PAN
koronawirus Polityka Redakcja poleca Z kraju

PAN: przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminie przyjętym przed epidemią jest niemożliwe

Przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminach wynikających z kalendarza przyjętego przed rozwojem epidemii jest niemożliwe – brzmi przyjęte w czwartek stanowisko prezydium PAN. Wzywamy do poszanowania najwyższych wartości, jakimi są zdrowie społeczeństwa i demokratyczny ład – podkreślono w nim.

„Uważamy, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminach wynikających z kalendarza przyjętego przed rozwojem epidemii jest niemożliwe” – napisano w stanowisku prezydium PAN, podpisanym przez prezesa Akademii prof. Jerzego Duszyńskiego, dotyczącym terminu wyborów prezydenckich. Opublikowano je w czwartek na stronie internetowej Polskiej Akademii Nauk.

Sejm w poniedziałek wieczorem uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Trafiła ona teraz do Senatu, który na zajęcie stanowiska ma 30 dni.

Prezydium PAN zaapelowało o wypracowanie – zgodne z normami Konstytucji RP – takiego rozwiązania dotyczącego wyborów prezydenckich, które w przyszłości stanie się – jak napisano – „świadectwem troski, rzetelności, uczciwości i roztropnego działania przedstawicieli władz publicznych”, a nie ich „nieodpowiedzialności, kunktatorstwa i zaślepienia w momencie tak ważnej próby”.

„Wzywamy – w imieniu wszystkich środowisk naukowych, które reprezentujemy i odwołując się do opinii czołowych autorytetów naukowych – do poszanowania najwyższych wartości, jakimi są zdrowie społeczeństwa i demokratyczny ład”

– podkreśliło w swoim stanowisku prezydium PAN.(PAP)

fot.PAN/RESPIRATOR

Nauka w Polsce

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie