Morskie sprawy Ze Świata

Solarne kociaki w chorwackim parku narodowym

Za środki z Unii Europejskiej Park Narodowy Mljet w Chorwacji ma teraz trzy statki wycieczkowe z napędem elektrycznym. Jednostki nie wymagają paliwa, bo mają system fotowoltaiczny i baterie.

Latem statki pływają bez potrzeby ładowania baterii z lądu. Startup iCat z Zagrzebia zbudował łodzie solarne o sympatycznej nazwie babyCat (kocię). Projekt sfinansowany został w znacznym stopniu ze środków UE przeznaczonych na rozwiązania przyjazne środowisku.

Statki zaprezentował Tomislav Uroda z iCat w czasie seminarium uczestników projektu ZEVinnovation. Jest to projekt w którym partnerzy z Norwegii, Chorwacji i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny pracują nad uruchomieniem hubu. Jego zadaniem będzie zintegrowanie działań partnerów projektu na rzecz budowy statków elektrycznych skierowanych na rynki Unii Europejskiej. Chorwacki projekt jest przykładem zastosowania innowacji w żegludze turystycznej.

Park Narodowy Mljet postanowił pozbyć się w ogóle statków z napędem spalinowym. W ich miejsce wprowadzono jednostki z napędem elektrycznym. Statki zostały sfinansowane przez rząd Chorwacji przy wsparciu UE. Każdy babyCat kosztuje 450 tys. euro. Unia Europejska zapewniła dotację w wysokości 85%. Testy wykazały, że łódź solarna może poruszać się z prędkością ekonomiczną 8 węzłów, ale prędkość maksymalna wynosi nawet 9,5 węzła – informował Uroda.

Solarny kociak” dzięki silnikom elektrycznym jest bardzo łatwy prowadzeniu. Manewrowanie jest niezwykle proste. Statek jest niewielki. Ma 15 m długości, 5 metrów szerokości oraz zanurzenie około 0,65 m. Statkiem można przewozić 65 osób. Załoga liczy 2 osoby. Jednostka wyposażona została w zestaw baterii LiFePO4 o mocy 50 kW. Łódź napędzana jest dwoma silnikami z elektrycznymi o mocy 12 kW. Silniki osiągają sprawność 95%. Ułożone na dachu statku BabyCat panele fotowoltaiczne zapewniają 7,5 kW.

5 węzłów i 8 godzin. Według producenta zapewnia to pływanie z prędkością ekonomiczną 5 węzłów przez osiem godzin w spokojnych warunkach hydrometeorologicznych. Firma twierdzi, że bateria zapewniają dodatkowe osiem godzin pływania. Statek nie ma wibracji ani nie emituje hałasu i szkodliwych substancji.

Tomislav Uroda założyciel i właściciel startupu przekonywał, że nie tylko na Adriatyku jest popyt na tego typu rozwiązania. Jako zaletę wprowadzenia na rynek statków elektrycznych z panelami fotowoltanicznymi podkreślił ich samowystarczalność. ICat brał udział w pięciu projektach wspieranych przez Unię Europejską. Niestety bateria i panele są produkcji chińskiej, więc środki z UE napędzają rozwój innowacji również w Chinach.

Startup ma na swoim koncie również mniejsze łodzie solarne. Na przykład 7,5 m jednostka TCat-750 jest przeznaczona do pływania na krótkich dystansach z większymi prędkościami, do 30 węzłów. To jednostka z napędem elektrycznym z baterii LiFePO4. Łódź może zabierać 25 pasażerów. 17-metrowy elektryczny iCat jest przeznaczony do przewozu turystów na dłuższych trasach. Może zabrać 94 pasażerów i pływać z prędkością maksymalną 30 węzłów.

Tekst: Marek Grzybowski, zdjęcia: https://icat.hr/en/

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x