Historia Kultura Morskie sprawy Z Gdyni

Pogoria. 40 lat wiatru w żaglach

W styczniu br. ukazała się, wydana przez Wyższą Szkołę Komunikacji Społecznej w Gdyni książka pt. Pogoria. 40 lat wiatru w żaglach.

Publikacja powstała z okazji jubileuszu 40-lecia budowy i eksploatacji żaglowca i składa się z czterech części: pierwsza poświęcona jest inicjatywie powstania i budowy pierwszego polskiego żaglowca, i obejmuje wspomnienia z tego okresu m.in kapitana K. Baranowskiego oraz kapitana A. Jassera (obaj pochodzą z W-wy i obaj urodzili się we Lwowie).

Druga część zawiera wspomnienia wieloletnich kapitanów żaglowca m.in Kapitana A. Marczaka i Kapitana A. Szlemińskiego.

W trzeciej pt. Połączyła na zawsze można przeczytać wspomnienia osób, których „nieśmiałe spojrzenia na siebie w czasie rejsów” przerodziły się później w trwałe związki małżeńskie.

Czwarta część obejmuje relacje z rejsów dzieci i wnuków kapitanów, a w tym np. wnuczki,  nieżyjącego już admirała P. Kołodziejczyka czy syna wielce zasłużonego dla Pogorii,   kapitana B. Tarnackiego.

Na końcu 100 -stronicowej książki zamieszczona jest wkładka z pięknymi fotografiami żaglowca.  Książka, poza zbiorami bibliotecznymi, nie będzie publicznie dostępna, ale redakcja Głosu wkrótce otrzyma publikacje w składzie pdf, co pozwoli na szeroki do niej dostęp wszystkim zainteresowanym historią i współczesnością legendarnego żaglowca.

Kazimierz. Iwaszko

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x