Informacja prasowa Polityka Redakcja poleca Za miedzą

Polska 2050 na Pomorzu z blisko 6 tysiącami sympatyków

W ruchu Polska 2050 w województwie pomorskim zarejestrowało się już ponad tysiąc trzysta wolontariuszy. W Gdańsku, z końcem września br., po przerwie wakacyjnej wznowiło pracę biuro regionalne. W ramach struktur wojewódzkich powołany został Zarząd Stowarzyszenia – nominację na Lidera Wojewódzkiego z rąk Szymona Hołowni otrzymała Agnieszka Baranowska. W województwie działa także 12 liderów powiatowych. Pomorski oddział planuje podpisanie pierwszych kontraktów obywatelskich w drugiej połowie października.

“Jesteśmy w ważnym momencie budowania ruchu Polska 2050 na Pomorzu. To właśnie w Gdańsku Szymon Hołownia ogłosił start w wyborach prezydenckich, a przez całą kampanię nasi wolontariusze bardzo aktywnie wspierali jego starania o najwyższy urząd w państwie. Tym bardziej cieszy nas fakt, że w regionie zarejestrowało się już ponad 1300 wolontariuszy, z których ponad 200 dołączyło do nas po pierwszej turze wyborów. Liczymy na to, że ten trend się utrzyma”

 – komentuje Agnieszka Baranowska, Liderka stowarzyszenia w woj. pomorskim.

Wolontariusze z woj. pomorskiego, zgodnie z hasłem Polski „demokratycznej, solidarnej i zielonej” angażują się w działania w ramach trzech zespołów projektowych. W drugiej połowie października planowane jest uruchomienie programu tzw. kontraktów obywatelskich w każdym województwie. Ich zadaniem będzie rozwiązywanie zarówno spraw lokalnych, jak i ogólnopolskich za pomocą narzędzi partycypacji obywatelskiej. W tym zakresie aktywnie działa lokalny oddział tzw. think tanku, tj. regionalna odnoga ogólnopolskiego zespołu Instytutu Strategie 2050.

“Obserwujemy duże zainteresowanie wolontariuszy tematami dotyczącymi ochrony środowiska. Do prac w zespole proekologicznym, tzw. „zielonym” póki co zgłosiło się najwięcej chętnych, łącznie kilkadziesiąt osób. Mamy za sobą pierwsze działania w tym zakresie. W trakcie kampanii rozdawaliśmy nasiona łąk kwietnych oraz uszyte przez naszych wolontariuszy woreczki wielorazowego użytku, co spotykało się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony mieszkańców”

 – komentuje Marta Chlewicka, Lider ds. wolontariatu i jednocześnie członek pomorskiego zarządu. 

W ostatnim czasie, między 19 a 26 września wolontariusze zorganizowali akcję zbierania śmieci w ramach wewnętrznego projektu stowarzyszenia „Ziemia na pokolenia”.

“W trakcie akcji nasi wolontariusze sprzątali skwery, plaże i parki w Łebie, Kępinie, Dębkach, Gdyni, Gdańsku, Malborku i Jastrzębiej Górze. Aktualnie prowadzimy także zbiórkę rzeczową na rzecz podopiecznych Schroniska dla Zwierząt Dąbrówka, a to dopiero początek naszego stowarzyszenia. O kolejnych naszych działaniach poinformujemy niebawem”

 – dodaje Chlewicka. 

W otwartym po wakacyjnej przerwie biurze regionalnym w Gdańsku odbyły się we wrześniu pierwsze w Polsce szkolenia w ramach ogólnopolskiego programu “Liderzy 2050”. Szkolenia, wsparte merytorycznie przez ekspertów z Instytutu Strategie 2050, są dedykowane liderom stowarzyszenia w całej Polsce. Z powodu pandemii i obostrzeń, udział w pierwszych warsztatach wzięło na razie 16 reprezentantów z najbliższej okolicy. W najbliższym czasie, w trybie zdalnym, odbędą się także szkolenia dla liderów powiatowych organizowane przez lokalny oddział stowarzyszenia.

wideo podsumowujące działalność wolontariuszy Polska 2050

informacja prasowa

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x