Image default
Kultura Z Gdyni

Open House Gdynia – festiwal architektury i designu

Już w najbliższy weekend odbędzie się festiwal architektury Open House Gdynia. W ten piątek, 24.05 w Muzeum Miasta Gdyni będzie mieć miejsce debata inaugurująca festiwal  „Miasto, które stymuluje mieszkańców. Jak projektować, żeby angażować?

Debata inaugurująca festiwal Open House Gdynia 2019

Data i miejsce: piątek 24 maja, godz. 18, Muzeum Miasta Gdynia

Uczestnicy debaty:

– Jakub Bladowski – architekt, prezes zarządu pracowni architektonicznej Roark Studio w Sopocie

– Agata Abramowicz – historyczka i historyczka sztuki, zastępczyni dyrektora Muzeum Miasta Gdyni

– Aleksandra Cybulska – architektka zieleni, botaniczka, pracowała w Biurze Ogrodnika Miejskiego w UM Gdyni

– Jacek Piątek – plastyk miasta Gdyni, odpowiada za kształtowanie wizerunku przestrzeni miejskiej

– Piotr Bucki – specjalista ds. komunikacji międzyludzkiej, absolwent architektury na Politechnice Gdańskiej

Moderator:

– Maciej Dzwonnik, dziennikarz gospodarczy „Gazety Wyborczej Trójmiasto”

„Miasto” w dzisiejszym rozumieniu to nie tylko zespół budynków i ulic, ale też obszar codziennego życia. Kreowanie przestrzeni miejskiej wymaga dziś przy tym starannych, przemyślanych działań ze strony władz miasta, miejskich planistów, deweloperów, ale też zaangażowania samych mieszkańców – głównych odbiorców i użytkowników przestrzeni każdego w każdym mieście, które chce być postępowe i przyjazne do życia.

W miastach na całym świecie żyje już 3,5 miliarda ludzi, a zgodnie z szacunkami, w ciągu kolejnych 30 lat ta liczba może się nawet podwoić. Nowoczesne i przyjazne miasto musi więc pomagać integracji jego mieszkańców oraz budowaniu relacji pomiędzy nimi, a przy tym nadal spełniać swoje funkcje. Rozwój tkanki miejskiej powinien być zatem zharmonizowany i wychodzący naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom dzisiejszego świata. Czy taką harmonię udaje się osiągnąć w Gdyni? W jaki sposób kreowanie przestrzeni miasta zmienia i stymuluje codzienność jego mieszkańców? Jakie znacznie w życiu mieszkańców ma zieleń i mała architektura? Jaką rolę pełni projektowanie mieszkań i części wspólnych na nowych osiedlach? Czy trendy architektoniczne obowiązujące w Trójmieście wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców i odpowiednio kreują miejską przestrzeń? Jak w tym wszystkim odnajdują się najnowsze realizacje deweloperskie?

W debacie otwierającej kolejną edycję festiwalu architektury i designu Open House Gdynia 2019 będziemy dyskutować o tych zagadnieniach w gronie ekspertów i ekspertek z zakresu architektury, planowania przestrzeni miejskiej i komunikacji międzyludzkiej. Przedstawimy najciekawsze przykłady rozwiązań sprzyjających mieszkańcom w przyjaznych miastach Polski i Europy, porozmawiamy też o najważniejszych realizacjach i inicjatywach urbanistyczno-planistycznych w Gdyni w ostatnich latach.

Organizatorzy: Fundacja Pura, Invest Komfort, Muzeum Miasta Gdyni

fot. biuro w Sea Towers/Paweł Jóźwiak

materiały prasowe organizatorów

Powiązane tematycznie

44. FPFF: Złote Lwy dla „Obywatela Jonesa”

Laureaci 44. FPFF

Kultura i rozrywka

Prezydent Gdyni z odznaczeniem Bene Meritus Powiatom

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie