Polityka

Partia Razem rozdawała prezerwatywy, by promować edukację seksualną

LZX CAMERA

Na ulicach Gdyni rozdawali prezerwatywy i postulaty: edukacja seksualna w szkołach i darmowa antykoncepcja, finansowane przez samorząd. Tak Partia Razem uczciła Światowy Dzień Antykoncepcji. 26 września wiele organizacji pozarządowych, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia, promuje jako Światowy Dzień Antykoncepcji.

To święto ma być okazją do promowania wiedzy na temat bezpiecznego seksu i środków antykoncepcyjnych. Z tej okazji swoje postulaty dla samorządu wojewódzkiego przedstawiała w Gdyni Partia Razem.

– O seksie i jego skutkach należy mówić otwarcie. Zależy nam na zdrowiu młodych ludzi oraz dostępie do rzetelnej, wszechstronnej edukacji dostosowanej do wieku uczniów i uczennic – mówiła Hanna Goworowska-Adamska, kandydatka do pomorskiego sejmiku z okręgu gdyńskiego.

– Odsetek nieletnich matek w Polsce jest o wiele wyższy niż w innych krajach UE. 40% nastolatków podczas inicjacji seksualnej nie stosuje prezerwatyw, zaś wiedzę na temat seksualności człowieka młodzi ludzie czerpią z forów internetowych oraz filmów pornograficznych.

Kandydatka, wieloletnia nauczycielka w liceum, skrytykowała również jakość szkolnej edukacji o seksie, zwłaszcza obowiązujący od czasu reformy edukacji podręcznik do przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie

– Jest to publikacja skandaliczna, która promuje radykalnie konserwatywną ideologię – mówiła Goworowska-Adamska. – Zniechęca do jakiejkolwiek antykoncepcji, wychowuje chłopców do władzy, a dziewczynki do posłuszeństwa.

Z kolei Anna Górska, kandydatka z okręgu nr 6, obejmującego powiaty gdański, kartuski, kościerski i starogardzki, poruszyła problem ciąż wśród nastolatek, przekonując, że edukacja seksualna może pomóc im zapobiec.

– Ciąże czternastolatek postrzegamy słusznie jako skandal. Ale już wielu z nas nie uważa za skandal faktu, że nikt nie mówi dzieciom i młodzieży, na czym polega seks. – mówiła Górska – Nie mówimy im, jak zabezpieczać się przed niechcianą ciążą i chorobami, a także czym jest przemoc seksualna: jak rozpoznać jej znaki, komu o tym powiedzieć i co zrobić, jeśli nikt nie chce słuchać. Te ciąże 13-14 letnich dziewczynek, to często gwałty dokonane, przez wujków, dziadków, opiekunów, nauczycieli, księży, ale też przez rówieśników, czy starszych nastolatków, którym nikt nigdy nie powiedział, że dziewczyna na seks musi się zgodzić, bo w innym wypadku jest to przestępstwo.

Przedstawiciele partii następnie rozdawali na ulicach Gdyni prezerwatywy, co jest częstą formą promocji stosowaną tego dnia przez organizacje wspierające antykoncepcję i edukację seksualną.

– Chcemy świata, w którym każda ciąża jest chciana, a ludzie sami podejmują świadomą decyzję o tym, kiedy chcą założyć rodzinę – mówił Krzysztof Adamski, kandydat Razem z Gdyni. – Prezerwatywy są wręcz symbolem antykoncepcji, ale w Polsce niestety pokutują nieprawdziwe informacje, rozpowszechniane m.in. przez środowiska ultrakatolickie, jakoby były one nieskuteczne albo nie chroniły przed przenoszeniem chorób.

Chcemy, by Sejmik finansował darmowe prezerwatywy w instytucjach publicznych i kampanie społeczne promujące rzetelną wiedzę o seksualności, zwłaszcza skierowane do młodych ludzi i prowadzone w szkołach.

Partia Razem startuje w nadchodzących wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Pomorskiego jako lista numer 6

Krzysztof Adamski

Powiązane tematycznie

Wracamy do Sejmu!

Homo Politicus

Wyniki wyborów do sejmu w okręgu nr 26

Homo Politicus

Rekompensaty za tarczę antyrakietową już pewne. Premier Morawiecki podpisał w Słupsku uchwałę Rady Ministrów

Homo Politicus

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie