Redakcja poleca Z Gdyni

Park Rady Europy dla mieszkańców

0 0 vote
Article Rating

Gdynia chce, by Park Rady Europy należał do mieszkańców. Zamierza odkupić teren od właścicieli. Dziś rano w Warszawie Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną gminy w sprawie postępowania o zwrot nieruchomości położonej pomiędzy ul. Armii Krajowej, Borchardta i Skwerem Kościuszki. Oznacza to, że gmina, która od początku postępowania stoi na stanowisku, iż cel wywłaszczenia został zrealizowany, wyczerpała wszystkie środki zaskarżenia. Stąd decyzja prezydenta miasta o przystąpieniu do negocjacji z właścicielami.

– Teren ten jest od kilkudziesięciu lat ważną częścią przestrzeni publicznej, miejscem wielu aktywności o charakterze publicznym i ogólnodostępnym, a obecnie także miejscem wypoczynku i rekreacji gdynian i turystów. Ten teren powinien pozostać własnością mieszkańców

 – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Teren został nabyty przez Gdynię w 1966 roku, by zgodnie z planem zagospodarowania z 1962 roku udostępnić go mieszkańcom na cele rekreacyjno-kulturalne. Zdaniem miasta, cel wywłaszczenia został zrealizowany. Stanowisko gminy w przeszłości podzielał Wojewoda Gdański (utrzymując w 1994 roku w mocy decyzję Kierownika Urzędu Rejonowego o odmowie zwrotu), a następnie także Prezydent Miasta Gdańska, który od 2007 roku był organem prowadzącym postępowanie w I instancji – w 2009 oraz 2011 roku wydał decyzje o odmowie zwrotu nieruchomości.

Dopiero w 2015 roku w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, Prezydent Miasta Gdańska, wykonujący zadania starosty z zakresu administracji rządowej orzekł o częściowym zwrocie nieruchomości, z wyłączeniem dróg publicznych. Gmina Miasta Gdyni, jako strona postępowania, wniosła odwołanie od ww. decyzji. W 2016 roku Wojewoda Pomorski, działając jako organ odwoławczy, uchylił decyzję organu I instancji i również orzekł o częściowym zwrocie nieruchomości. Na powyższą decyzję została przez Gminę złożona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który w 2017 roku skargę oddalił. Korzystając z przysługujących stronie uprawnień procesowych, Gmina Miasta Gdyni złożyła skargę kasacyjną.

Kamil Złoch/UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x