Z Gdyni

Ostatni obrońca Gdyni spoczął obok towarzyszy broni

Pogrzeb Aleksandra Pawelca /fot. Marcin Mielewski
Pogrzeb Aleksandra Pawelca /fot. Marcin Mielewski

4 lutego w wieku 103 lat na wieczną wachtę odszedł Aleksander Pawelec, ostatni obrońca z września 1939 roku, najstarszy polski marynarz, kapitan w stanie spoczynku, gdynianin z wyboru, przyjaciel młodzieży. Dziś na Cmentarzu Marynarki Wojennej pożegnaliśmy tę ważną dla naszego miasta postać.

Znał admirała Józefa Unruga, pułkownika Stanisława Dąbka, pułkownika Kazimierza Pruszkowskiego. Był świadkiem wzrostu naszego miasta, budowania jego potęgi, ale też gehenny lat wojny i powojennej odbudowy.
Urodził się w 1915 r. w Lututowie. Do Gdyni sprowadził się w 1931 r. Tutaj też zastała go wojna. Służył w 1 Morskim Pułku Strzelców. Po kapitulacji Kępy Oksywskiej trafił do niewoli niemieckiej. Po ucieczce wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej pod pseudonimem „Karol”. W kwietniu 1945 r. powrócił z rodziną na Wybrzeże. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in. Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”, przyznany mu przez Radę Miasta Gdyni w 2013 r.
Po przejściu na emeryturę spotykał się z młodzieżą i studentami Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, opowiadając o wydarzeniach, których był świadkiem i uczestnikiem.
Spoczął na Cmentarzu Marynarki Wojennej, obok dawnych towarzyszy broni.

Pogrzeb Aleksandra Pawelca /fot. Marcin Mielewski

Pogrzeb Aleksandra Pawelca /fot. Marcin Mielewski
 Karolina Szypelt/UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Przystankowa tablica na żywo w telefonie

Redakcja

W Gdyni kurier dostarczy paczki elektrycznymi rowerami cargo

Redakcja

Gdyńskie obchody Grudnia ’70

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie