fot. KWP Gdańsk
Na sygnale Na zdrowie Redakcja poleca

Policjanci z Gdyni mistrzami Polski!

Bracia st. sierż. Krzysztof Sowiński i sierż. Kamil Sowiński, pełniący na co dzień służbę w Gdyni, zdobyli pierwsze miejsce podczas VII Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy! Policjanci wystąpili w krajowym finale jako reprezentanci województwa pomorskiego.

Swoje wysokie kwalifikacje gdyńscy funkcjonariusze potwierdzili już podczas wygranych wojewódzkich eliminacji, odbywających się w drugiej połowie maja w Gdańsku. Dzięki najlepszej punktacji w teście wiedzy i symulacji praktycznej, pokonali wówczas 14 drużyn złożonych z przedstawicieli powiatowych i miejskich komend. W finale zawodów, rozgrywanym w Szkole Policyjnej w Słupsku, gdynianie reprezentowali zatem nie tylko swoje lokalne miejsca pracy: Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdyni i Komisariat Policji na Karwinach, ale przede wszystkim kolegów po fachu z całego Pomorza.

O miano najlepszych ratowników w policyjnych mundurach rywalizowały ze sobą drużyny wszystkich garnizonów w kraju. Zawody obejmowały pięć konkurencji: test wiedzy teoretycznej oraz cztery działania „w terenie”. Wśród symulowanych interwencji, funkcjonariusze odbierali poród w trudnych warunkach, udzielali pomocy rannemu partnerowi z patrolu czy opatrywali ofiarę próby samobójczej. Wyszkolenie mundurowych oceniała m.in. Koordynator Ratownictwa Medycznego w Policji, Małgorzata Wlaź. Ostatecznie, st. sierż. Krzysztof Sowiński i sierż. Kamil Sowiński powtórzyli swój sukces z eliminacji, uzyskując łącznie 157 punktów i zajmując pierwsze miejsce.

Na zdjęciu: st. sierż. Krzysztof Sowiński i sierż. Kamil Sowiński (fot. KMP w Gdyni)

– W klasyfikacji końcowej pomorska drużyna zdobyła tyle samo punktów, co zespoły z Małopolski i Wielkopolski. O wyłonieniu najlepszego zespołu zadecydowała więc suma czasów z poszczególnych konkurencji – opowiada kom. Krzysztof Kuśmierczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdyni – Na szczęście w sprawności działania bracia Sowińscy nie mieli sobie równych, uzyskując czas o dwie minuty lepszy, niż Krakowianie i… ponad dwukrotnie krótszy niż Poznaniacy. W tym roku „złoto”  trafiło zatem nad morze – komentuje.


VII Ogólnopolskie Zawody Ratowników Policyjnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. (fot. KWP Gdańsk)

Choć Ogólnopolskie Zawody Ratowników Policyjnych kierowane są do policjantów realizujących na co dzień zadania w służbach prewencyjnych i kryminalnych, służą także upowszechnianiu idei oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

– Takie zawody to dodatkowy bodziec dla funkcjonariuszy, aby samodzielnie się kształcić i poszerzać swoją wiedzę. W ostatnich latach przybyło nam ponad 5 tysięcy policyjny ratowników. Dzięki nabytym umiejętnościom, policjanci dają powód do dumy i poczucia dobrze spełnionego obowiązku wobec społeczeństwa – podsumowuje kom. Krzysztof Kuśmierczyk.

Puchar dla zwycięzców ufundował Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk. Dodatkowo, zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne.

Autor: Paweł Jałoszewski/UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie