Image default
Polityka

Partia RAZEM: przestrzeganie praw pracowniczych i związkowych

Polska potrzebuje wyższych płac, dialogu społecznego, miejsc pracy dobrej jakości i bez umów śmieciowych, oraz przestrzegania praw pracowniczych i związkowych – mówili kandydaci Partii Razem na dzisiejszej konferencji prasowej w Gdańsku.

Choć konferencja miała być poświęcona w całości sprawom pracowniczym, przedstawiciele Razem najpierw odnieśli się do ataku na Nową Synagogę w Gdańsku, który miał miejsce dzień wcześniej – nieznani sprawcy wybili kamieniem okno w żydowskim domu modlitwy.

— To nie jest pojedynczy przypadek: ataki na tle nienawiści narodowościowej bądź religijnej zdarzają się w Polsce coraz częściej, a rząd PiS ignoruje problem – mówił Krzysztof Adamski​, kandydat Razem z okręgu gdyńsko-wejherowskiego. – Bagatelizowanie problemu rasizmu i antysemityzmu przez państwo tylko dodaje odwagi nacjonalistycznym bandytom. Przedstawiciele partii wyrazili oczekiwanie, że władze postawią większy nacisk na zwalczanie przestępstw z nienawiści.

– Czas, by priorytetem stało się zwalczanie neofaszystowskiej przestępczości i zapewnienie bezpieczeństwa mniejszościom etnicznym i religijnym – mówił Adamski.

Przechodząc do tematu pracy, kandydaci Partii Razem zwracali uwagę na kwestię zatrudnienia na umowach śmieciowych.

– Wciąż tysiące osób są stale zatrudnione na umowach-zlecenie czy umowach o dzieło, choć zgodnie z prawem powinny mieć umowę o prace – mówił Adamski.

– Umowy śmieciowe zabierają prawo do urlopu, do ubezpieczenia i do ochrony przed zwolnieniem. Niestety są powszechne też w instytucjach publicznych, które korzystają z usług agencji pracy zamiast normalnie zatrudniać ludzi. – Polska potrzebuje wyższych płac, dialogu społecznego, miejsc pracy dobrej jakości i bez umów śmieciowych, oraz przestrzegania praw pracowniczych i związkowych. – mówił Łukasz Boniecki​, który kandyduje do sejmiku województwa w okręgu obejmującym Gdańsk.

To hasła, pod którymi 22 września w Warszawie Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych organizuje demonstrację.

– Popieramy postulaty związków zawodowych i zobowiązujemy się, że będziemy je realizować na poziomie samorządu wojewódzkiego. Na pierwszym froncie walki z tymi problemami i patologiami toczącymi świat pracy stoją związki zawodowe, które należy wspierać

Kandydaci obiecali również, że skończą z zatrudnianiem na umowy śmieciowe przez samorządy.

– Pracownice i pracownicy urzędów, muzeów, szpitali, szkół i spółek samorządowych będą zatrudniani na umowy o pracę. Wprowadzimy zasadę godnej płacy: wynagrodzenie wypłacane przez samorząd będzie wyższe niż rzeczywisty koszt utrzymania w regionie, w oparciu o koszyki dóbr i usług. Te same wymagania będziemy stosować w zamówieniach publicznych. Przedsiębiorstwa stosujące ten model zatrudnienia będą otrzymywały odpowiednie certyfikaty – dodał Boniecki.

Partia Razem złożyła również petycję do Urzędu Marszałkowskiego o przyjęcie uchwały wymagającej stosowania kryterium zatrudnienia na umowę o pracę w wielu rodzajach zamówień publicznych.

– Rola zamówień publicznych w kształtowaniu standardów zatrudnienia w regionie jest ogromna, dlatego muszą być one odpowiedzialne społecznie – wyjaśnił Boniecki. – Instytucje publiczne powinny stanowić wzór do naśladowania dla innych podmiotów pod względem jakości zatrudnienia.

      Krzysztof Adamski

Powiązane tematycznie

Wracamy do Sejmu!

Homo Politicus

Wyniki wyborów do sejmu w okręgu nr 26

Homo Politicus

Rekompensaty za tarczę antyrakietową już pewne. Premier Morawiecki podpisał w Słupsku uchwałę Rady Ministrów

Homo Politicus

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie