Kultura

POLARYZACJA – Gdynia Design Days 2019

Gdynia Design Days  6 do 14 lipca. Na zdjęciu oprowadzanie kuratorskie podczas tegorocznej edycji, fot. materiały prasowe

Współczesny świat jest rozdarty między konsumpcjonizmem a minimalizmem, gdzie całe społeczeństwa lawirują między wykluczającymi się potrzebami i sprzecznymi postawami. Korporacyjny styl życia nie znajduje wspólnego języka z rosnącą grupą niezależnych freelancerów. W trakcie najważniejszego festiwalu designu w Polsce uczestnicy poszukają nowych dróg działania i rozwiązań problemów, z jakimi boryka się świat w silnie spolaryzowanej rzeczywistości.

Wystawy kuratorskie, wykłady, warsztaty, prelekcje oraz dyskusje o współczesnych trendach czekają na projektantów, przedsiębiorców i miłośników designu podczas festiwalu Gdynia Design Days 2019, który odbędzie się pod hasłem „Polaryzacja”. Jak je rozumieć?

Na warsztaty towarzyszące festiwalowi właśnie ruszyły zapisy.

 Polaryzacja to wyraźna rozbieżność, dychotomia poglądów i opinii, rozwarstwienie zbiorowości, podział na przeciwstawne grupy. To proces wywołany różnicowaniem się postaw w obliczu istotnych problemów, w sytuacjach skrajnych, wobec których nie sposób przejść obojętnie. Polaryzacja wyklucza nijakość, niezdecydowanie i brak zaangażowania. Każdy spór może mieć charakter pozytywny lub negatywny, kluczem jest jego efektywne zarządzanie. Tylko dialog wśród osób pewnych swoich przekonań daje możliwość wyznaczenia nowatorskich strategii działania – mówi Kaja Długosz z biura promocji festiwalu Gdynia Design Days.

Będzie to możliwe między 6 a 14 lipca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, gdzie w gronie profesjonalistów i entuzjastów dobrego projektowania będzie można przyjrzeć się wielu aspektom funkcjonowania współczesności, podjąć dialog i skonfrontować sprzeczne poglądy.

– Poszukamy alternatywnych materiałów przyjaznych środowisku, przeanalizujemy możliwości lepszego wykorzystania sztucznej inteligencji z korzyścią dla użytkowników w dobie przeładowania informacjami, zastanowimy się nad przedefiniowaniem pojęć ekonomii wobec polityki, weźmiemy pod lupę ludzkie ciało jako źródło niewykorzystywanych dotąd surowców, a także zadamy sobie pytanie o znaczenie empatii oraz wiedzy o zdrowiu psychicznym i fizycznym istot żywych w designie – dodaje Kaja Długosz.

Podobnie jak w latach ubiegłych głównym założeniem festiwalu jest wymiana dobrych praktyk i pokazanie najnowszych trendów w szeroko rozumianej sztuce, wzornictwie czy projektowaniu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu fanpage’u na portalu społecznościowym Facebook.

Na warsztaty towarzyszące festiwalowi właśnie ruszyły zapisy.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zapisów oraz pełny program wydarzenia można znaleźć na stronie: http://polaryzacja.gdyniadesigndays.eu/.

Autor: Jan Ziarnicki //gdynia.pl

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie