Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (KS AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) zajęli w mistrzostwach Oceanii siedemnaste miejsce.
Morskie sprawy Sport

Polska załoga trzecia w mistrzostwach Oceanii

Z bardzo dobrej strony pokazali się nasi reprezentanci w mistrzostwach Oceanii w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Trzecie miejsce w imprezie zajęły Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.

Mistrzostwa Oceanii skiffów i katamaranów w australijskim Geelong zgromadziły w tym roku najlepsze załogi z całego świata. Wszystko dlatego, że już za tydzień rozpoczną się tam mistrzostwa świata w tych klasach. Nie mogło więc tam zabraknąć również Polaków.

W zawodach najlepiej spisał się nasz jedyny team w klasie 49erFX, czyli Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/KS AZS AWFiS Gdańsk), który zajął trzecie miejsce. Dziewczyny przez całe zawody pływały równo, na dziesięć wyścigów tylko dwukrotnie zajmowały miejsca poza pierwszą dziesiątką. Lepsze od Polek okazały się tylko Hiszpanki Támara Echegoyen i Paula Barceló oraz Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meech.

Również z dobrej strony pokazały się w Geelong nasze załogi w klasie 49er. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zmagania ukończyli na jedenastej lokacie. Zawodnicy KS AZS AWFiS Gdańsk mogli być wyżej, ale na przeszkodzie stanęły awarie i rezygnacja ze startu w jednym wyścigu, żeby w tym czasie kupić i przygotować nowy maszt.

Biorąc pod uwagę zbliżające się mistrzostwa świata, była to słuszna decyzja. Z kolei Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (KS AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) zajęli siedemnaste miejsce, a juniorzy Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia) pięćdziesiąte. Zwyciężyli Hiszpanie Diego Botin i Iago López Marra.

Już za tydzień, w poniedziałek 10 lutego, w tym samym mieście rozpoczną się mistrzostwa świata w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17.