Konferencja Per aspera ad astra fot. Marek Grzybowski
gen. Mirosław Hermaszewski fot. Marek Grzybowski
Recenzje Za miedzą

Per aspera ad astra

Dwudniowe międzynarodowe spotkanie przemysłu kosmicznego odbyło się w Gdańsku i Sopocie w dniach 6 i 7 marca br. Konferencja zorganizowana przez fundację MySpace odbyła się na Politechnice Gdańskiej i w Hotelu Sopot. Honorowymi gośćmi spotkania byli astronauci: Mirosław Hermaszewski, Bertalan Farkas, Tony Antonelli, Loren Acton, Danny Olivas, oraz psycholog prof. Jan F. Terelak.

Zaproszeni kosmonauci fot. Marek Grzybowski
Zaproszeni kosmonauci fot. Marek Grzybowski

Kosmos dla humanistów. Sentencja „przez trudy do gwiazd” (per aspera ad astra) nie zniechęca młodych i tych starszych, którzy pasjonują się kosmosem, do szukania swojego miejsca na ziemi i w kosmosie. Dlatego w wypełnionej po brzegi auli Politechniki Gdańskiej spotkało się około 350 młodych ludzi aby wysłuchać ekspertów, naukowców i przedstawicieli biznesu na temat wyzwań technicznych i humanistycznego podboju kosmosu. Debata astronautów została przyjęta ze szczególnie wielkim zainteresowaniem i wywołała ożywioną dyskusję. Jeden z uczestników debaty przypomniał generałowi Hermaszewskiemu: powiedział pan, że poleciał w kosmos jako inżynier, a wrócił jako humanista. Założyliśmy stowarzyszenie astronautów, aby powiedzieć politykom, że działania kosmiczne mają odbywać się w celach pokojowych – powiedział generał Mirosław Hermaszewski. Konferencja w tym kształcie odbyła się dzięki pomysłowi i organizacji Darii Malanowskiej, Fundacji MySpace.

Generał Mirosław Hermaszewski fot. Marek Grzybowski

Młodzi w kosmosie. W Hotelu Sopot 7 marca br. spotkali się młodzi odkrywcy, projektanci, przedstawiciele startupów, miłośnicy kosmosu, przyszli astronauci. Honorowymi gośćmi spotkania byli astronauci: Mirosław Hermaszewski, Bertalan Farkas i Tony Antonelli. Gościem specjalnym konferencji był Daniel Obajtek, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny PKN ORLEN, który był głównym sponsorem konferencji, wspierając młodych ludzi w docieraniu do gwiazd.

fot. Marek Grzybowski
Konferencja Per aspera ad astra fot. Marek Grzybowski

Podczas konferencji młodzi odkrywcy przedstawili swoje pomysły na biznes związany z wykorzystaniem technologii kosmicznych. Wygrał studencki starup vinum40.eu, który opracował pomysł wspierania właścicieli winnic informacjami na temat warunków klimatycznych i warunków upraw informacjami pozyskanymi z urządzeń usytuowanych na satelitach. Drugie miejsce zajął projekt GLOB KIDS, którego ideą jest edukacja o kosmosie dzieci za pośrednictwem narzędzi internetowych. Trzecie miejsce uzyskał zespół, który zaprezentował projekt HECKTARE służący do monitoringu wielkich powierzchni przy użyciu narzędzi usytuowanych w kosmosie.

Konferencja Per aspera ad astra fot. Marek Grzybowski
Konferencja Per aspera ad astra fot. Marek Grzybowski

Prezentację projektów poprzedziły ciekawe prezentacje na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w projektach kosmicznych (dr inż. Jakub Nalepa), ochrony własności intelektualnej i przemysłowej (dr Paweł Chyc), możliwości edukacji w zakresie technologii kosmicznych (dr Anna Chrobry) i przyszłości eksploracji kosmosu (dr Jose Morey). Ważną częścią spotkania były rozmowy z ekspertami i astronautami podczas przerw w konferencji.

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x