Port Gdynia i Invest Komfort wspierają kombatantów
Pomoc i wsparcie Redakcja poleca Z Gdyni

Port Gdynia i Invest Komfort wspierają kombatantów

Pandemia koronawirusa to szczególnie trudny czas dla osób starszych, które często mogą liczyć tylko na siebie. Pomoc dla nich oferują kolejne instytucje i organizacje. Potrzebni są wolontariusze, ale jeszcze bardziej środki finansowe.

„W tym trudnym czasie nie możemy zapominać o zasłużonych dla historii Polski członkach naszej lokalnej społeczności. Wokół nas mieszka wielu zasłużonych, o których szczególnie powinniśmy się troszczyć, gdyż znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, ale sami nie proszą o pomoc. Inicjatywa musi być z naszej strony”

– komentuje Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Port Gdynia od początku pandemii, w ramach profilaktyki antywirusowej, wspomaga służbę zdrowia i lokalną społeczność w walce z wirusem. Do akcji #dzielmysiędobrem, dołączył m.in. Invest Komfort. Trójmiejski deweloper już wiosną nie tylko wsparł finansowo koordynowany przez Port Gdynia zakup respiratorów, ale przeprowadził również własne działania pomocowe na szeroką skalę. Firma zainicjowała akcję „Dziś dla Jutra”, dzięki której trójmiejskie szpitale, DPS-y, hospicja, szkoły i domy dziecka uzyskały wsparcie w tym wyjątkowo trudnym czasie. We współpracy z 24 partnerami przedsięwzięcia zakupione zostały m.in. respiratory, pompy infuzyjne, środki ochrony osobistej, a także laptopy niezbędne do nauki zdalnej.

Tym razem Port Gdynia i Invest Komfort otoczą opieką członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Powstańców Warszawskich. Podeszli wiekowo bohaterowie II wojny światowej, z których każdy przekroczył już 90. rok życia, są w grupie ryzyka i ewentualne zarażenie koronawirusem stanowi dla nich zagrożenie życia. Lekarze i specjaliści zalecają takim osobom, aby izolowały się w domu. Problem w tym, że niektórzy z byłych żołnierzy AK nie mogą liczyć na wsparcie rodziny, gdyż są samotni lub ich bliscy wyjechali za granicę. Wsparciem są jedynie sąsiedzi, jednak, kiedy są na kwarantannie, kombatanci są zagrożeni zakażeniem.

Hasło akcji Dzielmy się dobrem wydaje się tak oczywiste, że powinno być powszechne. Dziś nie wystarczy współczuć ani deklarować solidarności. Trzeba pomagać. Konkretnie i wymiernie. Po raz kolejny z przekonaniem przyłączamy się więc do akcji Portu Gdynia, tym razem dedykując naszą pomoc kombatantom wskazanym przez Związek Żołnierzy AK. Zadbamy o to, by do codziennie, do końca roku otrzymywali zestawy posiłków. Dzisiaj tak możemy wesprzeć ludzi, którzy dla nas walczyli o Polskę Wszyscy jesteśmy im dziś winni zainteresowanie, troskę i pomoc. Zachęcam do wspierania seniorów – nie pozwólmy im zwątpić, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w trudnych okolicznościach.”– Mówi Mieczysław Ciomek – Prezes Zarządu Invest Komfort

Zależy nam, aby kombatanci byli bezpieczni. Są to bohaterowie, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce. Mają jeszcze misję do wykonania – kto lepiej niż żywi świadkowie historii wyedukuje młodsze pokolenia, zarazi odwagą do walki o swoje przekonania? Bezwzględnie należy im się szacunek i wsparcie w tym trudnym czasie. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej wspieramy tak naprawdę od kilku lat, a kiedy zaczęła się pandemia, oczywistym było, że będziemy pomagać też na co dzień. Jest to pomoc w zorganizowaniu lub sfinansowaniu publikacji, spotkań, prelekcji dla młodzieży oraz innych inicjatyw edukacyjnych, które pozwalają na kształtowanie postaw patriotycznych” – dopowiada Adam Meller.

Wsparcie polega przede wszystkim na zaopatrzeniu w artykuły spożywcze, obiady oraz pakiety bezpieczeństwa – czyli maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji. Jeśli jest taka sytuacja, że muszą wyjść np. do lekarza, czy na badanie, mogą liczyć na pomoc i zapewniony im zostanie bezpieczny transport. Pożywienie kupowane jest w gdyńskiej firmie gastronomicznej, w ramach zasady local content, aby przy okazji wesprzeć polską gastronomię podczas trudnego dla nich okresu.

„Jesteśmy pokoleniem uodpornionym na szereg trudnych zdarzeń, zarówno w okresie okupacji, jak i w czasach powojennych. Zostaliśmy zahartowani. W takich okolicznościach poznaje się prawdziwe dobro. Wytypowaliśmy kilku samotnie mieszkających kolegów z terenu Gdyni. Ja jako niespełna 93-latek, jestem najmłodszy z nich. Są to samotne osoby, niektórzy w wieku 96 lat, czasem z rodzinami mieszkającymi poza Polską. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”

 – mówi Tomasz Kuplicki, wiceprezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

„Elementarnym problemem osób w podeszłym wieku jest kwestia codziennego zaopatrzenia się w pożywienie. W sklepie nie miałbym możliwości uniknięcia kontaktów z wieloma osobami, to dla mnie naprawdę duże ułatwienie. Ta wspaniała inicjatywa Portu Gdynia sprawia, że na sercu robi się ciepło”

 – mówi Janusz Preyss ze Związku Powstańców Warszawskich.

Osoby, które w trudnych czasach pandemii potrzebują wsparcia, są wokół nas, w całym kraju. Tak jak przy pierwszej fazie pandemii w ramach akcji #dzielmysiedobrem koordynowane są działania pomocowe. Zainteresowane wspólnym działaniem firmy i instytucje mogą zgłosić się na adres: media@port.gdynia.pl.

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x