Gdynia KAPER fot. Czesław Mikołajew
Gdynia KAPER fot. Czesław Mikołajew
Kultura Redakcja poleca Z Gdyni

Ponad 70 gdyńskich opcji na bon turystyczny

Do tej pory ponad 70 firm i organizacji z Gdyni – hoteli, pensjonatów czy klubów sportowych – dołączyło do oficjalnej listy podmiotów, u których można płacić Polskim Bonem Turystycznym. Kolejne miejsca mogą dołączyć do programu aż do marca 2022 roku. Jednocześnie pojawiają się pierwsze doniesienia o próbach oszustwa, na które muszą uważać sami posiadacze bonów.

Siedemdziesiąt możliwości #wGdyni

Od 1 sierpnia działa przygotowana przez Polską Organizację Turystyczną lista firm, u których za usługi można płacić bonem turystycznym. W tej chwili wśród podmiotów biorących udział w programie znajduje się już ponad 70 hoteli, pensjonatów, przedsiębiorstw i organizacji z Gdyni.

Za nocleg, imprezę turystyczną czy obóz dziecka można u nich zapłacić, wykorzystując przysługujące na dziecko 500 złotych z bonu. Możliwości jest dużo, bo wśród zarejestrowanych podmiotów znajdziemy zarówno hotele o uznanej marce, jak i małe, kameralne pensjonaty czy pokoje gościnne. Dla tych, którzy szukają dla swoich podopiecznych aktywnego wypoczynku do wyboru w Gdyni są w tej chwili m.in. zajęcia z tenisa stołowego czy gimnastyki artystycznej.

Lista będzie się poszerzać – przypomnijmy, że przedsiębiorcy, którzy chcą podreperować swoje budżety po pandemii mogą dołączać do listy przez cały czas trwania rządowego programu, czyli do marca 2022 roku. Z tego względu warto też na bieżąco śledzić możliwości wykorzystania świadczenia, aby mieć możliwie jak najszerszy wybór.

Lista jest dostępna na stronie bonturystyczny.polska.travel, w zakładce „Lista podmiotów”.

Uwaga na oszustów

Wszystkie formalności związane z Polskim Bonem Turystycznym są obsługiwane za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Profil w PUE umożliwia skorzystanie z przysługującego bonu – to 500 złotych na dziecko, któremu przysługuje dodatek lub świadczenie „Rodzina 500+”. Dzieciom z niepełnosprawnością przysługuje też dodatkowe 500 złotych.

Z wszystkimi pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi bonu można kierować się na całodobową, oficjalną infolinię – dostępna pod nr telefonu 22-11-22-111.

Pojawiają się już niestety pierwsze doniesienia i ostrzeżenia przed oszustami, którzy za cel obrali sobie nowe świadczenie. Proponują oni np. sprzedaż bonu turystycznego lub pomoc przy założeniu PUE ZUS i aktywacji bonu w zamian za pieniądze.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że bonu turystycznego nie można wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze. Absolutnie nie należy też udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS osobom trzecim – znajdują się tam ważne dane, np. dotyczące zgłoszenia do ubezpieczeń, zwolnień lekarskich czy pobranych zasiłków. Każde udzielenie takich informacji obcej osobie to ryzyko.

Dlatego jeżeli ktokolwiek ma problem z formalnościami, powinien skontaktować się z infolinią, która pomoże samodzielnie i bezpiecznie skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego.

Dla tych, którzy napotkają oszustów lub będą mieć takie podejrzenia uruchomiono specjalną skrzynkę mailową. Nieprawidłowości można zgłaszać na nieprawidlowosci@pot.gov.pl. Dzięki temu sprawą zajmą się organy ścigania.

Autor: Kamil Złoch / UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie