Redakcja poleca

Pięć najważniejszych zasad korzystania z rowerów Mevo

Rejestracja, wypożyczenie i zwrot mają być dziecinnie proste. Zobacz, jak w pięciu krokach korzystać z rowerów Mevo.

Rowery są sprzętem czwartej generacji. Dzięki wbudowanemu GPS-owi i komputerowi na tylnym kole, rower można wypożyczyć w dosłownie 15 sekund i pozostawić w dowolnym miejscu. Jak to zrobić?

Od czego zacząć [REJESTRACJA]

Wypożyczenie roweru Mevo przy pomocy karty RFID trwa kilka sekund. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska.

Są trzy sposoby na rejestrację w systemie Mevo: przez stronę internetową, za pomocą aplikacji na telefon i w biurze Obsługi Klienta. My szczególnie polecamy korzystanie z aplikacji, gdzie widoczna jest mapa ze stacjami, stan konta i zawsze mamy pod ręką narzędzie do np. znalezienia wolnego roweru lub zarezerwowania go.

Gdy już zrejestrujemy się w systemie, należy doładować konto. Po zasileniu konta, możemy od razu wypożyczyć rower i płacić za taryfę minutową (10 gr za minutę jazdy) lub wykupić abonament, np. za 10 zł (pozwalający nam przez miesiąc jeździć przez 1,5 godziny dziennie). Ofert abonamentowych jest w sumie 7, najdroższa, Roczna Plus, kosztuje 150 zł i w daje nam w pakiecie 120 minut jazdy dziennie, a po wyczerpaniu pakietu zapłacimy 5 groszy za minutę.

*Do konta można dodać dowolną kartę z RFID (np. kartę mieszkańca, do bankomatu, legitymację studencką). Usprawni to wypożyczanie roweru. Jak to zrobić? W menu aplikacji wybieramy opcję „Karta zbliżeniowa” i kładziemy naszą kartę na czytniku umieszczonym obok kodu QR na rowerze. Klikamy „Dodaj kartę” i czekamy. Po kilkudziesięciu sekundach system doda kartę.

 

Bądź pierwszy na starcie [REZERWACJA]

Mevo można zarezerwować, aby być pewnym, że nikt nas nie wyprzedzi. Robimy to przez aplikację. Na mapie w aplikacji szukamy roweru, który chcemy wypożyczyć. Czerwoną pinezką oznaczone są rowery, które stoją w oficjalnej stacji Mevo, a zieloną rowery wolnostojące. Wybieramy rower i klikamy w aplikacji opcję „Rezerwuj”.

Zarezerwowany rower czeka na nas 15 minut. Jeśli nie zdążymy go odebrać, rezerwacja będzie automatycznie anulowana.

Klik i jedziesz [WYPOŻYCZENIE]

Wypożyczenie roweru nie zajmuje więcej niż kilka sekund. Na tylnym kole znajduje się kod QR. Wystarczy zeskanować go telefonem z aplikacją Mevo lub położyć na nim kartę RFID. Podczas wypożyczenia usłyszymy charakterystyczny, głośny „klik”. To zwolnienie blokady z tylnego koła. Można jechać!

*Jeśli wypożyczmy Mevo wolnostojący i jednocześnie zwrócimy na oficjalną stację, dostaniemy od operatora premię na konto Mevo w wysokości 2 zł.

Małe zakupy i jedziemy dalej [POSTÓJ]

W czasie jazdy możemy korzystać też z opcji postoju, np. kiedy chcemy wejść do sklepu czy coś szybko załatwić po drodze. By zaparkować Mevo na chwilę, wybieramy z aplikacji opcję „Zaparkuj”. Rower możemy zostawić na 30 do 120 minut (zależnie od naszej taryfy), a jeśli przekroczymy ten czas, rower zwróci się automatycznie.

Ponowna jazda jest możliwa po wybraniu w aplikacji opcji „Wznów” (w zakładce „Moje wypożyczenia”).

 

Koniec jeszcze szybszy [ZWROT]

Rower zwracamy jednym ruchem – zakładamy obręcz zamka na tylne koło. Jeśli obręcz nie chce się domknąć, trzeba sprawdzić, czy nie blokują jej szprychy (wtedy wystarczy delikatnie przekręcić koło). Po zamknięciu blokady, rower zwraca się automatycznie.

Duże znaczenie na to, gdzie zwracamy Mevo. Najlepiej robić to na stacji, bo wtedy nie zostaniemy obciążeni dodatkową opłatą. Ta zostanie naliczona, kiedy zwrócimy rower poza oficjalną stacją (3 zł niezależnie od taryfy). Mevo możemy zwrócić tylko w obszarze funkcjonowania systemu (sprawdzimy go w aplikacji lub na stronie Mevo). Opłaty za pozostawienie roweru poza obszarem dozwolonym to nawet kilkaset złotych. Roweru nie należy zawracać w miejscach trudnodostępnych dla innych użytkowników i niedozwolonych, czyli np. osiedla zamknięte, prywatne posesje, plaża i brzeg morski.

 

O tym też warto pamiętać

Wszystkie rowery Mevo są wyposażone w elektryczny system wspomagania. Nie znaczy to, że rower będzie jechał bez naszej pomocy. Elektryczny system w rowerze jest po to, by łatwiej podjeżdżało nam się pod wzniesienie. Nie da się jednak ukryć, że jazda elektrykiem jest przyjemniejsza i mniej męcząca niż zwykłym rowerem.

Warto też pamiętać o tym, że rower sporo waży (ok. 30 kg, czyli nawet dwa razy tyle co tradycyjny rower). W związku z tym na początku manewrowanie nim może się wydawać trudne, ale po chwili jazdy przyzwyczajamy się do jego wagi. Ciężar roweru da się też odczuć przy zdejmowaniu nóżki, która jest dokładnie taka, jak w motocyklu. Dobrym sposobem na uwolnienie roweru z nóżki jest postawienie na niej swojej stopy i lekkie popchnięcie roweru do przodu. Nóżka bez problemu się złoży.

Pamiętajmy też, by przed jazdą ustawić siodełko i ewentualnie kierownicę do naszego wzrostu i preferencji.

Projekt Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi 40 272 906,00 zł, a dofinansowanie ze środków unijnych – 17 218 259 zł.

Źródło: pomorskie.eu

 

Powiązane tematycznie

Zdobądź nagrodę na Twoją podróż życia

Redakcja

LOT-em codziennie do Pekinu, już na dwa lotniska

Redakcja

Rusza druga edycja konkursu „Pracodawca przyjazny WOT”

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie