PG GMACH GŁÓWNY FOT. MAREK GRZYBOWSKI
PG GMACH GŁÓWNY FOT. MAREK GRZYBOWSKI
Morskie sprawy Redakcja poleca Warto wiedzieć Za miedzą

Politechnika Gdańska. Cała Naprzód

Politechnika Gdańska w czasie pandemii nie zwolniła. Wszystkie wykłady i ćwiczenia, które nie wymagały pracy w laboratoriach odbywają się zdalnie. Co ważne pracownicy i studenci utrzymują kontakt z praktyką. Rozpoczął się proces rekrutacji.

Decyzja o przerwaniu zajęć w systemie stacjonarnym spadła na uczelnię w połowie marca nagle i była nowym doświadczeniem zarówno dla studentów i wykładowców.

– Z pewnością była to trudna decyzja, ale można było się jej spodziewać. Sytuacja epidemiczna w kraju rozwija się dynamicznie, więc uczelnie na bieżąco muszą dostosowywać się do nowych uwarunkowań. W ostatnim czasie na Politechnice Gdańskiej wdrożyliśmy szereg rozwiązań mających na celu utrzymanie funkcjonowania naszej uczelni w najszerszym możliwym zakresie. Decyzja rządu o przedłużeniu okresu ochronnego sprawia jedynie, że te rozwiązania będą stosowane dłużej niż początkowo zakładano

 – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej w rozmowie z Maciejem Dzwonnikiem.

prof. Krzysztof Wilde rektor Politechniki Gdańskiej fot. Marek Grzybowski
prof. Krzysztof Wilde rektor Politechniki Gdańskiej fot. Marek Grzybowski

– Politechnika Gdańska była jednak o tyle w dobrej sytuacji, że od kilku lat działa już Centrum Nauczania na Odległość

 – mówi prof. PG dr Anita Dąbrowicz-Tlałka, Zastępca Dyrektora ds.Rozwoju Dydaktyki CNMiKnO i wyjaśnia, że własny system nauczania na odległość Politechnika Gdańska wykorzystuje od kilu lat.

Infrastruktura należąca do Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość powstała w ramach projektu Inżynier Przyszłości, którego koordynatorem był prof. Edmund Wittbrodt. W Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość (CNMiKnO), znajduje się łącznie 407 stanowisk do prowadzenia zajęć dydaktycznych, w tym 155 stanowisk wykorzystujących ICT. Za około 12 mln zł wyposażono multimedialne pracownie modelowania matematycznego oraz multimedialne sale dydaktyczne. Zainstalowany wówczas sprzęt wraz oprogramowaniem umożliwia na prowadzenie zajęć w systemie nauczania na odległość. Politechnika kilka lat przed pandemią przygotowała się do prowadzenia e-edukacji.

W ciągu ostatnich tygodni wprowadzone wówczas rozwiązania sprawdziły nawet przy prowadzeniu tak trudnych przedmiotów jak matematyka – podkreśla prof. Anita Dąbrowicz-Tlałka.

Władze Politechniki Gdańskiej, w uzgodnieniu z Samorządem Studentów PG zdecydowały, że w czerwcu będzie można prowadzić zajęcia laboratoryjne. Ponieważ skumulowały się zajęcia zaległe z planowanymi na czerwiec, ich organizację zapewnią dziekani. Harmonogramy zająć będą umieszczane na wydziałowych stronach internetowych.

PG KONFERENCJA AUTONOMOUS SHIPS SALA SENATU PG fot. MAREK GRZYBOWSKI
PG KONFERENCJA AUTONOMOUS SHIPS SALA SENATU PG fot. MAREK GRZYBOWSKI

Morski wydział PG, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa (WOiO) już opublikował harmonogram zajęć laboratoryjnych na swojej stronie internetowej.

– Bez problemów poradziliśmy sobie z zajęciami prowadzonymi w systemie zdalnego nauczania i już jesteśmy przygotowaniu do prowadzenia zajęć w laboratoriach – informuje prof. PG dr hab. inż. Janusz Kozak, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa i wyjaśnia: ćwiczenia będą odbywały się małych grupach. Po ćwiczeniach grup sale i urządzenia zostaną zdezynfekowane i wprowadzone zostaną nowe grupy. Zajęcia będą odbywały się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Dlatego grupy będą mniejsze, a zmiany wykonywane tak, by wyeliminować kontakt między grupami.

W czasie ćwiczeń studenci będą mieli możliwość ćwiczenia technik spawania, badania materiałów, technologii budowy i remontu okrętów, eksploatacji siłowni okrętowych, diagnostyki technicznej maszyn i systemów energetycznych i wielu innych praktycznych ćwiczeń niezbędnych w pracy przyszłego inżyniera okrętowca. Nawiązując do praktyki, należy podkreślić, że WOiO od początku swego powstania 75 lat temu, aktywnie współpracuje z przemysłami morskimi. W efekcie wszyscy absolwenci znajdują pracę i trafiają do stoczni, firm produkujących urządzenia okrętowe, biur projektowych, instytucji certyfikacyjnych na całym świecie.

Współpraca z biznesem. Dobrze rozwija się współpraca WOiO z biznesem w ramach Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Np. CADOR uruchomił Centrum Kompetencji, gdzie prowadzone są szkolenia na najnowszych programach Siemens i CADOR. Każdy kurs kończy się uzyskaniem certyfikatu. Proces udostępniania oprogramowania możliwy jest dzięki otwartości Siemensa.

– CADOR udostępnia programy studentom i kołom naukowym na Politechnice Gdańskiej i wspiera ich w praktycznym wykorzystaniu. Koła naukowe Korab i Piksel wykonują projekty naukowe wykorzystując narzędzia projektowania 3D – mówi prezes Kozłowski i podkreśla: Kilku absolwentów PG którzy wykorzystywali nasze rozwiązania pracuje w naszej firmie, a wielu w takich firmach DNV GL, Wartsila. W ramach podpisanego z Wydziałem porozumienia praktyki studenckie oferuje Hydromega

 – informuje Zbigniew Zienowicz, prezes zarządu Hydromega i dodaje, obecnie mamy na praktyce studentów z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa. Hydromega to producent innowacyjnych urządzeń hydrauliki siłowej na statki i urządzenia na lądzie (mosty, kładki, rampy wjazdowe na statki ro-ro). Na statkach zamontowano już ponad 1000 systemów hydraulicznych.

Z biznesem współpracuje ściśle również wiele innych wiele innych wydziałów PG. Szeroka oferta współpracy proponowana jest w ramach programu Most Wiedzy, gdzie prezentowany jest imponujący potencjał badawczy.

W walce z koronawirusem wzięli udział naukowcy i studenci PG. Wraz z wybuchem pandemii naukowcy PG uruchomili potencjał mający na celu wsparcie pomorskiej społeczności w walce z koronawirusem.

W Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK w Gdańsku zainstalowano stanowisko przygotowane przez naukowców z Katedry Inżynierii Biomedycznej PG, prof. Jacka Rumińskiego i prof. Mariusza Kaczmarka. Urządzenie umożliwia identyfikację osób z podwyższoną temperaturą. Pracownicy Wydziału Mechanicznego wykonali 300 przyłbic dla personelu Centrum Medycyny Morskiej w Gdyni i włączyli się do ogólnopolskiej akcji #maskadlamedyka. W akcji przygotowywania masek brali udział pracownicy z Katedry Mechaniki i Mechatroniki. Zespołem kierował prof. Edmund Wittbrodt. Adaptery umożliwiające podłączenie specjalnych filtrów do masek sportowych są wykonywane na drukarkach 3D.

W kwietniu studenci PG przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na sprzęt niezbędny w walce z COVID-19 i uzbierali prawie 45 tys. zł. Pieniądze przekazano na rzecz Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku, który przeznaczył środki na zakup respiratora.

PG WYDZIAŁ OCEANOTECHNIKI BASEN MODELOWY fot. MAREK GRZYBOWSKI
PG WYDZIAŁ OCEANOTECHNIKI BASEN MODELOWY fot. MAREK GRZYBOWSKI

Rekrutacja na PG już trwa. Na 9 wydziałach uczelnia oferuje 33 kierunków studiów. Co istotne studentom oferuje się możliwość uczestnictwa w badaniach w zespołach naukowych lub kołach naukowych. W konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” PG zajęła drugą pozycję wśród najlepszych w Polsce uczelni badawczych. Tu powstały takie wynalazki jak: komunikacja za pomocą oczu, ekologiczny lek na osteoporozę, biodegradowalne tworzywo i wiele innych.

Na przykład studenci Koła Nukowego Korab zbudowali dwie łodzie solarne oraz cztery jednostki napędzane siłą mięśni. Studenci sprawdzali swe konstrukcje w międzynarodowych regatach International Waterbike Regatta (IWR), Dutch Solar Challenge w Holandii oraz na zawodach w Monaco.

Oferta jest niezwykle szeroka, a perspektywy dla absolwentów niemal w każdej dziedzinie techniki i zarządzania przemysłem.

– Na Politechnice Gdańskiej kształcą się przyszli konstruktorzy aparatury medycznej, projektanci inteligentnych maszyn, nowoczesnych systemów oprogramowania, pomysłodawcy materiałów przyszłości i analitycy skomplikowanych algorytmów. Absolwenci naszej uczelni to  specjaliści zielonych technologii, tworzący gospodarkę przyjazną środowisku, poszukiwani pracownicy branż: kosmetycznej i farmaceutycznej

 – informują władze PG.

Warto zauważyć, że Politechnika Gdańska jako jedyna uczelnia w Europie w roku akademickim 2016/2017 zainicjowała wraz z innymi uczelniami z Pomorza nowy kierunek studiów: Technologie kosmiczne i satelitarne. To studia magisterskie zapewniające zarówno wiedzę techniczną, jak i organizacyjną i prawną. Tutaj też odbyła się pierwsza w Polsce konferencja poświęcona statkom autonomicznym w której wzięli udział naukowcy, przedstawiciele biznesu oraz studenci i startupy.

Należy również podkreślić, że w Gdańsku rozpoczyna działalność jedyna w Polsce Doktorska Szkoła Wdrożeniowa. Doktoraty wdrożeniowe będą efektem badań naukowych prowadzonych na zlecenie firm.

Tekst i zdjęcia Marek Grzybowski

Wykorzystano materiały promocyjne PG


.

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie