Biznes Morskie sprawy

Pięć jednostek przejdzie remont #wGdyni

Bourbon Amilcar; Source: Bourbon

Dobre wieści z branży stoczniowej – gdyńska spółka Globaltic Marine zajmie się remontem pięciu jednostek.

Przebudowę i modernizację przejdą dwa statki zakupione niedawno przez Glomar Offshore, prace toczą się już przy trzech innych. Docelowo posłużą przy pracach podwodnych i badawczych.

Holenderska firma remontuje swoje nowe jednostki w Gdyni.

Przy Nabrzeżu Angielskim, w obiektach należących do spółki Globaltic Marine toczą się już prace przy trzech statkach, których nazwy zmieniono na Minkar, Situla oraz Shaula. To jednostki niedawno nabyte przez jedną ze spółek zależnych Glomar Offshore, zbudowane w 2002 roku.

Ich modernizacja ma zakończyć się już w drugiej połowie tego roku, natomiast wiadomo też, że do gdyńskiej firmy na modernizację i remont trafią jeszcze dwa statki tego samego armatora.

Mowa o zakupionych niedawno wielozadaniowych serwisowcach offshore, Bourbon Arethuse i Bourbon Amilcar. Pierwszy ma 58,7 metrów długości, drugi – 60 metrów. Oba pomieszczą na pokładzie ponad 40 osób i ładunek do 300 ton. Maksymalna prędkość to 11 węzłów. Zmienią też swoje nazwy – na Glomar Workeroraz Glomar Supporter.

Po przebudowie i modernizacji w Gdyni jednostki będą pracować przy projektach subsea i survey, czyli pracach podwodnych i badawczych, dla holenderskich klientów z branży energetyki odnawialnej i branży naftowo-gazowej. Jednocześnie pięć statków otrzyma certyfikat „Netherlands Oil and Gas Exploration and Production Association”.

Sam Glomar Offshore to jeden z najważniejszych dostawców tzw. Safety Standby Vessels dla holenderskiego offshore.

Kamil Złoch/UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Gdynia na Expo Real w Monachium

Redakcja

Jacek Noetzel zwycięzcą 68. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej

Redakcja Sportowa

O Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej

Redakcja Morska

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie