Image default
Polityka

Partia RAZEM: przestrzeganie praw pracowniczych i związkowych

Polska potrzebuje wyższych płac, dialogu społecznego, miejsc pracy dobrej jakości i bez umów śmieciowych, oraz przestrzegania praw pracowniczych i związkowych – mówili kandydaci Partii Razem na dzisiejszej konferencji prasowej w Gdańsku.

Choć konferencja miała być poświęcona w całości sprawom pracowniczym, przedstawiciele Razem najpierw odnieśli się do ataku na Nową Synagogę w Gdańsku, który miał miejsce dzień wcześniej – nieznani sprawcy wybili kamieniem okno w żydowskim domu modlitwy.

— To nie jest pojedynczy przypadek: ataki na tle nienawiści narodowościowej bądź religijnej zdarzają się w Polsce coraz częściej, a rząd PiS ignoruje problem – mówił Krzysztof Adamski​, kandydat Razem z okręgu gdyńsko-wejherowskiego. – Bagatelizowanie problemu rasizmu i antysemityzmu przez państwo tylko dodaje odwagi nacjonalistycznym bandytom. Przedstawiciele partii wyrazili oczekiwanie, że władze postawią większy nacisk na zwalczanie przestępstw z nienawiści.

– Czas, by priorytetem stało się zwalczanie neofaszystowskiej przestępczości i zapewnienie bezpieczeństwa mniejszościom etnicznym i religijnym – mówił Adamski.

Przechodząc do tematu pracy, kandydaci Partii Razem zwracali uwagę na kwestię zatrudnienia na umowach śmieciowych.

– Wciąż tysiące osób są stale zatrudnione na umowach-zlecenie czy umowach o dzieło, choć zgodnie z prawem powinny mieć umowę o prace – mówił Adamski.

– Umowy śmieciowe zabierają prawo do urlopu, do ubezpieczenia i do ochrony przed zwolnieniem. Niestety są powszechne też w instytucjach publicznych, które korzystają z usług agencji pracy zamiast normalnie zatrudniać ludzi. – Polska potrzebuje wyższych płac, dialogu społecznego, miejsc pracy dobrej jakości i bez umów śmieciowych, oraz przestrzegania praw pracowniczych i związkowych. – mówił Łukasz Boniecki​, który kandyduje do sejmiku województwa w okręgu obejmującym Gdańsk.

To hasła, pod którymi 22 września w Warszawie Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych organizuje demonstrację.

– Popieramy postulaty związków zawodowych i zobowiązujemy się, że będziemy je realizować na poziomie samorządu wojewódzkiego. Na pierwszym froncie walki z tymi problemami i patologiami toczącymi świat pracy stoją związki zawodowe, które należy wspierać

Kandydaci obiecali również, że skończą z zatrudnianiem na umowy śmieciowe przez samorządy.

– Pracownice i pracownicy urzędów, muzeów, szpitali, szkół i spółek samorządowych będą zatrudniani na umowy o pracę. Wprowadzimy zasadę godnej płacy: wynagrodzenie wypłacane przez samorząd będzie wyższe niż rzeczywisty koszt utrzymania w regionie, w oparciu o koszyki dóbr i usług. Te same wymagania będziemy stosować w zamówieniach publicznych. Przedsiębiorstwa stosujące ten model zatrudnienia będą otrzymywały odpowiednie certyfikaty – dodał Boniecki.

Partia Razem złożyła również petycję do Urzędu Marszałkowskiego o przyjęcie uchwały wymagającej stosowania kryterium zatrudnienia na umowę o pracę w wielu rodzajach zamówień publicznych.

– Rola zamówień publicznych w kształtowaniu standardów zatrudnienia w regionie jest ogromna, dlatego muszą być one odpowiedzialne społecznie – wyjaśnił Boniecki. – Instytucje publiczne powinny stanowić wzór do naśladowania dla innych podmiotów pod względem jakości zatrudnienia.

      Krzysztof Adamski

Powiązane tematycznie

SLD składa zawiadomienie do prokuratury ws. wiceministra Piebiaka

Homo Politicus

MINĄŁ LIPIEC 2019. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca.

Janusz Beński

Kalendarz wyborczy

Homo Politicus

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie