fot.haiphongport.com
Morskie sprawy Redakcja poleca Ze Świata

Inwestycje o wartości ponad 8 mld. dolarów w portach Wietnamu

Wietnam zapowiedział program znaczących inwestycji w portach, które dzięki temu mają osiągnąć światowy poziom obsługi klientów.

 

Wietnam z wybrzeżem o długości 3260 km, na którym działa 320 portów, odgrywa coraz ważniejszą rolę w światowym handlu. Kraj ten posiada 44 duże porty morskie o łącznej zdolności przeładunkowej 470-500 mln t rocznie. Główne porty w Wietnamie to: Hai Phong, Da Nang, Qui Nhon i Ho Chi Minh City

fot.haiphongport.com

8 mld dol. do 2030 r. zamierza zainwestować rząd wietnamski w rozwój portów do Potrzebę nadania rangi rozwojowi kluczowych portów morskich i ich klastrów w ciągu najbliższych dziesięciu lat – podkreślił Nguyen Nhat, wiceminister transportu Wietnamu. To kontynuacja programów inwestycyjnych realizowanych w czasie ostatnich 20 lat.

„Po 20 latach wietnamski system portów morskich poczynił ogromne postępy, zarówno pod względem jakości, jak i ilości, zasadniczo spełniając cel rozwojowy zgodnie z zatwierdzonym planem”
 – powiedział wiceminister transportu Nguyen Nhat na konferencji prasowej 30 grudnia ubr. Podkreślono, że aby sprostać popytowi na towary z importu i rozwinąć eksport oraz zrealizować cele rozwoju gospodarczego istnieje potrzeba znacznych inwestycji. Chodzi o zwiększania możliwości przeładunkowych portów w Wietnamie.

fot.haiphongport.com

Zgodnie z przyjętym planem strategicznym do 2030 r., w tym roku w portach Wietnamu obroty powinny osiągnąć 1,14 – 1,42 mld t rocznie. Porty w całym kraju powinny obsłużyć 10,1 – 10,3 mln pasażerów rocznie. Oczekuje się, że do 2050 r. wielkość ładunków przemieszczanych w portach osiągnie wielkość 2,8 – 3,3 t, a liczba pasażerów obsłużonych w portach wzrośnie do 14,4 – 15,1 mln osób rocznie.

Skala rozwoju portów wietnamskich w ciągu ostatnich 20 jest niesamowita. Przeładunki w portach wzrosły z prawie 82 mln t w 2000 r. do 654 mln t w 2019 i ponad 680 mln t w 2020 r. Pomimo pandemii COVID-19 i zwolnienia gospodarki w 2020 r. podaż towarów w obrocie międzynarodowym wzrosła w portach Wietnamu o 4%.

W ciągu ostatnich 20 lat Wietnam ponad czterokrotnie zwiększył długość nabrzeży zdolnych do przyjmowania statków oceanicznych. Obecnie w 34 większych portach armatorzy mają do dyspozycji łącznie 588 miejsc postojowych.. Na północy i południu kraju rozwinięto potencjał przeładunkowy, przystosowując terminale do obsługi ładunków w handlu międzynarodowym. Dziś Wietnam jest w stanie przyjąć statki kontenerowe o nośności do 132 tys. ton przy nabrzeżach Lach Huyen (Hai Phong) i do 214 tys. ton w Cai Mep.

Port Cai Mep-Thi Via (Cai Mep) jest to port głębokowodny położony około 80 km na południe od Ho Chi Minh. Cai Mep obsługuje głównie towary dla Dong Nai i Binh Duong, które są głównymi ośrodkami produkcyjnymi w regionie. Z tego obszaru eksportowane są towary do Stanów Zjednoczonych i UE. Około 30% wartości eksportu stanowi elektronika. Dlatego tak wiele uwagi poświęca się rozwojowi terminali kontenerowych.

Hai Phong i Vung Ang to główne porty w północnym Wietnamie przeznaczone do obsługi międzynarodowego ruchu kontenerowego. Żaden z nich nie jest portem głębokowodnym. Prowadzone inwestycje już poprawiają ich dostępność. W Hai Phong w maju 2018 r. otwarto głębokowodny Haiphong International Container Terminal (HICT).

fot.haiphongport.com

Działania inwestycyjne będą koncentrować się na dostosowaniu portów Hai Phong i Cai Mep do standardów międzynarodowych. Wietnam planuje również rozwinąć centralną strefę ekonomiczną, która ma stanowić zaplecze przemysłowe i logistyczne wpierające działania na rzecz rozwoju głównych portów i klastrów. Kontakt ze światową gospodarką zapewniają linie eksploatujące kontenerowce oceaniczne. Niektóre projekty inwestycyjne już rozpoczęto.

fot.haiphongport.com

W lutym ubr. w centralnej prowincji Quang Tri rozpoczęto rozbudowę My Thuy International Seaport. Na projekt przeznaczono 14 234 mld VND (613 mln USD), w tym 2 143 mld VND pochodzi z My Thuy International Port Joint Venture Company i 12 091 mld VND z pożyczek od partnerów strategicznych. Port o powierzchni 685 hektarów będzie przyjmować statki o nośności 100 tys. ton.

10 wybranych portów znajduje się w szerokim programie inwestycyjnym. Budowane są one w trzech etapach. W 4 portach inwestycje zaplanowano na okres 2018-2025. 3 porty będą rozwijane w latach 2026-2031, a kolejne 3 będą budowane w okresie 2032-2036. Globalne nakłady inwestycyjne w infrastrukturę portów morskich do 2030 r. oszacowane zostały na około 150 bln VND (6,5 mld USD) do 200 bln VND (prawie 8,7 mld USD). W prognozach uwzględnia się głównie rozwój specjalistycznej infrastruktury.

fot.haiphongport.com

Nguyen Xuan Phuc, premier Wietnamu wydał niedawno dyrektywę wzywającą do wdrożenia środków efektywnego połączenia infrastruktury transportowej i obniżenia kosztów logistycznych, które obecnie stanowią średnio 21% ceny produktu. Przychody z logistyki wnoszą obecnie od 3% do 4% PKB Wietnamu. W ostatnich latach przyrosty z logistyki wynoszą 15% do 20%. Rząd Wietnamu zakłada, że sektor ten będzie generował od 8% do 10% PKB do 2025 r.

Według Światowego Forum Ekonomicznego Wietnam zajmuje 80 miejsce na 139 krajów pod względem jakości infrastruktury portowej, ze średnią oceną 3,80 w skali od 1 (najniższy) do 7 (najwyższy) w latach 2006-2018. Oznacza to, że Wietnam pozycjonowany jest wciąż niżej niż kraje takie jak Chiny czy Indie.

fot.haiphongport.com

więcej zdjęć w galerii 

Tekst: Marek Grzybowski

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x