Korzystanie z aplikacji pozwala odciążyć policjantów, którzy nie muszą osobiście przyjeżdżać pod nasz dom lub mieszkanie, fot. www.gov.pl
Korzystanie z aplikacji pozwala odciążyć policjantów, którzy nie muszą osobiście przyjeżdżać pod nasz dom lub mieszkanie, fot. www.gov.pl
Na sygnale Przepisy i zarządzenia Za miedzą

Policjanci apelują o używanie aplikacji

Ponad 24 tysiące osób, które przebywają na przymusowej kwarantannie, muszą być codziennie kontrolowane przez pomorskich policjantów. To ogromne wyzwanie logistyczne, które możemy ułatwić funkcjonariuszom przez korzystanie z rządowej aplikacji „Kwarantanna domowa”. Aplikacja na smartfony pozwala na szybsze sprawdzenie miejsca pobytu przez policjantów oraz kilka innych możliwości.

Komenda wojewódzka apeluje o korzystanie z obowiązkowej dla osób przebywających w domowej izolacji aplikacji „Kwarantanna domowa”. Rządowa aplikacja na smartfony pozwala na przyspieszenie regularnej weryfikacji czy dana osoba faktycznie przestrzega zakaz opuszczania domu. Początkowo policjanci sprawdzali osoby na kwarantannie przez kontakt z odizolowanym np. przez okno, ale wykorzystanie technologii ułatwia i przyspiesza cały ten proces.

Zamiast dojazdu policji pod dom lub mieszkanie osoby na kwarantannie wystarczy zrobić sobie „selfie” i wysłać je przez rządową aplikację, a naszą obecność na miejscu potwierdzi sygnał GPS. Każdego dnia policjanci w województwie pomorskim muszą nadzorować przebieg kwarantanny u ponad 24 tysięcy osób, co jest naprawdę wymagającym i czasochłonnym wyzwaniem. Korzystanie z aplikacji nie tylko pozwala oddelegować część funkcjonariuszy do innych zadań, ale daje też użytkownikom kilka innych możliwości.

– Aplikacja to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc także dla jej użytkowników. Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym – uzasadnia w swoim apelu nadinsp. Andrzej Łapiński, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku.

Oprócz tego za pomocą aplikacji można też skorzystać z dostępu do pomocnych informacji czy specjalnej infolinii dla osób skierowanych na kwarantannę. O tym, że korzystanie z „Kwarantanny domowej” jest obowiązkowe informuje na bieżąco także specjalne policyjne „call center”, z którego młodzi policjanci dzwonią do osób objętych taką formą nadzoru.

Poniżej wideo Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, które prezentuje działalnie aplikacji:

Rządowa aplikacja jest dostępna zarówno dla urządzeń z systemem Android (w Google Play), jak i iOS (w App Store). Przed rozpoczęciem korzystania trzeba przejść weryfikację i wykonać kilka czynności. Więcej na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa.

Autor: Kamil Złoch // UM GDYNI

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x