Morskie sprawy

ORP Generał Tadeusz Kościuszko w PGZ Stoczni Wojennej

ORP Generał Tadeusz Kościuszko

W dniu dzisiejszym, w Stoczni Wojennej przeprowadzono operację dokowania fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry – ORP Generał Tadeusz Kościuszko.

Ze względu na złożony kształt podwodnej części kadłuba oraz jego wyposażenie, operacja dokowania jednostki jest jedną z najtrudniejszych dokowań realizowanych dla okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Do tego celu wykorzystano specjalną podbudowę, skonstruowaną tylko pod jednostki ORP K. Pułaski i ORP T. Kościuszko.

Remont okrętu realizowany będzie przez konsorcjum w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A i PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Wykonywane będą głównie prace kadłubowe, prace z zakresu działu elektroniczno-informatycznego, łączności, rakietowo-artyleryjskiego, BCI i broni podwodnej.

***

Siostrzanym okrętem w  polskiej Marynarce Wojennej, jest ORP „Generał Kazimierz Pułaski”. Są to okręty wielozadaniowe. Mogą one realizować prawie wszystkie zadania bojowe, tj. poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie okrętów nawodnych, statków i ich zespołów oraz obrona przeciwlotnicza. Jednostki są przygotowane do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym.

Dane taktyczno-techniczne:

długość: 135,6 metra;
szerokość: 13,7 metra;
zanurzenie: 5,7 metra;
wyporność: 3658 ton;
prędkość 29 węzłów;
napęd: 2 turbiny gazowe o łącznej mocy 29828 kW

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Powiązane tematycznie

Podniesienie bandery na ORP Ślązak

Redakcja Morska

Port Gdynia: Wzrost przeładunku kontenerów o 13%

Redakcja Morska

Spełniamy marzenia na Darze Pomorza

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie