Polityka Z kraju

Pomorscy parlamentarzyści do premiera ws. dofinansowania ECS

http://slawomirrybicki.pl/galeria-ku-wolnosci/
http://slawomirrybicki.pl/galeria-ku-wolnosci/

Szanowny Panie Premierze,

zwracamy się do Pana Premiera z apelem o pilne podjęcie decyzji w sprawie przywrócenia dotychczasowego dofinansowania przez budżet państwa działalności Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku w 2019 roku i w latach następnych, w wysokości deklarowanej wcześniej przez wicepremiera Piotra Glińskiego (i jego poprzedników) tj. 7.146.000 złotych.

Europejskie Centrum Solidarności jest instytucją publiczną i nowoczesną placówką kultury, która utrwala pamięć o historycznym ruchu Solidarności.

Stanowi również muzeum upamiętniające polską bezkrwawą rewolucję lat 1980-1989 i upadek komunizmu w Europie. Jest znaczącym ośrodkiem edukacyjnym, miejscem spotkań i debat, praktykowania solidarności i postaw obywatelskich.

Europejskie Centrum Solidarności jest również miejscem, które przypomina Europie i światu, że przemiany w Europie Środkowo-Wschodniej i upadek komunizmu rozpoczęły się w Polsce i w Gdańsku. Otwarta, przyjazna przestrzeń siedziby ECS, to miejsce odwiedzane co roku przez blisko milion osób z kraju i zagranicy.

Uważamy, że wszyscy, którzy odwołują się do dziedzictwa Solidarności i czują się związani z jej etosem, powinni wspierać działalność ECS.

W tej sytuacji drastyczne obcinanie budżetu tej instytucji, które może spowodować równie drastyczne ograniczenie planów działalności na bieżący rok, musi być odebrane przez społeczność Gdańska i Pomorza (a także gości z kraju i zagranicy) jako akt politycznej zemsty wobec niepokornego miasta i niepokornej instytucji.

Zwłaszcza w roku, gdy świętować będziemy 30. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku, których ocena w narracji Pana rządu i partii znacznie się różni od tej, prezentowanej w ECS.

Jednak ponad bieżącą narracją polityczną powinna stać polska racja stanu. To w jej imieniu działa ECS i w jej obronie zwracamy się do Pana Premiera z niniejszym apelem.

Z poważaniem, pomorscy parlamentarzyści

Sławomir Rybicki Senator RP, Bogdan Borusewicz Senator RP, Tadeusz Aziewicz Poseł na Sejm RP, Jerzy Borowczak Poseł na Sejm RP, Małgorzata Chmiel Poseł na Sejm RP, Leszek Czarnobaj Senator RP, Grzegorz Furgo Poseł na Sejm RP, Kazimierz Kleina Senator RP, Zbigniew Konwiński Poseł na Sejm RP, Henryka Krzywonos-Strycharska Poseł na Sejm RP, Stanisław Lamczyk Poseł na Sejm RP, Janusz Lewandowski Poseł do Parlamentu Europejskiego, Ewa Lieder Posłanka na Sejm RP, Sławomir Neumann Poseł na Sejm RP,
Kazimierz Plocke Poseł na Sejm RP, Agnieszka Pomaska Poseł na Sejm RP,
Jarosław Wałęsa Poseł do Parlamentu Europejskiego

(od redakcji: brak podpisów parlamentarzystów PiSu i WiS)

Powiązane tematycznie

Bogusław Liberadzki: Unii Europejskiej w skali globalnej nikt nie życzy sukcesu

Homo Politicus

Kukiz: Tusk wraca, czas się bać!

Homo Politicus

Pierwsze prognozy podziału miejsc w Parlamencie Europejskim po wyborach

Homo Politicus

Wpisz komentarz

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej Akceptuję Wyjaśnienie