Z Gdyni

Ostatni obrońca Gdyni spoczął obok towarzyszy broni

Pogrzeb Aleksandra Pawelca /fot. Marcin Mielewski
Pogrzeb Aleksandra Pawelca /fot. Marcin Mielewski

4 lutego w wieku 103 lat na wieczną wachtę odszedł Aleksander Pawelec, ostatni obrońca z września 1939 roku, najstarszy polski marynarz, kapitan w stanie spoczynku, gdynianin z wyboru, przyjaciel młodzieży. Dziś na Cmentarzu Marynarki Wojennej pożegnaliśmy tę ważną dla naszego miasta postać.

Znał admirała Józefa Unruga, pułkownika Stanisława Dąbka, pułkownika Kazimierza Pruszkowskiego. Był świadkiem wzrostu naszego miasta, budowania jego potęgi, ale też gehenny lat wojny i powojennej odbudowy.
Urodził się w 1915 r. w Lututowie. Do Gdyni sprowadził się w 1931 r. Tutaj też zastała go wojna. Służył w 1 Morskim Pułku Strzelców. Po kapitulacji Kępy Oksywskiej trafił do niewoli niemieckiej. Po ucieczce wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej pod pseudonimem „Karol”. W kwietniu 1945 r. powrócił z rodziną na Wybrzeże. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in. Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”, przyznany mu przez Radę Miasta Gdyni w 2013 r.
Po przejściu na emeryturę spotykał się z młodzieżą i studentami Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, opowiadając o wydarzeniach, których był świadkiem i uczestnikiem.
Spoczął na Cmentarzu Marynarki Wojennej, obok dawnych towarzyszy broni.

Pogrzeb Aleksandra Pawelca /fot. Marcin Mielewski

Pogrzeb Aleksandra Pawelca /fot. Marcin Mielewski
 Karolina Szypelt/UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Międzynarodowy Dzień Kota

Eko Animals

Rondo odkorkuje Pucką i Unruga

Redakcja

Gdynia Polskim Miastem Przyszłości

Redakcja

Wpisz komentarz

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej Akceptuję Wyjaśnienie