GDYNIA TERMINAL ZBOŻOWY STATEK PŻM FOT. MAREK GRZYBOWSKI
GDYNIA TERMINAL ZBOŻOWY STATEK PŻM FOT. MAREK GRZYBOWSKI
Morskie sprawy Redakcja poleca Z Gdyni Z kraju

Polskie zboża płyną za granicę

Około 3,3 mln t przeładowały terminale zbożowe w polskich portach w ciągu 5 miesięcy tego roku. To wynik dynamicznego wzrostu eksportu zboża szlakami lądowymi i morskimi. W I kwartale br. Polski eksport zbóż osiągnął 2 455 tys. t.

Pszenica jest jednym z wiodących zbóż polskich, które cieszy się dużym popytem za granicą. Najwięcej pszenicy wysłaliśmy do Arabii Saudyjskiej (522,4 tys. t), RPA (477 tys. t) oraz Niemiec (121 tys. ton). W tym samym czasie wyeksportowaliśmy 234,5 tys. t kukurydzy. Aż 88,0% eksportu kukurydzy trafiło do Niemiec – informuje portal gospodarz.pl. Część zbóż importowanych przez hurtowników z Niemiec zostanie wyeksportowana przez porty Morza Północnego.

GDAŃSK PORT MS KARLA C terminal zbożowy fot. Marek Grzybowski
GDAŃSK PORT MS KARLA C terminal zbożowy fot. Marek Grzybowski

W ciągu 4 miesięcy br. w Gdyni przeładowano ponad 2,13 mln t zbóż, ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubr. W Szczecinie w terminalu zbożowym przeładowano prawie 766 tys. t zbóż, 150% więcej niż w ciągu 4 miesięcy ubr. W Gdańsku w I kwartale załadowano 340 tys. t zbóż, podczas gdy rok wcześniej było to 105,1 tys. t. Ale były w Gdańsku czasy gdy w I kwartale elewatory i taśmociągi pracowały bardziej intensywnie, np. w I kwartale 2015 – przeładowano około 440 tys. t, a w 2017 – ponad 350 tys. t zbóż.

Tani złoty pompuje rekordowy eksport zboża” – przekonuje „Rzeczpospolita” w swojej analizie rynku zbóż i podaje za PNB Paribas, że w przez polskie porty wyeksportowaliśmy trzykrotnie więcej pszenicy niż maju 2019 r. Z elewatorów na statki załadowaliśmy około 350 tys. t zbóż, podczas gdy w maju ubr. było jedynie 125,7 tys. t. Ten trend utrzyma się w czerwcu. Statkami wypłynie z Polski nawet 100–120 tys. t, informuje BNP Paribas odwołując się do analiz firmy Sparks.

W maju ubr. przez porty wyeksportowano 90 tys. t zbóż. W efekcie eksport zbóż w sezonie lipiec 2019 – czerwiec 2020 r. może osiągnąć 3,9 mln t, podczas gdy w poprzednim sezonie było to 1,7 mln ton.

A to oznacza, że zapasy zbóż w Polsce będą minimalne – alarmuje „Rzeczpospolita” i podaje, że „jeśli szacunki analityków dla całego sezonu się sprawdzą i eksport sięgnie 3,9 mln ton, zapasy pszenicy spadną do 250 tys. ton wobec średniej 600–800 tys. ton w poprzednich latach”.

GDYNIA TERMINAL ZBOŻOWY FOT. MAREK GRZYBOWSKI
GDYNIA TERMINAL ZBOŻOWY FOT. MAREK GRZYBOWSKI

Stawki za pszenicę konsumpcyjną 9 czerwca wyniosły około 754 zł (były prawie 5,7 zł/t niższe niż kilka dni wcześniej), żyto konsumpcyjne (545 zł/t) było tańsze o 3,43 zł/t, a żyto paszowe (532 zł/t) o 1,71 zł/t – informuje portal cenyropnicze.pl. Jęczmień paszowy (604,5 zł/t) był tańszy o 1,00 zł/t, a kukurydza sucha (697) o 1,33 zł/t, kukurydza mokra – 410 zł.

Dla porównania, gdy średnie ceny pszenicy w Polsce kształtowały się na poziomie 180 euro/t to w Niemczech osiągały 200 euro/t, a we Włoszech 202 euro/t. W Szwecji z kolei cena pszenicy była najniższa w UE i wynosiła 160 euro/t, a w Finlandii przekroczyła 170 euro/t.

Wahania cen sprzyjają więc aktywności portowych elewatorów i operatorów masowców. Niektóre kraje zagrożone suszą wstrzymały, ograniczyły lub wprowadziły limity eksportu zbóż.

Polska przyjęła strategię otwartego rynku. Korzystają na tym polskie terminale zbożowe i Polska Żegluga Morska, której statki ładują zboże na eksport w polskich elewatorach zbożowych.

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x