trały fot. Czesław Mikołajew
trały fot. Czesław Mikołajew
Ciekawostki Morskie sprawy Na sygnale Za miedzą

Operacja neutralizacji niemieckiej miny morskiej w rejonie Portu Gdynia

We wtorek, 16 czerwca w godz. 8.00 – 15.00 przeprowadzona zostanie operacja wydobycia, transportu i unieszkodliwienia miny morskiej z okresu drugiej wojny światowej. 

Na czas prowadzenia prac związanych z precyzyjną operacją uniesienia obiektu nad dno i jego przeholowaniem w wyznaczony rejon neutralizacji, będą obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli (wchodzenia do wody).

W ramach zadania, mając na uwadze moc ładunku wybuchowego znajdującego się w minie, wyznaczono strefę bezpieczeństwa o promieniu 10750 m, licząc od punktu niszczenia miny, która obejmuje linię brzegową na odcinku: Rewa – Gdańsk Westerplatte (włącznie) oraz inne strefy bezpieczeństwa, jak na mapie poniżej.

Mapa - Rejon planowanego zniszczenia oraz strefy bezpieczeństwa

Mapa – Rejon planowanego zniszczenia oraz strefy bezpieczeństwa

Mina została zlokalizowana w marcu bieżącego roku podczas wykonywania przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni kontrolnych pomiarów hydrograficznych akwenu podejściowego do Basenu Żeglarskiego w Porcie Gdynia. Jest to niekontaktowa niemiecka mina morska z okresu II wojny światowej. Długość zasadniczego korpusu miny to ok. 180 cm, a jej średnica  to 66 cm. Całkowita masa miny to 987 kg. Według specjalistów z Marynarki Wojennej, zlokalizowana przez Urząd Morski w Gdyni mina morska posiada materiał wybuchowy o sile około 1000 TNT (ekwiwalent trotylowy).

c.m

źródło; Urząd Morski w Gdyni, Marynarka Wojenna

 

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x