Polscy marynarze zwolnieni z podatku dochodowego
Morskie sprawy Redakcja poleca Warto wiedzieć

Polscy marynarze zwolnieni z podatku dochodowego

16 grudnia 2019 r. Komisja Europejska zatwierdziła, jako zgodny z rynkiem wewnętrznym na podstawie art. 107 ust. 3 lit. c) TFUE, przygotowany przez MGMiŻŚ środek pomocy państwa, polegający na zwolnieniu z podatku dochodowego dochodów marynarzy.

Warunkiem uzyskania zwolnienia podatkowego jest wykonywanie przez marynarzy pracy na statkach morskich podnoszących banderę państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego używanych do przewozu ładunku lub pasażerów w żegludze międzynarodowej, jeżeli jest ona w danym roku podatkowym wykonywana łącznie przez okres co najmniej 183 dni (pół roku).

Ze względu na specyfikę zawodu marynarza, do okresu tego zalicza się również m.in. okresy:

– podróży do miejsca rozpoczęcia pracy na statku oraz powrotu ze statku,

– repatriacji i oczekiwania na repatriację w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu,

– pobierania zasiłku chorobowego lub zasiłku macierzyńskiego oraz okresy niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy lub choroby, które miały miejsce w okresie zatrudnienia na statku,

– szkolenia lub przeszkolenia,  zgodnie z wymogami Konwencji STCW,

–  urlopu wyrównawczego, o którym mowa w art. 56 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu oraz wolnego od pracy pobytu na lądzie, udzielonego na podstawie przepisów dotyczących czasu pracy marynarzy.

Dzięki wydaniu decyzji Komisji Europejskiej w 2019 r., zwolnienie podatkowe obejmie dochody marynarzy począwszy już od obecnego roku podatkowego i będzie mogło być zastosowane przy rozliczaniu zeznań podatkowych za rok 2019 r.

całość na https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/polscy-marynarze-zwolnieni-z-podatku-dochodowego

C.M

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie