, wspierający leczenie po jego wykryciu. Wychodzę z założenia, że lepiej być spółką zaangażowaną, niż tylko odpowiedzialną, chcemy wprowadzać realne zmiany w otaczającym nas środowisku społecznym

 – zapewnia Adam Meller.

Pomoc dla szpitali. Dlatego też Port Gdynia przekazał już dwa respiratory gdyńskim szpitalom oraz wspólnie z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk zakupił urządzenia służące wyposażeniu czterech laboratoriów do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2. Pierwsze urządzenie zostało przekazane do laboratorium Szpitalowi w Wejherowie, kolejne zaś trafią do placówek w Gdyni, Gdańsku i Kościerzynie. Za pomocą tego urządzenia można badać koronawirusa metodą genetyczną PCR w zautomatyzowanym systemie zamkniętym. Jest to system bezpieczny, gdyż znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia u personelu laboratorium. Aparat ten umożliwi wykonanie 20 testów na dobę. Aparaty ułatwią walkę z koronawirusem, gdyż nie będzie potrzeby transportowania próbek z szpitala do laboratorium, szczególnie w przypadku szpitala zakaźnego, gdzie będzie wykonywane badanie na miejscu. Dzięki temu rozwiązaniu skróci się czas oczekiwania na wynik, a co za tym idzie zmniejszy się prawdopodobieństwo nowych zachorowań.

Intensyfikujemy działania w walce z koronawirusem, ponieważ realne wsparcie służby zdrowia możliwe jest tylko wtedy, gdy będziemy działać kompleksowo. Po respiratorach, zaangażowaliśmy w kolejną inicjatywę, tym razem z obszaru diagnostyki

 – dodaje Meller.

Port Gdynia nie ustaje w staraniach wspierających służbę zdrowia, dlatego w ramach działań profilaktycznych, przygotował naklejki z grafiką i hasłem uświadamiającym zachowanie odpowiedniego 2- metrowego dystansu, które będą kolportowane np. do sklepów oraz punktów usługowych.

Inwestycje w terminale

Na ten moment nie planujemy zmian w planach rozwojowych, nie wycofujemy się z żadnych inwestycji – zapewnia Prezes Zarządu Portu Gdynia.

GDYNIA PORT nab. HOLENDERSKIE fot. MAREK GRZYBOWSKI
GDYNIA PORT nab. HOLENDERSKIE fot. MAREK GRZYBOWSKI

Bardzo istotna dla Portu Gdynia jest budowa Nowego Publicznego Terminala Promowego przy Nabrzeżu Polskim, realizowana przez Korporację Budowlaną DORACO. Inwestycja sprawnie wchodzi w kolejne fazy realizacji: obecnie na wielu frontach prowadzone są intensywne roboty budowlano-montażowe. Główny budynek Terminalu Promowego jest na etapie ostatnich robót stanu surowego – w dniu 17.04.2020 ułożono nad III piętrem wielkoformatowe, ponad 30-tonowe belki typu TT prefabrykowanego stropu. Na niższych kondygnacjach rozpoczęto już prace instalacyjne m.in. układane są kanały wentylacyjne oraz rozpoczęto pierwsze mokre roboty wykończeniowe. Prowadzone są również roboty polegające na budowie, magazynu, galerii pasażerskiej, przebudowie Nabrzeży Polskiego i Fińskiego wraz z budową rampy ro-ro. Budowane są sieci infrastruktury podziemnej wraz z nawierzchniami drogowymi i kolejowymi. W nowym miejscu będzie możliwość przyjmowania promów o długości ok. 240 m.

GDYNIA PORT ZAŁADUNEK DREWNA fot. MAREK GRZYBOWSKI
GDYNIA PORT ZAŁADUNEK DREWNA fot. MAREK GRZYBOWSKI

Wykonywane są również inwestycje infrastrukturalne polegające na elektryfikacji i dostępie do zachodniej części portu w zakresie kolejowym oraz budowa intermodalnego terminala kolejowego, również w tej części portu. To wszystko będzie spięte nowym układem torowym, który realizuje PKP PLK w ramach swojego kontraktu w kwocie 1,5 mld zł.

W temacie Portu Zewnętrznego jesteśmy na etapie poszukiwania partnera prywatnego. Powołaliśmy w tym celu zespół ekspertów, wspólnie z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. Zespół wybrał doradcę transakcyjnego, którym jest konsorcjum firm na czele z Ernst & Young

 – informuje Adam Meller.

W lutym odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne dotyczące tej inwestycji. W 2019 roku do użytku przekazany został pierwszy z czterech magazynów wysokiego składowania. To istotny element Intermodalnego Centrum Logistycznego w Porcie Gdynia. Kolejny magazyn jest aktualnie w zaawansowanej fazie projektowania i rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze w tym roku.

Info: Zarząd Morskiego Portu Gdyni

Zdjęcia: Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie